Poszukuję arkusza danych diody FYL-5042BUW

Nie możesz znaleźć konkretnej dokumentacji? .. zapytaj tutaj.
gavi
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 41
Rejestracja: śr 22 sty 2003, 15:18

Poszukuję arkusza danych diody FYL-5042BUW

Postautor: gavi » pt 21 lut 2014, 17:51

Jwt.
Szczególnie interesuje mnie dopuszczalny oraz maksymalny prąd. Zamontyowałem takie diody w panelu , w którym prąd ustawiony buył na 17,5 mA. Po półrocznej pracy część diod która najcżęściej świeciła zaczęła to robić znacznie ciemniej. Szukam przyczyny.
Pozdrawiam
Wojciech T. Gabara
pozdrawiam
W.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Re: Poszukuję arkusza danych diody FYL-5042BUW

Postautor: PI » pt 21 lut 2014, 23:09

Witam. Producentem jest f-ma Foryard. Na jej stronie www.foryard.com mozna znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Jeżeli diody świeca słabiej, a prąd jest ciągle taki sam, to chyba tylko diody padły - chińska produkcja.

gavi
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 41
Rejestracja: śr 22 sty 2003, 15:18

Re: Poszukuję arkusza danych diody FYL-5042BUW

Postautor: gavi » pn 24 lut 2014, 10:44

Witam
Niestety nie jest tak słodko. Byłem juz na stronie Foryard'a ale tam danych tej diody nie ma . Są bardzo podobne, ale FYL-5042BUW brak. A poza tym dane które można znaleźć dla innych diod , są bardzo skąpe. Nie udało mi sie uzyskać informacji ani o maksymalnym dopuszczalnym pradzie, ani o tym czy można diodę zasilać pradem stałym - czy wolno stosować tylko PWM . Słyszałem też ,że dla niektórych typów diod nie jest dopuszczalne ciągłe zasilanie - po pewnej ilości godzin pracy diody powinny mieć pewien okres przerwy ( o czymś takim mówią producenci pasków LED) . Chciałbym się upewnic jak to jest dla tych diod i znaleźć przyczyne dlaczego diody się wypaliły, aby po wymianie na inne nie powtórzyć błędu.
pozdrawiam

W.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Re: Poszukuję arkusza danych diody FYL-5042BUW

Postautor: PI » pn 24 lut 2014, 21:14

Witam; w typie diody, który Kolega podał jest zakodowanych kilka informacji. Z tego, co pamietam, Foryard podaje klucz do odkodowania tych danych. Dla tej diody prąd ciagłej pracy wynosi 20 mA, a nieprzekraczalny prąd maksymalny 100mA, przy czym, jak zazwyczaj, praca przy tym pradzie nie jest zalecana i producent nie gwarantuje, że dioda taką wartość prądu wogóle wytrzyma. Żywotność diod LED wogóle jest dość trudna do okreslenia, ale wiadomo, że w odróżnieniu od innych elementów półprzewodnikowych, ta żywotność jest znacząco mniejsza. Producenci zazwyczaj nie podają takich danych. Co do sposobu zasilania - przy zasilaniu PWM być może dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych wartości prądu, a co najmniej do przekroczenia prądu znamionowego; jezeli podawany jest prąd takiego zasilacza, to pozostaje pytanie, czy jest to wartość szczytowa (bo ostatecznie taki prąd będzie płynął przez diodę), czy wartość uśredniona (skuteczna). Nie ma żadnego rozsądnego powodu, aby LED'a nie można było w sposób ciągły zasilać prądem stałym, zachowując oczywiście znamionową wartość. Obecnie bardzo często stosuje się zasilacze do LED'ów, w których napięcie nie jest filtrowane (wygładzane), a w celu unikniecia efektu stroboskopowego, a także z oszczędności, stosuje sie proste i tanie przetwornice (PWM), o podwyższonej częstotliwości; tu mam powazne wątpliwości, jaką w takim przypadku wartością prądu są zasilane LED'y. Wydaje się, że najkorzystniej byłoby zasilać takie diody napięciem (prądem) stałym, nie pulsującym, z zastosowaniem źródła prądowego; ale to oczywiście komplikuje i podraża układ zasilania.
PI

Kurytu81
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: pn 02 mar 2015, 13:58

Re: Poszukuję arkusza danych diody FYL-5042BUW

Postautor: Kurytu81 » pn 02 mar 2015, 14:06

Tak jak kolega PI powiedział ekrany diodowe posiadają takie informacje jak nieprzekraczalny prąd maksymalny, jednak żywotności diod LED za ich pomocą nie określisz. Kolega próbował LED'a zasilać prądem stałym, zachowując przy tym znamionową wartości i jak się okazało to to rozwiązanie było lepsze niż zasilanie tej samej żarówki LED prądem zmiennym. :)


Wróć do „Noty katalogowe / datasheets”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości