Uklad sanken 2SC3519A/2SA1386A

emtezet
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: pn 11 gru 2006, 23:38

Uklad sanken 2SC3519A/2SA1386A

Postautor: emtezet » wt 12 gru 2006, 0:42

Witam, mam pytanie, moze ktos sie orientuje gdzie moglbym dostac koncowki takie jak w opisie (jakis sklep wysylkowy, czy cos) ewentualnie jakies zamienniki? Z gory dziekuuje za pomoc.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

zamienniki

Postautor: PI » wt 12 gru 2006, 1:48

Witam; mozna popytac o te tranzystory, mozna zastosować zamienniki równie dobre, a nawet lepsze 2SA1943/2SC5200. podaje kilka adresów
www.aprovi.com.pl
www.cybor-tech.com.pl
www.lewandowscy.pl
www.tme.pl
www.huma.com.pl
Tranzystory Sanken'a maja ustaloną opinię, ale Toshiba (te powyżej) sa również bardzo dobre.
PI

emtezet
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: pn 11 gru 2006, 23:38

Postautor: emtezet » wt 12 gru 2006, 11:00

Bardzo dziekuje,ale skoro juz zaczalem temat to chcialbym rowniez zapytac o cos jeszcze. Koncowki te polecialy mi we wzmacniaczu teac A-R600 (moze ktos ma schemat??) ale tylko na jednym kanale, czy jezeli stosowalbym zamieniki to to musialbym wymienic koncowki na obu kanalach? No i apropo toshiby rozumiem ze 2SA1943 odpowiada sanken'owi 2SA1386A a 2SC5200 sankenowi 2SC3519A, ale chcialem zapytac czy bedzie jakas wyczuwalna roznica w brzmieniu? Jaka jest roznica miedzy Toshiba a Sanken'em (poza tym ze tej drugiej nie mozna prawie nigdzie znalesc;) )? Poza tym koncowki toshiby widze ze tu maja wieksza moc (sanken oryginalnie 130W i czestotliwosci graniczne 40 MHz (2SA1386) oraz 50 MHz (2SC3519) a Toshiba 150W i 30MHz, czy bedzie to miec jakis wplyw na prace wzmacniacza?? Czy nie zrobi to zadnej roznicy? A i jeszcze jedno, jezeli sa to pary komplementarne to czy musza one byc odpowiednio dobrane wspolczynnikiem wzmocnienia beta?? Czy nie ma to znaczenia? Bede wdzieczny za wszelkie wskazowki.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

tranzystory....

Postautor: PI » śr 13 gru 2006, 1:51

Witam; są to subtelne róznice i nie powinny miec odczuwalnego wplywu na prace wzmacniacza. Tranzystory, które wymieniłem, są z natury rzeczy dedykowane do wysokiej klasy wzmacniaczy audio. Maja one nieco "wyższe" parametry, niz oryginalne. Obiektywnie, nie ma przeszkód, aby stosowac inne tranzystory w uszkodzonej końcówce. Parametry dynamiczne tych tranzystorów sa podobne, a o ostatecznym efekcie pracy wzmacniacza decyduja w dużym stopniu inne elementy, niż tranzystory, w tym także samo rozwiązanie konstrukcji wzmacniacza. Oczywiście nie zgodza się ze mną audiofile, ale w seryjnych wzmacniaczach w klasie B to naprawdę nie ma istotnego znaczenia.
Co do parowania - rzeczywiście, powinno sie parować tranzystory ze względu na h21; wymaga to jednak zakupu po kilka sztuk tych tranzystorów, pomiaru h21 i wybraniu takiej pary, która ma ten parametr w miare zblizony. Czasem mozna kupic fabrycznie dobrane pary, ale sa wtedy wyraźnie droższe. Co do tranzystorów Sanken'a - jednak tu i ówdzie mozna je spotkac, co nie znaczy, że są szczególnie łatwo dostepne, chociaz są rzeczywiście znakomite. Na podobnej zasadzie, jak podałem zamienniki Toshiby można jednak dobrac inną pare tranzystorów Sankena. Wchodzimy w tym celu na strone Sankena, wybieramy tranzystory o odpowiadajacych nam parametrach i sprawdzamy, co mozna kupić w kraju.
Powodzenia, PI

emtezet
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: pn 11 gru 2006, 23:38

Postautor: emtezet » śr 13 gru 2006, 15:47

Bradzo dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz i zabieram sie za szukanie, o wynikach poinformuje..
pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje.

Poszukujac rozwiazania mojego problemu, znalazlem koncowki sankena 2SC3263/2SA1294. No i tu pojawilo sie nastepne pytanie, bo jak sie okazalo znalezienie sparowanych koncowek wcale takie latwe nie jest, w zwiazku z tym chcialbym zapytac czy h21 musi byc jednakowe tylko dla konkretnej pary , czy rowniez dla obu kanalow na wzmacniaczu, a jezeli nie to czy jezeli wymienie koncowki tylko na jednym kanale (na drugim sa dobre) to czy nie bedzie to miec wplywu na prace wzmacniacza? Czy na jednym kanale moga byc inne koncowki niz na drugim (jezeli chodzi o model i wzmocnienie)??

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Tranzystory....

Postautor: PI » ndz 17 gru 2006, 2:43

Witam; poprzednio pisałem, że nie muszą byc jednakowe pary w obu kanałach. Chodzi tylko o to, aby nie wstawiac tranzystorów wyraźnie gorszych, niz oryginalne; na pozostałe pytania dałem odpowiedź już wczesniej. Oczywiście , parowanie dotyczy tylko tranzystorów w tym samym stopniu. Jak wspomniałem i jeszcze raz podkreślam, o wielu parametrach wzmacniacza decydują w znacznym stopniu nie tranzystory, ale inne elementy, jakkolwiek wpływ tych pierwszych jest nie do pominięcia. Wybrana para 2SC3263/2SA1294 spełnia ze sporym zapasem wszystkie wymagania. Są to z pewnością bardzo dobre tranzystory.
Aha, jeżeli jest możliwość wyboru, to do parowania najlepiej wybrac tranzystory (chodzi o te konkretnie), na których obok innych cech znajduje sie litera O lub Y (nie jest ona "wybita" wprost w oznaczeniu typu, może znajdować się w dowolnym miejscu na obudowie i oznacza grupę wzmocnienia prądowego (h21)).
Powodzenia, PI.

emtezet
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: pn 11 gru 2006, 23:38

Postautor: emtezet » wt 02 sty 2007, 1:09

Witam, jednak zalozylem toshibki, te ktore polecil PI :) Wzmacniacz juz smiga. Par co prawda nie dobieralem, kupilem po prostu u goscia na gieldzie elektronicznej, zaryzykowalem i dziala. Sankenow niestety nie znalazlem jak sie okazalo, poza tym toshibki tansze(co nie znaczy ze gorsze):) Swoja droga to smutne ze wiekszosc firm w lodzi tkich jak np tme nie oferuje dobierania par komplementarnych:( Tak czy owak temat zamykam. Bardzo dziekuje za pomoc:)


Wróć do „Kupię / poszukuję”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron