Problem z TV Philips

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » wt 31 sty 2006, 23:17

Sprawdziłem napięcie na kondensatorze 2515 (47uF/250V) jest troche niskie 98V a przecierz powinno być ok 160v. Sprawdziłem na układzie TDA tam jest ok 8.5v . Tak zrobiłem wymieniłem te kondensatory na nowe no ale nic narazie to nie dało. 8) 8)

PI

Postautor: PI » śr 01 lut 2006, 0:05

Ano własnie.... chassis L6.2 obsługuje różne wielkosci kineskopów i napięcie systemowe (to na 2515) niekoniecznie musi sie odnosić do tego konkretnego odbiornika. Jednak jest ono na moje oko troche za niskie. W wielu odbiornikach to napięcie rzadko kiedy jest większe, niż 140V. Pewną miara jest właśnie pomiar napięć wytwarzanych przez trafopowielacz, jeżeli jestesmy pewni, że takie właśnie powinny być - albowiem napięcie systemowe ma na te napięcia bezpośredni wpływ (chociaż nie tylko ono!!!!). Zatem, jeżeli napięcia te są wyraźnie zaniżone, to mozna wnioskować, że systemowe jest zbyt niskie - ale do takiego rozumowania też należy podchodzić ostroznie. A co z rozmiarami obrazu???

PI

Postautor: PI » śr 01 lut 2006, 0:47

To znów ja... otóż doszukałem się, że dla tych odmian TV (t.zn. 21cali) napięcie systemowe (zasilajace układ odchylania poziomego) wynosi własnie 96V. Czyli wszystko tu jest OK. Dalsze pomiary juz w okolicy trafopowielacza, czyli napięć tam wytwarzanych.
PI

maryann2

Postautor: maryann2 » czw 02 lut 2006, 16:56

Skoro niewyraźny po wymianie trafa, to zaczął bym od pokręcenia regulatorami na trafopowielaczu: górne focus(ostrość) i dolne screen(jesność).

Gość

Postautor: Gość » pt 24 lut 2006, 14:14

Witam ! Mam problem z otvc philips z chassis L6.2 ! Problem polega na tym ze odbiornik sie włacza lecz nie ma odchylania pionowego... Słychac tylko szum w głosnikach... Aha i jeszce to morze pomorze ze nie ma żarzenia.. Obmierzyłem cały moduł 110 (D) i wszystko wyglada na ok:( Przetwornica ok.. Trafopowielacz nowy ! Nie mam juz pomysłu co z tym dalej zrobic...

Prosze o pomoc :)

pozdrawiam

PI

Postautor: PI » pt 24 lut 2006, 19:14

Witam; schemat L6.2 jest na poprzedniej stronie w tym temacie. Zarzenie, zasilanie stopnia V i zasilanie wzmacniaczy wizyjnych pobierane jest z trafopowielacza (FBT). Trzeba więc ustalic, czy stopien odchylania H wogóle pracuje - wyglada na to, że nie. I od tego nalezy zacząć poszukiwania - jeżeli stopień koncowy układu H jest zasilany, to nalezy sprawdzić, czy otrzymuje wysterowanie z TDA8362, a także, czy wzmacniacz sterujący stopniem H jest sprawny. W L6.2 sa dodatkowe komplikacje. o czym wspominałem poprzednio w tym temacie - ze względu na galwaniczne połączenie zasilania H ( dla kineskopów 110st jest to ok.140V) z siecia energetyczną, sterowanie stopnia odchylania poziomego jest realizowane za posrednictwem transoptora. Zatem w zakresie sterowania ukł. linii jest kilka elementów do sprawdzenia - pod warunkiem, że z napieciami zasilającymi (poza tymi pochodzącymi z FBT), w3szystko jest w porządku. Proszę zwrócic uwagę na zasilanie TDA8362 i napięcia wystepujące na tym układzie.
PI

Gość

Postautor: Gość » pn 27 lut 2006, 18:38

Zrobiłem jak pan PI zaradził i nadal nie mam zarzenia i tranzystor sie grzeje jak zelasko :( wszystko z reszta jest oki...

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 27 lut 2006, 20:30

PI na razie podal co nalezy sprawdzic... Moze opisz dokladniej CO zrobiles...
Pozdr.

PI

Postautor: PI » wt 28 lut 2006, 0:59

Witam; jeżeli tranzystor kluczujący grzeje sie nadmiernie, to napewno cos jest nie tak. Trafopowielacz wytwarza kilka napięć, zasilajacych sporą część odbiornika - żarzenie kineskopu, napięcie zasilania wzmacniaczy RGB (ok.160V), napięcie 14V no i wysokie napięcia dla kineskopu. Najprościej jest pomierzyć i sprawdzić, czy prawidłowe sa napiecia 160 i 14V - oczywiscie za diodami, na kondensatorach filtrujących. Ten pomiar da z pewnościa pogląd na prace stopnia odchylania poziomego. Przyczyn nieprawidłowej pracy tego stopnia może byc wiele - nieprawidłowy kształt przebiegu sterującego tranzystorem kluczującym, zwarcia lub uszkodzenia w układach zasilanych z podanych wyżej napięć, zwarcie w cewkach odchylających, znaczna utrata pojemności kondensatorów filtrujących podane wyżej napięcia, uszkodzenie kondensatora powrotu lub diody tłumiącej (ewent. diod w modulatorze EW). Dobrze jest obejrzec dokładnie płytę główna pod kątem występowania "zimnych" lutów. Jest więc czego szukać. Najtrudniej jest stwierdzić uszkodzenie w cewkach odchylania poziomego - układ bez nich nie może pracować!!! Jednak taką ewentualnośc należy sobie zostawić na koniec. Proponuję tez sprawdzic cały obwód BCL, począwszy od pinu 7 trafopowielacza. Przy normalnej pracy powinno tam byc niewielkie dodatnie napięcie (3 - 6 V). Nie mozna też całkiem wykluczyć ponownego uszkodzenia trafopowielacza, szczególnie, jezeli jest to zamiennik niepewnego pochodzenia. Podkreślam jeszcze raz znaczenie pomiarów napięc w odbiorniku, ponieważ stąd mozna wyciągnąc najwięcej wniosków.
PI

PI

Postautor: PI » wt 28 lut 2006, 1:30

Suplement - układ odchylania pionowego też jest oczywiście zasilany z trafopowielacza; zwracam tez uwagę na dość nietypowe rozwiązanie układu modulatora EW z tranzystorem MOSFET.
PI


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 26 gości