Czemu sie dysk nagrzewa do 51 stopni celzjusza?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
gadom
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: ndz 24 kwie 2005, 20:56

Czemu sie dysk nagrzewa do 51 stopni celzjusza?

Postautor: gadom » ndz 24 kwie 2005, 21:00

Witam, czy moze mi ktos pomoc i odpowiedziec mi na moje pytanie postawione w temacie? Nie wiem co sie dzieje, jezeli gram dysk osiaga wlasnie taka temp. nigdy przedtem nie mialem takiej sytuacji, zawsze byla w granicach 40 stopni, obudowe mam otwarta, a mimo tego cos takiego sie dzieje, czy ma ktos jakis pomysl od czego to moze zalezec? Moj dysk to 40 gb seagate 7200. Z gory dziekuje

Tomi3108
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 68
Rejestracja: śr 02 mar 2005, 13:34

Postautor: Tomi3108 » ndz 24 kwie 2005, 23:13

Witam: może się tak grzać ponieważ przy grach dysk jest bardziej obciąrzony niż przy "normalnej" pracy. TAK napewno dzieje się przy CAVIAR-ach bardziej sie grzeją Ale pytanie: Czy nadmierne nagrzewanie coś zmienia przy pracy i wydajności kompa? Może jednak on się grzeje bo " musi " wydać trochę energi z siebie!!!!!! Jeżeli masz dysk połączony na SATA to wporzo one się troche mocniej grzeją! Nieprzejmuj się jest ok. A jeżeli to inne obiawy to niewiem będzie problem?

Clausius
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 14
Rejestracja: pt 22 kwie 2005, 23:35
Lokalizacja: Jawor

Postautor: Clausius » pn 25 kwie 2005, 23:52

tak jak kolega Tomi3108 mówi, może tak się dziać przy przeciążeniach, ale jeżeli tak nie było (wcześniej nie grzał się przy takim obciążeniu), to wina może leżeć w łożyskach. Z czasem się wycierają, mają pewne wibracje, a przy obrotach 7200, to nawet mały wzrost współczynnika tarcia może powodować znaczny przyrost temperatury wydzielanej podczas jego pracy. Dopuki nie ma z tym problemu, to nie przejmuj się (wszystko się starzeje, nawet twarde dyski).

...aaa, łożysk samemu nie da się naprawić, co najwyżej możesz korzystać z gwarancji (jeżeli widać jakieś oznaki tego, że się psuje).
pozdrawiam

andromeda

SEAGATE

Postautor: andromeda » wt 26 kwie 2005, 20:04

dziadowskie seagate natychmiast zdejmi z dysku blaszkę i pod nią gąbkę
grzeje się procesor sterownik silnika

ANROMEDA

seagate

Postautor: ANROMEDA » śr 27 kwie 2005, 18:37

Blaszka to oczywiście pokrywka elektroniki dysku.
Pod nią gąbka.
Miałem dwa seagate baracuda czterdzieskę i osiemdziesiątkę.
Obydwa padły w taki sam sposób.
Zwęglony procesor sterujący silnika, przebicie przez gąbkę do pokrywki
czyli masy.
Teraz jadę na 120 maxtor z wentylatorem od zasilacza pod elektroniką.
temperatura nie przekracza 10 stopni nawet po 24 godzinach.
Acha, ma ktoś może samą płytkę elektroniki do seagate baracudy 80.

Gość

Postautor: Gość » śr 27 kwie 2005, 22:01

Dysk może się tak grzać z innych powodów. Np jest "zabudowany" ze wszystkich stron blachami, często nad nim jest stacja dyskietek, a do tego najczęściej płaska taśma IDE. Przyczyną może być także zła wentylacja w obudowie. Mam WDC 80GB 7200rpm 8MB i kiedyś grzał mi się do 45'C. Zamontowałem z przodu obudowy wentyl 80x80mm i... temp dysku spadła o 10 (słownie dziesięć) stopni!! :D Nawet podczas defragmentacji dysku temp zwiększa się nieznacznie.

Gość

dzieki

Postautor: Gość » ndz 01 maja 2005, 0:47

Dzieki wszystkim za porady, i sluszne spostrzezenia, teraz wiem juz na czym stoje, prawda jest taka ze musze zakupic wentylaor do obudowy, najlepiej na jakis bardzo cichy, moze ktos cos poleci?? i wtedy nie przekracza 41 stopni, testowalem na wencie obudowy, tylko ze ten co mialem to chadzil jak kosiarka do trawy, wiec musze zakupic cos innego.

Gość

Postautor: Gość » ndz 01 maja 2005, 13:34

Dysk najbardziej goracy w sumie to az parzy jest w miejscu gdzie podlaczony jest kabel z zasilaniem do dysku, mozna by jajka smazyc.

Pc-expertus

Dysk

Postautor: Pc-expertus » pn 02 maja 2005, 9:19

Nie można dopuscić aby dysk się nagrzewał nnadmiernie , talerze aluminiowe znajdujące się wewnątrzz dysku rozciągają się i głowice zaczynają powoli trafiać na mikro pęknięcia , bo głowice podązają za ściezkami .


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 31 gości

cron