gitarowy WAH-WAH

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

gitarowy WAH-WAH

Postautor: cinson » pn 28 lis 2005, 13:55

witam
chciałem zbudować układ Wah-Wah ale nie mogę poradzić sobie z cewką.
Nigdzie nie mogę kupić rdzenia kubkowego o takich parametrach. Cewka musi mieć 500uH. Są również układy które nie potrzebują cewek ale nie mogę takowych zdobyć. Jakby ktoś miał schemat takego układu to byłbym wdzęczny. Najlepiej jakby to był sprawdzony układ.
pozdrawiam

PI

Postautor: PI » wt 29 lis 2005, 1:08

Witam; z tym rdzeniem to chyba nie jest az taki problem. Materiał rdzenia nie ma w tym zakresie częstotliwosci specjalnego znaczenia. A ilośc zwojów, gdy dana jest indukcyjność oblicza się tak: n(il.zwojów)= pierwiastek kwadrat. z ilorazu indukcyjności L(w nH) : AL( stała charakterystyczna dla rdzenia). Czyli np. jeżeli L=500uH=500000nH, a AL=2500, to liczba zwojów = 14. Swoją droga, czy to rzeczywiście jest 500uH - wydaje sie to trochę mało jak na układ akustyczny. Liczba AL jest zazwyczaj nadrukowana na rdzeniu.
PI

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » wt 29 lis 2005, 14:47

Dzięki za odpowiedź.
Cewka pracuje w ujemnym sprzężeniu zwrotnym.
Kiedyś czytałem, że musi być ok 1500 zwojów drutem 0,1mm. AL nie pamiętam.
Jeżeli 14 zwojów to jakiej grubości drutem?

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » śr 30 lis 2005, 12:54

faktycznie pomyliłem się z wartością cewki nie 500uH tylko 500mH a to duża różnica.

PI

Postautor: PI » śr 30 lis 2005, 13:17

Witam; średnica drutu przy bardzo małych prądach nie jest tak istotna, z pewnościa 0,1 - 0,2 mm wystarczy, mozna to nawinąc "masowo", czyli nie układając uzwojenia w warstwy z przekładkami. Co do AL - rozpiętośc jest bardzo duża, poza tym na rdzeniu często jest podawany rodzaj materiału rdzenia - nie nalezy tych rzeczy mylić (np. F2001, F1001, F43 itp). Nie znając AL mozna wyznaczyć tą wartośc w prosty sposób - nawijamy znaną liczbę zwojów (np 100) i mierzymy indukcyjnośc dokładnym miernikiem. Przekształcając podany wczesniej wzór mamy:
AL= L(nH):n(do kwadratu). Mając AL bez problemu policzymy potrzebna liczbe zwojów dla zadanej indukcyjności. Oczywiście, zaleznie od AL, dla określonego rdzenia mogło to byc 1500 zwojów.
PI

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » pt 02 gru 2005, 15:30

Witam, Znalazłem opis tego układu i jest to F-1001, AL400, 1500 zwojów drutem 0,1mm. Nie wiem czy z tego wzoru wychodzi podana liczba zwojów, może jest błąd w opisie. Ja mam rdzeń F-3001 AL 7000 ale może uda mi się kupić inny o podobnych parametrach. Jest to układ AVT-313 ale chyba już niedostępny.
Dzięki PI, że zainteresowałeś się tematem. POZDRAWIAM

Gość

Postautor: Gość » pt 02 gru 2005, 19:27

Takie i podobne rdzenie szły na złom z rozbiórki central telefonicznych. Szkoda, że wtedy nie szukałeś.

Awatar użytkownika
andriusza
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 60
Rejestracja: sob 19 lis 2005, 15:12

Postautor: andriusza » pt 02 gru 2005, 19:31

Masz tu schemat z płytką drukowaną i jeszcze próbkę nagrania z tym efektem.
Załączniki
Wahwah.zip
(97.28 KiB) Pobrany 1364 razy

Awatar użytkownika
andriusza
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 60
Rejestracja: sob 19 lis 2005, 15:12

Postautor: andriusza » pt 02 gru 2005, 19:35

Masz tu jeszcze dwa schematy bez indukcyjności.
Załączniki
wah2.gif
(4.12 KiB) Pobrany 6781 razy
wah1.gif
(4.45 KiB) Pobrany 6772 razy

Gość

Postautor: Gość » pt 02 gru 2005, 22:14

I jeszcze dwa układy (jeden z cewką).
Załączniki
FWF2.GIF
(5.16 KiB) Pobrany 6705 razy

Awatar użytkownika
andriusza
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 60
Rejestracja: sob 19 lis 2005, 15:12

Postautor: andriusza » pt 02 gru 2005, 22:17

Anonymous pisze:I jeszcze dwa układy (jeden z cewką).

Zapomniałem się zalogować.
Załączniki
WHAWHA.GIF
(5.42 KiB) Pobrany 6851 razy

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » sob 03 gru 2005, 15:39

Witam,
Dzięki andriusza za schematy.
Z tego co słyszałem to WAH bez cewki różni się brzmieniem od WAH z cewką.
Szczególnie gdy chodzi o grę "na przesterze". Jeżeli uda mi się zdobyć rdzeń to napewno zbuduje WAH-WAH z CEWĄ - jest dużo lepszy. Można kupić ten rdzeń w AVT za 10zł a koszt przesyłki to 13,50zł = 23,50zł trochę nie opłacalne. Jestem z Lublina i tutaj nie można kupić potrzebnego rdzenia.

Gość

Postautor: Gość » ndz 04 gru 2005, 16:59

Gdybym miał gotarę elektryczną to sam bym sobie chętnie coś takiego zrobił. Dawniej bawiłem się w budowę takich układów. Najgorszym problemem wtedy było sprzegnąć ruch obrotowy potencjometru z ruchem nożnego pedału. Pojawiły się wtedy schematy z zastosowaniem fotorezystora jako regulowanego "potencjometru". Wystarczyło dać małą żaróweczkę, która oświetlała fotorezystor i wstawić przesłonę (kurtynę) która stopniowo zakrywała fotorezystor, łagodnie lub gwałtownie w zależności od upodobania.
Co do cewki, to też słyszałem że lepiej chodzą kaczki z nimi. Ja na twoim miejscu nie przejmowałbym sie zbytnio tą cewka, a raczej tym rdzeniem. To wszstko wyjdzie w czasie prób. Może okazać się że cewka nieco rózniąca się od podanej będzie dla ciebie odpowiedniejsza. Chodzi mi o uzyskany efekt finalny dla ucha.

Awatar użytkownika
andriusza
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 60
Rejestracja: sob 19 lis 2005, 15:12

Postautor: andriusza » ndz 04 gru 2005, 17:09

Przepraszam, ale coś z zalogowaniem mi nie wyszło. Ten post wyżej był mój.

Awatar użytkownika
andriusza
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 60
Rejestracja: sob 19 lis 2005, 15:12

Postautor: andriusza » ndz 04 gru 2005, 17:21

Czy w opisie wykonania tej cewki były podane rozmiary kubka? Bo to że podałeś typ i przenikalność to jeszcze nie wszystko o takim rdzeniu.
Taką cewkę, tzn. o takiej indukcyjnosci można wykonać nawet na nieco innym rdzeniu, ważna jednak jest jej indukcyjność. Gdyby można było ją zmierzyć u kogoś, kto ma taki miernik, to byłoby super. Póki co to sprawdź ten rozmiar, czy był podany. Na innym forum wyczytałem, że na indukcyjność w tym wypadku ma znaczący wpływ ilość zwoi, w mniejszym stopniu jakieś odchyłki od typu i przenikalności. Czepiam się tego rozmiaru, bo przecież te 1500 zwoi trzeba zmieścić, a drut 0,1mm nie jest wcale taki cienki.

PI

Postautor: PI » ndz 04 gru 2005, 22:34

Witam; jeszcze raz zwracam uwage, że podawałem dokładny wzór na obliczenie uzwojenia na rdzeniu kubkowym gdy dana jest indukcyjnośc i AL rdzenia. Jeżeli zastosujemy rdzeń o duzym AL, to ilośc zwojów będzie mniejsza i zmieści się nawet na małym rdzeniu. Lublin to duże miasto, warto zainteresowac sie, czy nie ma tam jakichs giełd elektronicznych czy technicznych, gdzie takie rzeczy często sie pojawiają. Warto pogrzebać w złomie elektronicznym, tam taż mozna znaleźć takie rdzenie - np w wielu starych polskich magnetofonach szpulowych były stosowane takie rdzenie, zreszta nie tylko tam. Co do sklepów - proponuje wpisać w Googla hasło "rdzenie ferrytowe" i zobaczyc, co ona wyrzuci.
PI

PI

Postautor: PI » ndz 04 gru 2005, 23:02

To ja... proponuję www.feryster.pl jest tam absolutnie wszystko...
sa tez inne strony...
PI

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » pn 05 gru 2005, 16:38

Witam, co do wielkości rdzenia a bliżej karkasu to rozmiary są wystarczające. 1500 zwojów napewno się zmieści.
Jeżeli chodzi o giełdy elektroniczne to nie szukałem ale napewno poszukam.
WIELKIE DZIĘKI Narazie.

PI

Postautor: PI » wt 06 gru 2005, 1:02

Witam; ok, ale, Kolego szanowny - podkreslam, że ilość zwojów zależy od liczby AL charakterystycznej dla kazdego rdzenia. 1500zw. to jest ilośc zwojów dla rdzenia o AL=230 (około). Jeżeli rdzeń będzie miał wyższe AL, to ilość zwojów będzie mniejsza przy takiej samej indukcyjności!!!!
Np. dla AL=2000 i L=500mH il.zw.=500. I t.d.
PI

Awatar użytkownika
andriusza
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 60
Rejestracja: sob 19 lis 2005, 15:12

Postautor: andriusza » śr 07 gru 2005, 16:30

Czyli wniosek z tego, że cewka może wyglądać nieco inaczej, ważne aby miała odpowiednią indukcyjność.

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » czw 08 gru 2005, 14:29

Witam, mam rdzeń o AL 7000 więc ilość zwojów powinna być ok 270. Jeżeli się pomyliłem to mnie poprawcie. Czy grubość drutu powinna być jakaś konkretna czy wystarczy 0,1 - 0,2 mm.

PI

Postautor: PI » czw 08 gru 2005, 15:25

Witam; widze, że odniosłem sukces edukacyjny - oczywiście, ważna jest indukcyjnośc, a nie ilość zwojów. Rzeczywiście, dla AL7000, n=269zw. Jednak na przyszłośc proponuje poszukać rdzenia o nieco mniejszym AL, np.w granicach 1500 - 2500, bo takie rdzenie bardziej nadaja sie na ten zakres częstotliwosci - dlaczego, nie chcewchodzic w szczegóły. Co nie znaczy, że ten AL=7000 jest zły. Co do grubości drutu - trochę wygodniej nawija sie nieco grubszym drutem, 0,15 , 0,2 mm. Ale trzeba sprawdzic, czy uzwojenie sie zmiesci ( ilośc drutów o danej średnicy w przekroju okna karkasu). Powodzenia.
PI

Gość

Postautor: Gość » czw 08 gru 2005, 17:01

andriusza pisze:Czy w opisie wykonania tej cewki były podane rozmiary kubka? Bo to że podałeś typ i przenikalność to jeszcze nie wszystko o takim rdzeniu.
Taką cewkę, tzn. o takiej indukcyjnosci można wykonać nawet na nieco innym rdzeniu, ważna jednak jest jej indukcyjność. Gdyby można było ją zmierzyć u kogoś, kto ma taki miernik, to byłoby super. Póki co to sprawdź ten rozmiar, czy był podany. Na innym forum wyczytałem, że na indukcyjność w tym wypadku ma znaczący wpływ ilość zwoi, w mniejszym stopniu jakieś odchyłki od typu i przenikalności, ale jednak też jakiś wpływ jest. Czepiam się tego rozmiaru, bo przecież te 1500 zwoi trzeba zmieścić, a drut 0,1mm nie jest wcale taki cienki.

Pi-Vo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: ndz 09 lis 2003, 10:49
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: Pi-Vo » ndz 29 sty 2006, 13:17

Jeśli chodzi o rdzenie ferrytowe w Lublinie to duży wybór jest w Eldze na ul. Fabrycznej i u mnie w rupieciach...

Gość

Postautor: Gość » sob 04 lut 2006, 20:37

andriusza pisze:Masz tu jeszcze dwa schematy bez indukcyjności.


A ktoś z was zrobił to? bo chce coś takiego zrobić i nie wiem czy schematy są prawidłowo wykonane?


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 14 gości

cron