gitarowy WAH-WAH

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Matias

Wah~waw

Postautor: Matias » sob 04 lut 2006, 23:06

Witam! Wszystkie kaczki których działanie oparte jest na zasadzie pracy potencjometru czy to suwakowego czy to obrotowego są że tak powiem o d..ę rozbić, ponieważ potencjometry szybko się zużywają, przeważnie objawia się to trzeszczeniem, a w końcowym efekcie wytarciem masy oporowej tegoż potencjometru i brakiem sterowalności całego układu. najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie potencjometru fotooporem, podświetleniem i regulowaną przysłoną sterowaną pedałem. A co do jakości brzmienia dzwięku, głębokości efektu wah~wah to najlepsze przystawki w odczuciu wielu muzyków są to przetworniki właśnie z cewką lub z dwoma cewkami, bo właśnie od cewek zależy głębokość wah~wah i charakterystyczne w przesterze głebokie harczenie z jakby z zadudnieniami, A do najlepszych przetworników wah~wah zalicza się przystawki "Shifnera". kiedyś multum tych przystawek robiłem i dla wielu znanych muzyków, więc w razie kłopotów, trudności, służę radą.

Matias

Wah~wah

Postautor: Matias » sob 04 lut 2006, 23:35

Witam ! Cinson podaj adres e-mail'owy, to udzielę ci porad co do tematu
Pozdrawiam Matias.

Gość

Postautor: Gość » śr 08 lut 2006, 20:57

Ale odkryłeś Ameryke, jak ja robiłem kaczki to ....
Wiadomo, ze potencjometr to szajs!!! Zamiana na fotorezystor + oswietlenie + pzresłona i to odpowiednio ukształtowana to dzis standard! A ciekawi mnie czy słyszałeś w ogóle o pojemnościowym rozwiązaniu tego "problemu"?????
Mam taki schemat w swoich zbiorach i wiele wiele innych.

Gość

Postautor: Gość » śr 08 lut 2006, 20:58

Dodam jeszcze, że nie lubię cwaniaków co się tylko wymądrzają a nic od siebie nie dają!!!!!!!!!![/url]

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » czw 09 lut 2006, 10:57

Witam,
Dzięki za zainteresowanie. e-mail cinson@tlen.pl
Pozdrawiam.

Gość

Postautor: Gość » czw 09 lut 2006, 20:19

A ja mam w domu słonia w karafce! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Trash

Postautor: Trash » ndz 19 lut 2006, 2:13

Również przylączam się do zapytania o funkcjonowanie układu. I przy okazji chciałem zapytać na jakiego rodzaju rdzenie nawijacie czy tam macie zamiar nawijać. Standardowo cewka kaczki jest w kubikowym. Można na innym? I jak liczyć zwoje bo pamięciowo to chyba raczej odpada?

PZDE ;)

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 19 lut 2006, 14:49

Mozna na innym - ale po co? Kubkowy ma ta zalete ze bardzo prosto liczy sie indukcyjnosc... A liczenie zwojow - coz, chyba wiekszosc ludzi umie policzyc do pieciuset czy do tysiaca ;) Mozna sobie stawiac kreski na kartce co 100 zwojow ;)
Pozdr.

Trash

Postautor: Trash » pt 31 mar 2006, 11:11

Mam jeszcze pytanko: Jak nawijać na ten rdzeń? Próbując nawinąć ręcznie zwoje mi uciekają! Czy mogę sobie jakąś karteczkę włożyć czy coś aby na nią nawinąć? Albo nawinąć na kartkę i później zsunąć na rdzeń? Proszę o ODP.

PZDR ;)

Golab

Postautor: Golab » pt 31 mar 2006, 11:29

Wiam.
Cewki nie nawija sie bezposrednio na rdzen tylko na karkas:

http://www.tme.com.pl/arts2/pl/b17/cpv-p14-1s-4spd.html
http://www.tme.com.pl/arts2/pl/b17/gfx/ ... -4spds.gif

a potem skalda sie razem z rdzeniem w calosc.

Trash

Postautor: Trash » pt 31 mar 2006, 12:13

Można to jakoś zastąpić bo karkasu nie dostałem do rdzeni!? :/

PZDR

Golab

Postautor: Golab » pt 31 mar 2006, 12:58

Jesli nie ma oryginalnego karkasu to trzeba go wykonac samemu z jakiegos materialu izolacyjnego. Z plastikowej rurki, tekturki itp. Wazne aby dalo sie na tym nawinac latwo/ladnie zwoje i zlozyc z rdzeniem w jedna calosc. Powodzenia.

Trash

Postautor: Trash » pt 31 mar 2006, 17:14

Dzięki za odpowiedź! Nikt się nie chwalił czy taka konstrukcja działa i czy wykonał takową więc jako pierwszy zakomunikuje, że inductor już zrobiony i biorę się za płytkę.

Jeśli kogoś to interesuje to proszę o jakiś znak (odpowiedź) bo jeśli nie to nie będę zaśmiecał forum!

PZDR ;)

Gość

Re: Wah~waw

Postautor: Gość » wt 25 kwie 2006, 13:39

Matias pisze:A do najlepszych przetworników wah~wah zalicza się przystawki "Shifnera". kiedyś multum tych przystawek robiłem i dla wielu znanych muzyków, więc w razie kłopotów, trudności, służę radą.


Witam.
Jeśli masz sprawdzone schematy to podesłał byś mi na maila, i jeszcze jak wykonać przesłonę na fotorezystor. Mam obudowę z wah-wah chyba KODA.
Pozdrawiam.

cinson
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 11
Rejestracja: ndz 27 lis 2005, 15:06
Lokalizacja: lublin

Postautor: cinson » wt 25 kwie 2006, 13:41

Matias pisze:Witam ! Cinson podaj adres e-mail'owy, to udzielę ci porad co do tematu
Pozdrawiam Matias.



Witam; podaje jeszcze raz adres cinson@tlen.pl

Brakuje mi tylko przesłony d ofotorezystora, robiłem wg schematu z Morley.
Jak ktoś wie jak wykonać przesłonę to proszę o podpowiedź.
Z góry dzięki.
Pozdrawiam.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 44 gości

cron