Problem z TV Philips

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Problem z TV Philips

Postautor: Winetu » śr 25 sty 2006, 23:50

Witam mam problem z TV Philips jest biały obraz. Tv działa głos słychać całość jest sprawna tylko na ekranie biel. Co tam sie mogło stać?

PI

Postautor: PI » czw 26 sty 2006, 2:43

Witam; brak wysterowania wzmacniaczy RGB na płytce kineskopu lub uwalone jest coś na tejże płytce. Tak, czy inaczej, zaczyna się zawsze od pomiaru napięć najpierw zasilających, potem układowych. Oczywiście trzeba znac układ lub miec schemat. Co to za model, typ chassis???
PI

Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » czw 26 sty 2006, 12:10

Zauważyłem że był wymieniany trafopowielacz. Jest nowy
Jaki to model to niewiem jest zdarta naklejka na tylnej obudowie 21 cali
Jak go drugi raz włączyłem na kineskopie pojawił sie czarny obraz
telewizor działa dalej ale obrazu niema :?
Ostatnio zmieniony czw 26 sty 2006, 12:59 przez Winetu, łącznie zmieniany 1 raz.

Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » czw 26 sty 2006, 12:58

Witam odczytałem nie jestem pewny czy dokładmie ale coś jest
MODEL: 21PT1653/58P
Sprawdziłem że na taśmach które dochodzą do płytki kineskopu niema nigdzie napięcia na jednum PIN było 12V
Nie mam schematu i niewiem gdzie jakie napięcia mają być :(

PI

Postautor: PI » czw 26 sty 2006, 15:19

Witam; jest to bardzo popularne chassis AA5. Proszę sprawdzic od spodu elementy aplikacji wokół FBT, szczególnie obwód BCL. Są tam m.in. rezystory SMD, które potrafia się spalic w wyniku uszkodzenia FBT i jest to mało widoczne; dobrze jest uzyc lupy przy dobrym oswietleniu. Niestety, często w takiej sytuacji uszkodzeniu ulegaja inne elementy, w tym także procesor sygnałowy TDA8362, ale to nie jest regułą i ten wariant dobrze jest rozpatrywac jako ostatni. Na płytce kineskopu są dwa złącza - do jednego doprowadzane sa napięcia zasilające i sygnały sterujące. Na liniach RGB powinno byc normalnie ok.1,9V, poza tym na tym złaczu 12V, do płytki kineskopu dochodzi też napięcie ok.185 - 190V i oczywiście napięcie żarzenia kineskopu. Te dwa ostatnie pochodzą z FBT.(celowo nie wspominam o pozostałych napięciach dla kineskopu, które tez pochodza z FBT, ale z nimi zazwyczaj nie ma problemu, o ile cały układ odchylania pracuje prawidłowo). Jak mi się uda jakos spakowac do rozsądnych rozmiarów fragmenty schematu, to zamieszcze na forum.
PI

PI

Postautor: PI » czw 26 sty 2006, 16:08

Witam; załączam schemat, nie jest rewelacyjny, ale na upartego da sie odczytac. W razie problemów może zeskanuję coś ze swoich zbiorów.
PI
Załączniki
philips_aa5.pdf
(1.46 MiB) Pobrany 1058 razy

Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » pt 27 sty 2006, 20:00

Witam!!!
Sprawdziłem napięcia na taśmach dochodzących do płytki kineskopu.
Na taśmie która doprowadzała sygnały RGB jest wszystko OK. Problem jest na taśmie drugiej tam gdzie miało bć to napięcie 185V, niema go!
Jest możliwe, że nowy trafopowielacz jest walnięty? (ta taśma chyba połączona jest właśnie z trafo)



PS: Co to jest FBT I BCL ?

SONIAK12
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pt 27 sty 2006, 19:52
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Postautor: SONIAK12 » pt 27 sty 2006, 20:36

Witam
W zasadzie przy uszkodzeniu trafopowielacza w tym sprzęcie padał TDA8362 i dodatkowo całe stewrowanie w torze G na PK. Sprawdź dokładnie tor wzmacniacza wizyjnego G i zasilanie z trafopowielacza zwłaszcza UG2.
Pozdrawiam Soniak

PI

Postautor: PI » pt 27 sty 2006, 20:48

Witam; wygląda na to, że nie pracuje cały układ odchylania, stąd nie ma tego napięcia. Czyli trzeba systematycznie posprawdzac napiecia, te z zasilacza, a jeżeli sa w miare prawidłowe, to w kolejności napięcia wytwarzane przez FBT - jak wspominałem, jest ich kilka - ale od tego jest schemat. FBT - Fly-Back Transformer (po prostu trafopowielacz, a dokładnie transformator biegu powrotnego - odzyskuje energię z cewek odchylania poziomego podczas biegu powrotnego strumienia elektronów); BCL - Beam Current Limiter - ogranicznik prądu kineskopu (obwód związany z sekcją powielacza EHT {Extra High Tension}, czyli wysokiego napięcia, z chwilą przekroczenia pewnej wartości prądu kineskopu, napięcie z tego układu podawane jest zazwyczaj do odpowiedniej aplikacji związanej z procesorem wizji i tam wpływa na prąd kineskopu poprzez zmniejszenie wysterowania w kanałach RGB - po prostu oddziaływuje na układy kontrastu i jasności). To tyle na razie - proponuję się skupic przede wszystkiem na systematycznych pomiarach napięć w otoczeniu FBT i zasilaczu. Co do uszkodzenia FBT - oczywiście, zawsze jest mozliwe jego uszkodzenie, szczególnie, jeżeli jest to zamiennik i to kiepskiej firmy - niestety, jest takich coraz więcej.
PI

SONIAK12
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pt 27 sty 2006, 19:52
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Postautor: SONIAK12 » pt 27 sty 2006, 22:47

Witam
Chciałem najmocniej przeprosić forumowiczów za to co napisałem i teraz usunołem - nie ma dobrego wytłumaczenia za takie sformułowania jakie napisałem - może tylko to, że to był piątek i troszkę za dużo piwa.
Jeszcze raz przepraszam i to się więcej nie powtórzy.
Z wyrazami szacunku Soniak
Ostatnio zmieniony sob 28 sty 2006, 10:29 przez SONIAK12, łącznie zmieniany 1 raz.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 27 sty 2006, 23:34

SONIAK12 - bardzo slusznie napisales ze nie znasz zwyczajow panujacych na tym forum...
Po pierwsze jak ktos chce pomoc to nie rzucaj mu sie do gardla.
Po drugie widze ze na oddziale zamknietym nie ócza ortografii - skoro taki wybitny urzytkownik jej "nierozumie" :>
Po trzecie ja jakos zrozumialem wiekszosc z postu PI - wiec jest szansa ze to ty jestes niedouczony.
Po czwarte - jesli nie potrafisz wyrazic prostych rzeczy bez uzycia niecenzuralnych slow to znaczy ze pora wyprac dres :]
Po piate - W ktorym miejscu PI wprowadzil kogokolwiek w blad?!?
Po szoste wreszcie - PI jest osoba dosc szanowana na tym forum i dysponujaca spora wiedza - to ze nie jest zarejestrowany nie znaczy ze poczatkujacy madrala ma prawo skakac mu po glowie.
Radze popracowac troche nad soba - bo widze ze komercyjna elektroda troche ci namieszala w glowie. A ponoc to tacy "z sercem" ludzie tam sa...
Ogolnie - dno :(

PS. Bardzo prosze Andy o komentarz - zeby nie bylo ze ja sie tutaj bez sensu produkuje...

Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » sob 28 sty 2006, 0:18

Witam!!! Może JA teraz od siebie naprawde pare słów.

To nie pierwszy raz Pan PI (szacunek) ma coś sensownego do powiedzenia. Oglądałem pare postów, na które udziela bardzo pomocnych rad i niewiem czy jest tak nie zrozumiały. Zawsze udziela wyjaśnień. Może ktoś GO nie lubi i w jakiś sposób chce się zemścić. No niewiem!
SONIAK12-myślałem że może napiszesz coś pomocnego w mojej sprawie!
A wyskoczyłeś !!!!!




PS: P O Z D R O dla PI i movzx

PI

Postautor: PI » sob 28 sty 2006, 1:32

Witam; uchylam sie od komentownia wystąpień w stylu "SONIAK12". Włącznie z udzieloną wcześniej poradą!!! Generalnie kieruje sie zasadą, że odpowiadam wtedy, kiedy posiadam w temacie sprawdzona wiedzę, zazwyczaj popartą własnym doswiadczeniem. NIGDY!!! nie podchodzę do problemu na zasadzie gotowej recepty, bo własnie miałem takie uszkodzenie i to napewno jest to samo. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać na nowo - podobne objawy wcale nie oznaczaja takiego samego uszkodzenia. Istnieja pewne kanony postępowania i do nich nalezy pomiar napięć w obwodach zasilania, bo od tego zalezy przyjęcie kierunku dalszego działania. Jeżeli brak jest napięcia zasilania dla wzmacniaczy wizyjnych (185V), to trzeba ustalic, dlaczego go nie ma - przyczyn może byc kilka - ale najbardziej prawdopodobna jest ta, że nie pracuje układ odchylania poziomego. I znów - jeżeli nie pracuje, to dlaczego. Oczywiście może też byc proste uszkodzenie np rezystor 8,2oma, dioda BYD33D lub kondensator 22u/250V - wszystko w obwodzie wytwarzania napięcia dla wzm.wizji ( od pinu 7 trafopowielacza), ale jest to mało prawdopodobne. I tak można rozwodzić się dalej o mozliwych uszkodzeniach, co do niczego nie doprowadzi, bo nie wiemy, jaki stan jest obecnie - czyli:które napięcia są, a których nie ma - oraz, czy "na zimno" stwierdzilismy np. jakieś zwarcia w obwodach zasilania. Diagnozowanie na odległość nie jest niestety takie proste... No to do roboty.
PI

Matias

Problem z tv philips

Postautor: Matias » sob 28 sty 2006, 3:04

Ale JAJA !!! Na forum "rządzi" soniak 12. Pozdrawiam Wszystkich

SONIAK12
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: pt 27 sty 2006, 19:52
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Postautor: SONIAK12 » sob 28 sty 2006, 10:31

Witam
Chciałem najmocniej przeprosić forumowiczów a zwłaszcza PI za to co napisałem i teraz usunołem - nie ma dobrego wytłumaczenia za takie sformułowania jakie napisałem - może tylko to, że to był piątek i troszkę za dużo piwa.
Jeszcze raz przepraszam i to się więcej nie powtórzy.
Z wyrazami szacunku Soniak

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » sob 28 sty 2006, 12:52

Errare electronicvm est ;)
Pozdr.

Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » sob 28 sty 2006, 13:07

Witam!!! Drogi gościu PI mała pomyłka nam się wkradła to nie jest model
chassis AA5 tylko chassis L6.2 . Mam schemat tylko trochę niedokładny może coś poskładam i wkońcu znajde te nieszczęsne 185V,te ostatnie rady dały efekt znalazłem uszkodzoną diode ale to nie wszystko.

PI

Postautor: PI » sob 28 sty 2006, 15:33

Witam; no to troche co innego. L6.2 ma kilka wersji, załaczam serwis ze schematami ( o ile to jest napewno to!!!). Ale wszystkie poprzednie uwagi pozostaja nadal aktualne.
PI
Załączniki
PhilipsChassis_L6[1].2AA.pdf
(1.48 MiB) Pobrany 912 razy

PI

Postautor: PI » ndz 29 sty 2006, 1:29

Witam; na jedną rzecz zwracam uwagę - jest to sposób zasilania stopnia odchylania poziomego (czyli sposób wytwarzania t.zw. napiecia systemowego). Ten obwód jest galwanicznie połączony z siecią, a więc jest po prostu NIEBEZPIECZNY!!! Jest to jedno z wielu dziwactw Philipsa w dziedzinie zasilania OTV. Poza tym fakt ten trzeba brac pod uwagę przy pomiarach napięć - radzę zwrócić uwagę na sposób prowadzenia masy "zimnej" i "gorącej" oraz sposób izolacji reszty układu od "gorących" obwodów zasilania. Zwracam uwagę, że wszelkie "usprawnienia" w tych obwodach mogą mieć tragiczne dla zdrowia i życia skutki.
PI

Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » wt 31 sty 2006, 16:51

Witam!!! jakie napięcie powinno być na cewkach odchylania ???

PI

Postautor: PI » wt 31 sty 2006, 21:11

Witam; to nie jest dobre pytanie, nie mierzy sie napięcia na cewkach odchylania (poziomego????, pionowego?????), bo takie pomiary są mało znaczące i nie takie proste do przeprowadzenia. Ewentualne zwarcia w cewkach ocenia sie na podstawie objawów towarzyszących - przy czym cewek w trakcie pomiarów i diagnozowania nie wolno odłączać. Dla OTV układem podstawowym jest układ odchylania - czyli tranzystor kluczujący, cewki odch.poziomego, kondensator powrotu i układ korekcji S. Trafopowielacz, jakkolwiek ściśle wspólpracuje z tym układem i jest jego integralna częścią jest do układu odchylania "podczepiony" i działa w pewnej tylko sekwencji czasu w okresie wybierania poziomego. Przedstawijąc problem, nie podaje Kolega w dalszym ciągu informacji o napięciach w układzie, a to jest ważna informacja. Napięcie systemowe jest wytwarzane po stronie "gorącej" zasilacza i występuje np. na kondensatorze 2515 (47uF/250V, str.10 załaczonego schematu).Na stronie 11 widać uzwojenia wtórne trafopowielacza, gdzie m.in. wytwarzane jest napięcie 160V dla wzmacniaczy wizji (pin9 FBT, rezystor 3439 - 2,2 oma, diody 6420 i 6422 i kondensatory2420 i 2426 - po 4,7uF). Z pinu 8 FBT wytwarzane jest napięcie 14V na diodzie 6421 (BYD33D) i kondensatorze 2425 680uF. Zwracam uwgę na rezystory 3439 (2,2oma) i 3428 (1 om) - są to rez.bezpiecznikowe. A więc aby dalej rozmawiać o uszkodzeniach nalezy pomierzyć napięcia z zasilacza, napięcia na procesorze TDA8361(ewent.TDA8362) - chodzi o napięcia zasilające ten układ, napięcie systemowe - ok.150V, i te dwa napięcia, o których szerzej napisałem wyżej. Zwracam uwagę, że napięcia nalezy mierzyć względem odpowiednich mas - są tutaj dwie - jedna związana ze stroną "gorącą" i druga, bardziej rozległa masa "zimna" związana ze stroną wtórną przetwornicy. Tych mas nie wolno łączyć!!!! To tyle; dopóki nie będę wiedział cos pewnego o napieciach, trudno mi wskazać na możliwe uszkodzenia w układzie. Wszystkie podane oznaczenia odnoszą sie do schematu, który załadowałem na forum. Te wszystkie napięcia są tam opisane, podobnie wyraźnie oznaczone są masy, o których piszę wyżej. Jeszcze raz przypominam o sprawach bezpieczeństwa podczas pomiarów!!!
PI

Winetu
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 26
Rejestracja: śr 25 sty 2006, 23:47

Postautor: Winetu » wt 31 sty 2006, 22:34

Witam!!! Znalazłem napięcie 160V. Popalone był dioda rezystor i nie najlepiej wyglądał kondensator właśnie 4.7uf/160v. Pojawił sie obraz tylko niewyrażny i za tzn. "mgłą" Jeszcze zauważyłem że w jednym miejscu niema napięcia 150V tzn. zaraz na zasilaczu za rezystorem 0.33ohm (3506 na schemacie)!

PI

Postautor: PI » wt 31 sty 2006, 22:52

to trochę dziwne, bo przez ten rezystor jest podawane napięcie systemowe do układu odchylania poziomego!!!! (tu napięcie mierzymy z obu stron rezystora 0,33 względem masy gorącej!!!). Poza wszystkim jezeli jest obraz prosze zwrócić uwagę na napięcia z trafopowielacza - te dwa, o których pisałem poprzednio, czy ich wartości sa zgodne z danymi na schemacie. Prosze tez zwrócic uwagę na geometrie obrazu - przede wszystkiem rozmiar. To tez może świadczyc o nieprawidłowych napieciach. Bardzo wazna jest prawidłowa wartość napięcia systemowego z dokładnością do 0,5V !!!!! Byc może napięcia z trafopowielacza sa nieprawidłowe i stąd to rozmycie obrazu (zmiana napięcia focus - o ile ktos wczesniej nie kręcił fokusem na FBT).
PI

PI

Postautor: PI » wt 31 sty 2006, 22:57

Aha, jezeli już widac podejrzane kondensatory elektrolityczne, to warto wszystkie w obwodach zasilania po prostu wymienic - to są groszowe wydatki, a efekty sa często znakomite.
PI

PI

Postautor: PI » wt 31 sty 2006, 23:02

No niestety, znów skleroza - wypada też sprawdzić dokładnie wszystkie elementy w obwodach dołączonych do pinu 7 trafopowielacza - czyli układ BCL.
PI


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 22 gości