"zatrzaskiwanie" się wzmacniacza operacyjnego

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
gkgkgk
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 9
Rejestracja: pn 28 lut 2005, 23:35
Lokalizacja: Poznań

"zatrzaskiwanie" się wzmacniacza operacyjnego

Postautor: gkgkgk » sob 29 kwie 2006, 13:14

Witam!

Proszę o wyjaśnienie jaką rolę pełni sygnał z potencjometru REJECT na załączonym kawałku schematu? Nie jestem specjalistą od układów analogowych, więc opiszę potocznym językiem co się dzieje.
Nie wnikając w szczególy działania całego układu, układ działa poprawnie do momentu, w którym nie dotknę nóżki 2 sondą miernika cyfrowego, powoduje to pojawienie się na wyjściu wzmacniacza poziomu ~ -15V (i to jeszcze jakoś rozumiem, duża impedancja wejściowa itd.). Mam pytanie dlaczego PO odjęciu sondy sygnał wyjściowy NIE wraca do wartości początkowej, tak jakby układ się "zatrzasnął"? Takie "zatrzaskiwanie" występuje w czasie normalnej pracy układu, tzn. zmiany sygnału wejściowego na 2-ce powodują jakąś odpowiedź do momentu, gdy sygnał wyjściowy nie osiągnie stanu "nasycenia", z którego nie chce już wrócić do stanu początkowego, mimo iż sygnał na 2-ce jest taki jak na początku. Zmniejszyłem napięcie z potencjometru REJECT z 0,6V na 0,4V i przez kilka dni było OK, tzn sygnał wyjściowy wracał ze stanu "nasyconego" do początkowego, a teraz jest znów tak jak opisałem, Zanim jeszcze bardziej obniżę napięcie REJECT, chciałbym wiedzieć jaką ono pełni rolę, bo teraz działam po omacku.

Obrazek

Pozdrawiam
greg007

Pi-Vo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: ndz 09 lis 2003, 10:49
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: Pi-Vo » czw 01 cze 2006, 11:19

Cały układ jest filtrem dolnoprzepustowym a ten Reject to nic innego jak ustawianie składowej stałej na wyjściu układu.Gdy potencjometr ustawisz suwakiem do masy to wejście + będzie na potencjale masy czyli 0V stałego napięcia.Gdy przesuniesz w kierunku -15V to na wyjściu będziesz miał ujemne względem masy napięcie stałe.Czyli ustawianie punktu pracy wzmacniacza.A do czego ten filtr jest?Bo wtedy można by zrozumieć jaki sens ma ustawianie innego punktu niż na 0V czyli we+ do masy..


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 40 gości