Jak zbudować nietypową przetwornicę napięcia DC/DC ?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
K.B
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: śr 27 kwie 2005, 22:37
Lokalizacja: Łańcut

Jak zbudować nietypową przetwornicę napięcia DC/DC ?

Postautor: K.B » pn 22 maja 2006, 3:13

Witam !

Wie ktoś może jak zbudować najprostrzą przetwornicę DC/DC z łatwo dostępnych i niedrogich elementów przy użyciu jak najmniejszej ilości podzespołów najlepiej jakąś tranzystorową wykonaną na samym tranzystorze lub ewentualnie na innych częściach oczywiście nie wkładając w to żadnych elementów indukcyjnych jak trafo ? A może dałoby się zrobić to na jakimś zintegrowanym układzie scalonym ? Tak czy inaczej chce sobie zrobić przetwornicę DC/DC o niskim poborze prądu i napięciu wejściowym 3V lub trochę niższym np. 2,4V pobieranym prosto z dwuch połączonych ze sobą akumulatorków lub baterii 1,2V lub 1,5V typu AA-R6 tak żeby na wyjściu uzyskać napięcie rzędu 4,5V lub 4,8V do 5V,6V i żeby nadawała się do obciążenia prądem do 600mA. To ma być przetwornica podwyższająca napięcie o połowę czyli jak zasile ją na wejściu napięciem 2,4V to na wyjściu ma mi dawać 4,8V może być minimalnie wyższe lub niższe ale wolałbym żeby było te 4,8V :wink: o wydajności 0,6A. Czy jest to możliwe do zrealizowania ?
Jeśli macie jakieś sugestie lub pomysły co do zbudowania takiej przetwornicy to prosiłbym o jakieś odpowiedzi w tym temacie.

Pozdrawiam !

diodus
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 99
Rejestracja: czw 17 lis 2005, 19:52
Lokalizacja: Wrocek
Kontaktowanie:

Postautor: diodus » pn 22 maja 2006, 14:24

Hmmm.. A może by tak LM3578 + dodatkowy tranzystorek? Na Elenocie jest dokumentacja takowego z 3,3V/5V 600mA. Oczywiście trzeba dławik nawinąć(33-47uH). Ale to nie powinno stanowić wielkiego problemu jeśli się dorwie odpowiedni rdzeń. Kilka złotych trzeba było by wydac (scalak ok 5zł), ale ja mam cos podobnego zrobione właśnie do zasilania miernila LC z 2 accu, z tym że bez dodatkowego tranzystora bo potrzebowałem max 150mA. Scalak pracuje pewnie od ok 1,9-2V więc chyba by się takie cos nadało. Dodam do tego zabezpieczenie prądowe (z napieciem komparatora 100mV dzięki czemu rezystor szeregowy ma jedynie ułamki oma) i napiecie odniesienia 1V co ułatwia dobór elementów dzielnika ;). Co prawda wiele firm produkuje podobne "cudeńka" pracujące nawet od 1,2V, ale kwestia ceny i dostępności. Chyba że ktoś ma inna ciekawą propozycje..

K.B
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 44
Rejestracja: śr 27 kwie 2005, 22:37
Lokalizacja: Łańcut

Postautor: K.B » pt 26 maja 2006, 3:20

Dziękuję koledze (diodus) za zainteresowanie się tym tematem i podaniem tutaj ciekawego przykładu zastosowania układu scalonego LM3578 jako przetwornicy napięcia 3,3/5V 600mA co oczywiście można było znależć na pdfie dostępnym na elenocie. Jak widać wszystko ładnie i pięknie ale nie do końca bo jestem ciekaw gdzie teraz dostanę taką kostkę bo u mnie w mieście są 3 dobre sklepy elektroniczne i w ani jednym nie mogę tego dostać :( , również sprowadzanie tego układu scalonego z większych miast na terenie Polski odpada z powodu dodatkowych kosztów więc pozostaje modzić coś na standardowych podzespołach dostępnych w całym kraju lub zbudować przetwornicę na jakimś mosfecie i kawałku drutu nawiniętego na rdzeniu oraz diody prostowniczej na wyjściu ale nie jestem pewien czy to zadziała. Jak narazie jestem w kropce i niewiem zabardzo jakich części użyć do zbudowania przetwornicy DC/DC opisanej w powyższym z moich postów. Doradzcie coś proszę :(

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 26 maja 2006, 16:39

Mozna probowac jeszcze LM2621 (bardzo prosta aplikacja), nie wiem tylko czy nie bedzie jeszcze trudniej dostepny niz LM3578. We Wroclawiu udalo mi sie w National Semiconductors, nie wiem jak w Rzeszowie...
Pozdr.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 16 gości

cron