podpięcie układów do LPT PC

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
xfoton
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: pt 26 maja 2006, 11:20

podpięcie układów do LPT PC

Postautor: xfoton » pt 26 maja 2006, 11:24

Witam,
Zamieściłem pytanie już na jednym forum, ale nikt mi nie odpowiedział.Tak trafiłem mu - to mój pierwszy post.

Wymyśliłem coś takiego:

Obrazek

i nie wiem czy dobrze...

Sterowanie przez program przy pomocy portu drukarki LPT. Na początku sygnał z danych D0…D7 jest wzmacniany przez bufor 74245: Enabla=0 (czyli że układ jest aktywny) i DIR=0 czyli kierunek transmisji od A do B. Następnie pięć lini na wejścia UDN2981, a dwa na wejścia rejestru 74164 (CL i połączone AB). Teraz UDN steruje pluskami diod, a rejestr minusikami. Zasilanie 5V, zaznaczone na schemacie. Jak coś jest jeszcze niejasne to napiszę.
Wiem, że to bez sensu idea, ale to jest uproszczenia i chodzi mi o sprawdzenia sensu (sterowanie multiplekserowe, właściwie będę sterował czterema kostkami LED 7x5).
To ważne, bo to mi da na 100% cel z infy :lol: , a na koniec gimnazjum się bardzo przyda. Bardzo dziękuje za pomoc.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 26 maja 2006, 17:13

Ma szanse dzialac, ale skoro juz bawimy sie "wymyslnymi" sposobami sterowania (8 LEDow mozna wysterowac zwyklym ULN2803), to proponuje
74259 albo 74573. Pierwszy z nich to adresowalny 8-bit zatrzask, drugi to zwykly transparentny zatrzask.
Mozna tez dodatkowo wykorzystac kilka linii sterujacych portu (np. -STROBE i -RESET).
Jakby byl problem z "rozgryzieniem" tych ukladow, moze uda mi sie popelnic jakis schemat...
Pozdr.

xfoton
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: pt 26 maja 2006, 11:20

Postautor: xfoton » pt 26 maja 2006, 20:37

movzx pisze:Ma szanse dzialac, ale skoro juz bawimy sie "wymyslnymi" sposobami sterowania (8 LEDow mozna wysterowac zwyklym ULN2803)
Pozdr.

to, jak wspomniałem uproszczenie, w rzeczywistości ULN ma sterować kolumnami, a rejestr wierszami.
Szukałem i znalazłem coś takiego: http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4809 , mam taki układ, moge go wymontować. Będzie działał zamiast dwóch74146?
Jak stostać się do innych lini portu, dla bitu D0...D7 znam adres, a dla innych?

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 26 maja 2006, 21:33

Uklad wyglada interesujaco, mysle ze ma to szanse dzialac... Oprogramowanie portu LPT zeby "udawal" synchroniczny szeregowy interfejs, nie jest specjalnie trudne.
Podrzucam "sciage" z portu LPT: http://pj.wroclaw.pl/ftp/lpt
Pozdr.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 51 gości