Problem z tranzystorami w preampie...

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
xaveri
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: pn 27 lut 2006, 16:09

Problem z tranzystorami w preampie...

Postautor: xaveri » wt 13 cze 2006, 22:12

Witajcie!
Poniżej schemat preampa do gitary. W pierwszej wersji zastosowałem zamiast 2n5484 tranzystor 2sk161 i wszystko działało w miarę dobrze (na 18v). Ale ponieważ napięcie zasilania tego ustrojstwa wynosi nominalnie 24V, więc postanowiłem wymienić 2sk161 na BF245 (dokładnie BF245c). I zdziwiłem się bardzo, bowiem działają jak należy jedynie dwa ostatnie "stopnie". Trzeci licząc od końca już nie... Jak zmieniłem tranzystor spowrotem na 2sk161 (ten 3 od końca) to działa (oczywiście nadal na 18V). Sprawdziłem BF245 (wlutowałem w 2 od końca "stopień") - tranzystor jest dobry - przedostatni stopień działa. Już nie wiem co mam robić... wylutowałem przy tym niedziałającym stopniu prawie wszystko - zostały tylko rezystory 33k i 2k2. Więc nie wiem co może być przyczyną, że 2 "stopień" (tym razem licząc od początku) nie działa...
Oczywiście uwzględniłem to, że bf245 ma inaczej wyprowadzenia niż 2sk161.
Jeżeli ktoś może pomóc - piszcie!
Pozdro!
Załączniki
PREAMP.gif

PI

preamp

Postautor: PI » ndz 18 cze 2006, 2:22

Witam; BF245 to najgorszy wybór tranzystora dla preampa. Niestety, trzeba szukać wśród "japończyków". Dlaczego nie działa - z tranzystorami J-FET sprawa sie komplikuje w stosunku do bipolarnych. Istotna rzeczą jest punkt pracy tranzystora, w przypadku J-FETów należy dobierać go indywidualnie dla każdego tranzystora, rozrzut parametrów jest tu wyjatkowo wysoki. O wartości prądu Ids decyduje rezystor w źródle ( lub napięcie - ujemne- doprowadzone do bramki tranzystora) oraz pewien stały parametr - różny dla różnych tranzystorów - Idss. "Filozofia" FETów złączowych jest zupełnie inna, niz wszelkich innych tranzystorów i na to trzeba brac poprawkę. Prostym sposobem jest pomiar napięć stałych w zmontowanym układzie. Chyba najważniejsze jest napięcie Uds - jeżeli jest ono bardzo niskie (przy zasilaniu 18 - 24V), to może wskazywać na źle ustawiony punkt pracy tranzystora. Poza tym - temat jest znacznie bardziej obszerny i bez wyników pomiarów trudno jest powiedzieć cos pewnego. To tyle, w wyjatkowo dużym skrócie.
PI
PI


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 25 gości

cron