Spawarka

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Meza
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

Spawarka

Postautor: Meza » sob 08 lip 2006, 12:47

Chcę zbudować spawarkę na 230V, posiadam gotowe trafo na dwóch kolumnach, wtórne uzwojenie jest nawinięte bifilarnie napięcie wyjściowe na biegu jałowym ma 58V. posiadam tyrystor chyba na 400A ( wielkie bydle) – prosił bym o schemat wysterowania tego tyrystora oraz uwagi na temat budowy spawarki. Widziałem na forum że jest poruszany temat DŁAWIKA – jaki dławik zastosować i jaką funkcję spełnia oraz gdzie się go podłącza. Za wszelką pomoc z góry wielkie dzięki.
Pozdrawiam!

dkx2
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: ndz 09 lip 2006, 14:49

Postautor: dkx2 » ndz 09 lip 2006, 15:02

Z tego co wiem na ten temat potrzebujesz co najmniej 2 takie tyrystory.
W załączniku masz przykładowe rozwiązanie regulatora po stronie wtórnej.
Dławik stosuje się do wygładzenia prądu podczas spawania napięciem stałym jest on bardzo potrzebny w spawarkach sterowanych po stronie wtórnej.

Pozdrawiam
Dawid
Załączniki
schematf2.jpg

DANThE
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 38
Rejestracja: pt 28 lis 2003, 18:16
Kontaktowanie:

Postautor: DANThE » pn 10 lip 2006, 10:56

Witam!!

Zrobiłem dwa schemaciki ilustrujące możliwość regulacji prądu spawania. Oczywiście nie są to wszystkie możliwości. Do sterowania tyrystorami lub triakiem można użyć sterownika znacznie prostszego niż na schemacie przedmówcy, triak może być BTA41/700, w Augustowie jest firma robiąca w ten sposób spawarki już parę lat.

Jeżeli kolega jest zainteresowany to mogę odgrzebać gdzieś schemat prostego sterownika na wtórne, mam też jeden sterownik triaka na pierwotne, 230V.

Pozdrawiam - DANThE
Załączniki
sposoby regulacji.GIF
(2.58 KiB) Pobrany 4960 razy

Meza
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

spawarka

Postautor: Meza » pn 10 lip 2006, 20:54

oczywiście że będą mile widziane wszelkiego rodzaju schemaciki kolego DANThE- za wszelką pomoc wszystkim bardzo dziękuję
Pozdrawiam!

DANThE
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 38
Rejestracja: pt 28 lis 2003, 18:16
Kontaktowanie:

Postautor: DANThE » wt 11 lip 2006, 2:15

Proszę to schemat sterownika dwóch tyrystorów, nie rysowałem schematu zasilania układu, ale chyba każdy to potrafi, mostek > kondzior1000uF > LM7812. Jest to układ który wykombinowałem jakieś 12 lat temu, potencjometr 2k2 służy do regulacji mocy, dwie pr-ki 47k do ustawienia generatora piły dla każdego tyrystora z osobna. Po podłączeniu zasilacza i wyjścia trafa do wejścia układu należy wyregulować układ. W tym celu trzeba ustawić potencjometr regulacji mocy na minimum (max. napięcia na środku potencjometra) i do wyjść podłączyć oscyloskop. Regulować odpowiednią do danego wyjścia pr-ką aż ukażą się króciutkie impulsy wyjściowe. Powtórzyć zabieg dla drugiego kanału. Jeśli ktoś nie ma oscyloskopu można podłączyć do wyjść diody świecące, i regulować aby diody były na granicy zapalenia/zgaszenia. Po wyregulowaniu podłączyć do bramek tyrystorów i cieszyć się spawarką. Układ nie reguluje mocy liniowo, jednak jest prosty, i łatwy w wykonaniu. Rezystory wyjściowe (51R) powinny być min 1W, zależnie od posiadanych tyrystorów czasem może zaistnieć konieczność zmniejszenia ich wartości (prąd bramki).

Pozdr. DANThE
Załączniki
sterownik spawarki.GIF
(11.33 KiB) Pobrany 2092 razy

Meza
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

spawarka

Postautor: Meza » wt 11 lip 2006, 23:58

wielkie dzięki schemacik mi sie podoba i nie trudny chyba do realizacji, nie wiem tylko jaki dławik zastosować albo jak go zaprojektować
Pozdrawiam!

DANThE
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 38
Rejestracja: pt 28 lis 2003, 18:16
Kontaktowanie:

Postautor: DANThE » śr 12 lip 2006, 2:19

Na początek można bez dławika - potem można się pobawić w dławiki na rdzeniu UI z blachy krzemowej, np: 10,odczep,20,odczep, .....40 zwoi, sztabką miedzianą lub aluminiową , na jednej kolumnie "U", a kolumnę "I" umieścić na "U" na przekładce np 3mm.

Jeśli ktoś jest zainteresowany prostym sterownikiem triaka na uzw. pierwotnym, to zapraszam - http://www.elektroda.pl/rtvforum/reg-ty ... highlight=

I jeszcze fotka sterownika firmy z Augustowa. (Mam w posiadaniu :) )
Załączniki
PIC00759.jpg

Meza
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

spawarka

Postautor: Meza » śr 12 lip 2006, 11:26

nie mam dzielonego uzwojenia wt. czy mogę zastosować cały mostek prostowniczy i zbudować na jednym tyrystorze (bo posiadam tylko jedem tyr. taki) jeszcze raz dzięki za cenne uwagi i schemat. :D
Pozdrawiam!

DANThE
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 38
Rejestracja: pt 28 lis 2003, 18:16
Kontaktowanie:

Postautor: DANThE » śr 12 lip 2006, 13:52

Nie próbowałem takiego "manewru" jak pełny mostek z czterech diod + tyrystor, podejrzewam że to będzie chodziło. Wystarczy zewrzeć oba wyjścia sterownika i podłączyć do bramki tyrystora. Uważam jednak że to już rozrzutność - to już 5 elementów dużej mocy, mogę koledze wysłać drugi tyrystor, pewnie gdzieś się u mnie przewala z jeden lub dwa... I wtedy wyjdzie mostek 2 diody "w minusie", 2 tyrystory "w plusie".

Meza
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Włocławek
Kontaktowanie:

spawarka

Postautor: Meza » czw 13 lip 2006, 18:03

No tak chętnie zabiegał bym o drugi tyrystor ale proszę powiedzieć kolego DANThE jakie koszty mam ponieść ż tego tytułu - wielkie dzięki za wsparcie :)
Pozdrawiam!


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 5 gości

cron