zródło prądowe 0,5 - 1 mA

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
sylwiusz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: śr 31 maja 2006, 10:18

zródło prądowe 0,5 - 1 mA

Postautor: sylwiusz » pn 10 lip 2006, 21:56

Jak wykonać źródło prądowe (może być gotowy scalak), w podanym przedziale prądowym 0,5 - 1 mA

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 10 lip 2006, 22:20

Moze LM334? 1uA - 10mA, 0,02%
Pozdr.

Woogoo
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 sie 2005, 21:54

Postautor: Woogoo » wt 11 lip 2006, 0:18

a nie może być na tranzystorze?

DANThE
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 38
Rejestracja: pt 28 lis 2003, 18:16
Kontaktowanie:

Postautor: DANThE » wt 11 lip 2006, 11:13

Witam !!

Ja używam czegoś takiego jak na rys. Co prawda nie jest to ekstra dokładne (niewielkie zmiany prądu pod wpływem temperatury), oraz napięcie dostarczane ze źródła jest niższe o ok. 2V od napięcia zasilającego, jednak w wielu moich układach znalazło zastosowanie.

Pozdr. - DANThE

P.S. Wkradł się mały błąd, tranzystor na schemacie to powinien być BC557 a nie 547.
Załączniki
ŹRÓDŁO PRĄDOWE.GIF
(2.57 KiB) Pobrany 2002 razy

sylwiusz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: śr 31 maja 2006, 10:18

Postautor: sylwiusz » śr 12 lip 2006, 0:24

to ma służyc do pomiaru temperatury z pt100 wiec musi byc dokladne, wpływ temperatury jak najmniejszy
pozdr dzieki za odp

DANThE
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 38
Rejestracja: pt 28 lis 2003, 18:16
Kontaktowanie:

Postautor: DANThE » śr 12 lip 2006, 3:48

Dobrze jest w zapytaniu podać zastosowanie układu, odpowiedzi wtedy będą precyzyjne :)

Woogoo
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 sie 2005, 21:54

Postautor: Woogoo » śr 12 lip 2006, 21:15

Jak rozumiem, ma to być źródło prądowe zasilające platynowy czujnik rezystancyjny PT100.
Czujnik taki zasila się stałym pradem o wartości niepowodującej samopodgrzewania się czujnika. Wartośc prądu zależy także od długości przewodów doprowadzających sygnał z czujnika. Ze względu na zakłócenia zewnetrzne wartośc tego prądu nie powinna być zbyt mała.

W EP nr 7 z 1994 opisywany był układ zasilania i przetwarzania sygnału z PT100 na napięcie. Układ był również wyposazony w układ linearyzujący. Warto bowiem pamiętać, ze czujnik PT100 nie ma liniowej charakterystyki.

O ile to konieczne, to postaram się w najbliższej przyszłości załaczyć do postu fragment schematu dotyczący sposobu zasilania PT100. Radzę jednak jeszcze poszukać na forum i w necie... ;)

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 12 lip 2006, 22:27

Nie mam pojecia w jaki sposob rezystancja przewodow wplywa na prad ze zrodla pradowego... chyba nie do konca tak jest :)

A samo zrodlo mozna jeszcze w prosty sposob zrobic na LM317 (wszystko jest w PDFie), osobiscie (oczywiscie obok ukladow specjalnie budowanych do zasilania Pt100) polecam wersje scalone.
Pozdr.

Woogoo
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 sie 2005, 21:54

Postautor: Woogoo » czw 13 lip 2006, 15:52

"(...) samopodgrzewania się czujnika.
(powinno być od akapitu)
Wartość prądu (płynącego przez czujnik) zależy także od długości (!!!) przewodów doprowadzajacych sygnał z czujnika (byc może kropka w tym miejscu nie jest właściwym znakiem interpunkcyjnym, gdyż następne zdanie jest kontynuacją myśli zawartej w zdaniu przed kropką więc); ze względu na zakłócenia zewnętrzne (które mają tym większy wpływ na sygnał, im wspomniany przewód jest dłuższy i to nie ze względu na rezystancję przewodu tylko na m. in. jego indukcyjność) wartość prądu nie powinna być zbyt mała ( a to po to, by prawdopodobne zakłócenia w jak najmniejszym stopniu wpływały na ów prąd)."

Ponadto nigdzie mowy nie ma o tym, by prąd ze źródła prądowego zależał od rezystancji przewodów.

Inna rzecz, że ogólnie pomiar temperatury przy pomocy PT100 jest obarczony błędem wynikającym m. in. z rezystancji przewodów łączących PT100 z pozostałą częścią układu. Eliminacja tego akurat błędu jest również możliwa, ale nie w metodzie pomiaru, jaka zaprezentowana jest w artykule EP, na który się powoływałem.

Żeby nie być gołosłownym, przedstawiam w ogólnym zarysie koncepcję, którą ja miałem na mysli, a kto wie, może i autorowi tematu o to chodziło.
PT100 zasilany w ten sposób pracuje w urządzeniu służącym m. in. jako suszarka do płytek od dwóch lat, bez awarii.

PRZEPROSINY
Przepraszam wszystkich czytelników za moje skróty myślowe, które teraz, mam nadzieję, są już znacznie dłuższe ;)
Załączniki
PT100.jpg


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 40 gości