Jak połączyć równolegle tranzystory? (sztuczne obciążenie)

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
kobi
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 23
Rejestracja: czw 05 sie 2004, 22:27

Jak połączyć równolegle tranzystory? (sztuczne obciążenie)

Postautor: kobi » wt 11 lip 2006, 11:08

Witam

Chcę zrobić układ który będzie służył do kontrolowanego rozładowywania akumulatorów tzn. mikroprocesor będzie utrzymywał stały prąd rozładowania i mierzył jednocześcnie wyprowadzone Ah. Powiedzmy że chcę rozładowywać baterię 24V prądem 40A co daje jakiś 1kW mocy - posiadam porządny radiator który spokojnie odprowadzi taką moc, jest na nim zamontowanych 12 tranzystorów 2N3055. Z częścią cyfrową niemam problemu, natomiast niebardzo wiem jak poprawnie połączyć tranzystory tak żeby równo dzieliły się prądem. Wykombinowałem układ jak na poniższym rysunku i mam do niego pare pytań:
1) jak policzyć wartość rezystorów w emiterach (tzn. czy np. mają one dawać 0.3V spadku przy pełnym prądzie)?
2) czy tranzystor Q5 można zastąpić mosem (jak?) - widziałem że w zasilaczu p.Okońskiego jest takie rozwiązanie ale niewiem czy można taki tranzystor łatwo wysterować ze wzmacniacza operacyjnego

za konstruktywne odpowiedzi z góry dziękuję:)
Załączniki
load.gif
(4.9 KiB) Pobrany 212 razy

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 12 lip 2006, 22:36

Moze moja odpowiedz nie jest co do tego rozwiazania konstruktywna, ale wlasnie mam na stole przetwornice wlasnej produkcji, o dopuszczalnym pradzie wejsciowym kilkudziesieciu A... Otoz regulacje napiecia (a wiec i pradu) zrobilem inaczej: skoro juz mam mikrokontroler, zastosowalem wyjscie PWM (64KHz) i tranzystory IRFZ44 (prad drenu 49A). Dzialaja one w trybie "switching", dlatego prawie nie wydziela sie na nich moc. Wystarczy dolozyc odpowiedni rezystor (to chyba duzo latwiej niz laczyc tranzystory), chocby kawal spirali od zelazka ;) Pomiar napiecia na rezystorze umozliwi pomiar pradu.. i po sprawie :)
Schemat ktory zamieszczam jest schematem przetwornicy ale mysle ze po niewielkiej przerobce nada sie do adaptacji... Moge tez podrzucic program do sterowania PWM (jak sam go skoncze :) )
Pozdr.
Załączniki
inverter.JPG
Przetwornica 12V-230V


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 27 gości

cron