Strona 1 z 1

Nieznany element

: śr 30 sie 2006, 10:47
autor: gavi
Witam
Spotkałem w zasilaczu oryginalny element firmy Siemens którego nie potrafie zidentyfikować. Pracuje on w układzie zabezpieczenia przed przepięciem. W zasilaczu zasilanym trójfazowo każda z faz ma właczony na wejściu warystor S20K275. drugie końce tych trzech warystorów zwarte sa razem i przez ten tajemniczy element połaczone z przewodem zerowym. Niestety w wyniku przepięcia wybuchły dwa warystory i zatarły na częsciowo napisy na podejrzanym elemencie . Wyraźnie widać tylko napis SIEMENS. Dalej wydaje sie że wystepują cyfry 356 i po przerwie 99 a za nimi - już wyraźny znak O. - załączam zdjęcia. Ponieważ urządzenie przeżyło |"szok" napieciowy i jak wspomniałem wybuchły dwa warystory połaczone z tym elementem chciałbym go sprawdzić. Obecnie wykazuje on bardzo dużą opornosć, ale moze to byc przecież ( i pewnie jest) jakiś element progowy typu diak. Bedę bardzo zobowiazany za wszelka pomoc. pozdrawiam
W

: śr 30 sie 2006, 17:31
autor: rallus
Sądząc po wyglądzie jest to odgromnik gazowy. Pomiar omomierzem nic nia da. Sprawny element będzie miał rezystancję rzędu setek megaomów. Przerwa wewnątrz odgromnika ulega przebiciu po przyłożeniu napięcia większego niż nominalne. Jeśli napisy uległy zniszczeniu to będzie trudne do rozpoznania dokładny typ odgromnika.

: śr 30 sie 2006, 18:04
autor: gavi
Dzięki za odpowiedź. od

Dziękuję. podobną opinie wyraził grupowicz z Elektrody i dzieki temu udało mi sie ustalić iz jest to iskrownik firmy Siemens ( obecnie EPCOS) typ N81-A350X.
Jeszcze raz dziekuję i namawiam administratora bazy ( o ile oczywiscie czytuje forum) aby umieścił adnotację o tym iz dawny Siemens to nie tylko Infineon ale tez i EPCOS - w odniesieniu do takich elementów jak warystory czy iskrowniki.
Pozdrawiam
W