Jak zrobić...?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
crus
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 25 paź 2006, 11:51
Lokalizacja: Warszawa i okolice
Kontaktowanie:

Jak zrobić...?

Postautor: crus » śr 25 paź 2006, 12:02

Z góry uprzedzam, że jestem, laikiem, przepraszam więc za błędy i proszę o wyrozumiałość.

Chciałbybm zrobić urządzenie, które można by nazwać prostownikiem do elektrodializy próbek glebowych(roztwory wodne). Oczekuje od niego: możliwości regulowania napięcia wyjściowego płynnie w granicach 0-200V(czyli z pomiarem na wyjściu). A także pomiarem natężenia na wyjściu z dokładnością w dolnym przedzialne 1mA (w zakresie od 0 do 100 mA), może być przełączane "ręcznie" między galwanometrami(?).
Koszty raczej nie grają roli. Czy jestem w stanie coś takiego zrobić? I przede wszystkim jak??

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

da się

Postautor: ^Target » śr 25 paź 2006, 13:17

z pewnością da się zrobić, będzie to tylko wymagało poprawnego projektu i wykonania. Sam układ będzie po prostu wysokonapięciowym stabiizatorem liniowym z regulowanym ograniczeniem prądowym. Scalaki niestety same nie wyrobią (TL783 może pracować dla max 125V), dlatego proponowałbym zatosowanie standardowego stabilizatora LM723 i obudowanie go wysokonapięciowym stopniem mocy. Trafo bezpieczeństwa byłoby bardzo wskazane - nie zalecana jest praca bezpośrednio na potencjałach sieci energetycznej.

Liczę na bardziej doświadczonych w tej kwestii, ostatecznie mogę spróbować coś zaprojektować

pozadrawiam

crus
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 25 paź 2006, 11:51
Lokalizacja: Warszawa i okolice
Kontaktowanie:

A trudno będzie?

Postautor: crus » czw 26 paź 2006, 10:42

Jak pisałem, nie znam się na elektronice. Mam jedynie blade pojęcie co do działania niektórych elementów, ale żeby coś złożyć w sensowną całość nie da rady... Wszelkie pomysły na coś solidnego i działającego ;) mile widziane. Zapopmniałem dodać w temacie postu, że urządzenie będzie dość intensywnie użytkowane - kilka do kilkunastu godzin dziennie przez dość długi czas.
Przynajmniej wiem, że można coś takiego zrobić - choć nie wszystko do mnie dotarło ;). Dzięki za odpowiedź!
Pozdrawiam

bod
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: ndz 13 lis 2005, 17:06

Postautor: bod » pt 27 paź 2006, 20:33

Jak by to miało byc dla mnie na szybko to: trafo separujace,mostek kondensatory stabilizator 723 z tanzystorami wyjsciowymi ,ograniczenie pradowe i powinno grać. Pisze dla mnie bo osobiście nie lubie kombinować układów z wysokim napięciem dla innych ,bo to róznie sie moze skończyć.
bd

crus
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 25 paź 2006, 11:51
Lokalizacja: Warszawa i okolice
Kontaktowanie:

hmmm

Postautor: crus » ndz 05 lis 2006, 10:59

Nie musi być na szybko. Potrzebuję tego urządzenia do badań - tak więc im solidniejsze i precyzyjniejsze tym lepiej.

Na www.edw.com.pl znalazłem artykuły ze schematem zasilacza. Może dałoby się coś z niego wykombinować żeby nie projektować od podstaw?
Załączniki
03_16.pdf
(696.24 KiB) Pobrany 394 razy
02_11.pdf
W tym pliku znajduje się schemat.
(450.33 KiB) Pobrany 489 razy
Ostatnio zmieniony ndz 05 lis 2006, 16:37 przez crus, łącznie zmieniany 1 raz.
Ważne rzeczy są zawsze proste. Proste rzeczy są zawsze trudne.

crus
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 25 paź 2006, 11:51
Lokalizacja: Warszawa i okolice
Kontaktowanie:

Re: hmmm

Postautor: crus » ndz 05 lis 2006, 16:27

crus pisze:Nie musi być na szybko. Potrzebuję tego urządzenia do badań - tak więc im solidniejsze i precyzyjniejsze tym lepiej.

Na www.edw.com.pl znalazłem artykuły ze schematem zasilacza. Może dałoby się coś z niego wykombinować żeby nie projektować od podstaw?


Zapomniałem dodać, że schemat jest w pliku 02_11.pdf. W drugim pliku jest po prostu kontynuacja artykułu. [ups]

I tak mi jeszcze do głowy przyszło, że przydałoby się jakieś zabezpieczenie na wypadek zwarcia (ma być przecież do 200 V na wyjściu)?
Ważne rzeczy są zawsze proste. Proste rzeczy są zawsze trudne.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 44 gości