Przetwornica 24DC -> 230AC

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
kkkaras6
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 27 gru 2006, 18:44
Kontaktowanie:

Przetwornica 24DC -> 230AC

Postautor: kkkaras6 » śr 27 gru 2006, 18:52

Witam.
Kupilem przetwornice firmy PACO o mocy 1000W. Zamontowalem w samochodzie ciezarowym bezposrednio do akumulatorow. Takie odbiorniki jak zarowka lub wiertarka dzialaja bez problemu ale problem jest z mala (50 litrow) lodowka firmy LG. Po okolo 10 minutach pracy zapala sie czerwona lampka z napisem FAULT i przetwornica sie wylacza. Czy ktos moze na to cos poradzic? A zna moze ktos adres tego producenta? Albo osobe ktora sie na tym zna z okolic Łodzi?

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

przetwornica...

Postautor: PI » czw 28 gru 2006, 1:05

Witam; czy w instrukcji do przetwornicy są jakieś informacje o częstotliwosci napięcia wyjściowego i ewentualnie o kształcie przebiegu wyjściowego??? Może sa tam tez informacje o charakterze urzadzen, które ta przetwornica może zasilac. W wielu przypadkach charakter obciążenia może miec istotne znaczenie - nie wszystkie przetwornice będą tolerować obciążenia o charakterze pojemnościowym lub indukcyjnym. Jeżeli ta lodówka jest typu sprężarkowego ( zdarzaja sie tez absorpcyjne), to stanowi ona obciążenie typu indukcyjnego i to może byc przyczyną problemu. Istotna tez jest czestotliwośc pracy (częstotliwość napięcia na wyjściu). Dla wielu odbiorników nie ma to specjalnego znaczenia - np. żarówki, odbiorniki TV lub radiowe (zasilane wewnetrzną przetwornicą SMPS), magnetowidy, odtwarzacze CD i DVD itd. Lodówka sprężarkowa jest napędzana silnikiem asynchronicznym, który jest wrazliwy na czestotliwość napięcia zasilającego. Równiez kształt przebiegu wyjściowego ma istotne znaczenia dla współpracy przetwornica - obciążenie indukcyjne ( tu silnik asynchroniczny). Na te kilka pytań należało by znaleźć odpowiedź. Jeżeli problem polega tylko na wrazliwości przetwornicy na obciążenie indukcyjne, to mozna by to skompensować odpowiednio dobranym kondensatorem, włączonym równolegle do zasilania lodówki. Musi to byc jednak kondensator przeznaczony do pracy w obwodach prądu przemiennego (podobny do stosowanych dawniej jako kondensatory rozruchowe w pralnicach). To tyle gdybania - producent przetwornicy powinien okreslic jej mozliwości i ewentualne ograniczenia stosowania.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » czw 28 gru 2006, 1:14

Jak swego czasu robilem przetwornice 12V -> 230V i podlaczylem silnik (asynchroniczny wlasnie) do wyjscia, to na tyle mocno "zaprzyjaznil" sie on rezonansowo z transformatorem przetwornicy, ze skonczylo sie przebiciem kondensatora ktory (za maly niestety) zalozylem na wyjsciu.
Przypuszczam ze tu moze byc podobnie, i kondensator (o odpowiedniej pojemnosci i napieciu oczywiscie) moze pomoc zapobiec rezonansom i takim tam...
To tak w ramach trzech groszy... :)
Pozdr.

kkkaras6
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 27 gru 2006, 18:44
Kontaktowanie:

Re: przetwornica...

Postautor: kkkaras6 » czw 28 gru 2006, 13:00

Czestotliwosc wyjsciowa to 50Hz. Wykres z przebiegiem byl podany w instrukcji i znajduje sie w zalaczniku. Na pudelku sa rysunki urzadzen ktore bez problemu moze zasilac (radio, tel komorkowy, laptop, tv, kamera, PC, zarowka, wtyczka ;) , wiertarka, expres do kawy, satelita, DVD). Lodowka jest typu sprezarkowego.
Jezeli uwazasz ze zalozenie kondensatora moze pomoc, to napisz jakiej wartosci, w jaki sposob podlaczyc i gdzie.
Bede bardzo wdzieczny za pomoc bo z tego co widze jestes jedynym ktory sie na tym zna :)
Załączniki
Zdjęcie006.jpg

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

przetwornica....

Postautor: PI » czw 28 gru 2006, 19:18

Witam; nie spotkałem sie dotychczas z takim problemem, usiłuje podejśc do tego teoretycznie. Ostatnie informacje w jakis sposób potwierdzaja to, co napisałem wczesniej - jest w nich zawarta nieco zakamuflowana wiadomośc, że przetwornica pracuje poprawnie z obciążeniem o charakterze rezystancyjnym. Przebieg wyjściowy, wbrew tym informacjom nie jest "quasi sinus",czy też "modyfikowany sinus (????)" tylko jest to przebieg prostokatny. Może on powodować dość trudne do przewidzenia skutki w obciążeniu indukcyjnym; mogą pojawiać się np. znaczne przepięcia, wynikające z dużej stromości przebiegu napięcia zasilającego. Nie chcę sie wdawac w dalsze rozważania teoretyczne, dodam tylko, że takie sytuacje opisuje teoria stanów nieustalonych w obwodach elektrycznych. Co do praktyki - pojemnośc (kondensator) mozna próbowac dobrac doświadczalnie. Włączyc go należy równolegle do lodówki, zaczynając od niewielkich pojemności - jak wspomniałem mogą tu posłużyć kondensatory rozruchowe stosowane dawniej w np. pralkach, wirowkach domowych itp. Są one specjalnie przystosowane do pracy w obwodach prądu przemiennego (napięcie znamionowe zazwyczaj 380V~~), pojemności rzędu 3 do 6 uF(mikrofaradów). Myślę też, że można by równolegle, dodatkowo, włączyć zwykłą żarówkę np. 60W/230V. Takie dodatkowe obciążenie o charakterze czynnym (rezystancyjnym) może nieco stłumic ewentualne przepięcia i niepożądane oscylacje w tym układzie. Poza tym, obserwując świecenie żarówki można ocenić zachowanie napięcia wyjściowego z przetwornicy - porówując ze świeceniem tej żarówki zasilanej napięciem sieciowym. Jest to niezła metoda przy braku możliwości dokonania pomiarów bardziej "naukowymi" środkami. Świecenie żarówki odpowiadać będzie wartości RMS napięcia zasilającego, co tu ma istotne znaczenie. Wogóle te eksperymenty można zacząć od samej tylko żarówki włączonej równolegle do lodówki i wtedy po jej zachowaniu można wyciągnąć pierwsze wnioski. W dalszej kolejności dodatkowo włączamy kondensator (sprawdzony, sprawny - zdarzają sie z demontazu, często uszkodzone). Celowo nie piszę o pomiarach napięcia przy uzyciu jakiegos typowego miernika, bo tu potrzebny byłby miernik TRMS, drogi i trudniej dostepny. Przy tym dobrze by było obejrzec przebieg wyjściowy przy pomocy oscyloskopu - czyli całe laboratorium :D
Na koniec jedna istotna uwaga - mamy do czynienia z napięciem NIEBEZPIECZNYM DLA ŻYCIA - a więc zalecam zachowanie daleko idącej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków ochronnych i izolacyjnych.
PI .

diak
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 04 paź 2003, 8:41
Lokalizacja: Gliwice

Postautor: diak » pt 29 gru 2006, 1:38

Obowiązkowo włącz żarówkę >= 60 W równolegle z lodówką, bo obawiam się, że zepsujesz szybko przetwornicę i (lub) lodówke (+ ewentualne, inne
podłączone urządzenia)
Sprzedałbym na Twoim miejscu ten wynalazek, który przy mocy 1000 W podzielonej przez napięcie 28 V pobiera prawie 36 Amperów prądu i kupił w to miejsce przetwornicę o mniejszej mocy, ale przeznaczoną do obciażeń również indukcyjnych (+ żarówka dla pewnosci).
Drugie rozwiązanie, to zakup lodówki absorpcyjnej lub z modułami Peltiera
-te ostatnie często występują w wersjach na napięcie 12 lub 24V, więc nie potrzebują przetwornicy
Reasumując - moim zdaniem długo ten zestaw nie pożyje -oglądałem to na oscyloskopie, a ten nie kłamie

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 29 gru 2006, 16:30

Chcialbym zauwazyc ze przetwornica na biegu jalowym bierze ulamek tego maksymalnego pradu...
A co do ksztaltu przebiegu - jak sie nie ma co sie lubi... Mysle ze zarowka albo kondensator rozwiaza sprawe.
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

przetwornica...

Postautor: PI » pt 29 gru 2006, 22:19

Witam; na marginesie tej znakomitej dyskusji zastanawiam sie, czy nie moznaby zastosować tutaj UPS'a. Jest tylko jeden problem - jak długo, mając dostatecznie wydajne źródło zasilania, mógłby on pracowac??? UPS'y mają na wyjściu przebieg znacznie bardziej zblizony do sinusa.
PI
W międzyczasie popatrzyłem trochę na ten problem z upsami i też nie jest to wcale najlepsze rozwiązanie - przynajmniej w wiekszości przypadków, niestety...
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » sob 30 gru 2006, 16:51

Zwykly UPS ma "dwustopniowy" prostokat na wyjsciu, wiec niewiele lepiej. Chyba zeby zastosowac smart-ups ktory ma (tez nie kazdy model) "prawdziwy" sinus. Poza tym tanszy ups przystosowany jest do pracy przez kilka(nascie) minut, a pozniej moze sie okazac ze chlodzenie jest niewystarczajace. Natomiast smart-ups 2200 (na takim sprawdzalem) jest w stanie pracowac co najmniej przez kilka godzin bez zadnego problemu.
Za to problem jest z cena takiego urzadzenia (kila tysiecy zl), chyba zeby kupic na Allegro taki bez baterii (moze bedzie taniej)..
Pozdr.

PS. Co oznacza "znakomitosc" dyskusji? PI ma dosc wysublimowana ironie ktorej jak zwykle nie rozumiem, a chcialbym ;)

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

przetwornica

Postautor: PI » sob 30 gru 2006, 18:14

Witam; w okresleniu "znakomita" tym razem nie ma wiele ironii, no może z 5% - tak dla zasady. A wogóle to mam zaimplementowany na stałe taki trochę nie do końca powazny stosunek do róznych spraw, chociaz powinienem sie pilnowac, bo pewno często przesadzam. Poza tym dyskusja jest własnie taka, bo odbywa się bez zgrzytów, na wysokim poziomie zyczliwości ( co nie jest tu normą) i biorą w niej udział same znakomitości (!!!) :D
Z tym UPSem tak mi sie trochę "upsło", nie jest to mój ulubiony temat, ale rzeczywiście miałem na uwadze "smart-upsa". Przy okazji, warto pamiętac, że różnica wartości szczytowej i skutecznej napięcia z tego typu przetwornic jest znaczna,( i zalezna od współczynnika wypełnienia przebiegu wyjściowego) co ma istotne konsekwencje dla urządzeń zasilanych z takich źródeł. Przychodzi mi też na myśl - akurat w tej chwili - że, być może wartośc maksymalna napięcia jest dobrana w tej przetwornicy tak, aby w przypadku urzadzeń audio/video ( mających zazwyczaj zasilacze SMPS, gdzie kondensator filtru napięcia po stronie pierwotnej ładuje się prawie do wartości szczytowej napięcia wyprostowanego) - nie spowodowac przepięć i w kosekwencji uszkodzeń. Wtedy jednak RMS napięcia będzie znacznie mniejsza, niż 230V. I taka sytuacja może utrudniać rozruch silnika w lodówce. Wydaje się, że pomysł z żarówką (na początek), jest tu całkiem na miejscu. Jak jednak widac wyraźnie, jest to raczej "gdybanie", z niewielkim dodatkiem uczciwej nauki. Ale życzę powodzenia.
Życzę tez wszystkim bywalcom tego salonu wszystkiego dobrego, zdrowego i dostatniego a także (cytując "movzx'a") wszystkiego najelektryczniejszego (bardzo mi się spodobało!!!) w zaczynającym się za chwilę Nowym Roku.
PI

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

przetwornica...

Postautor: PI » sob 30 gru 2006, 21:06

Jeszcze ja.... włąsnie wszedłem na stronę "EVER'A" i znalazłem tam taką informację. Jak sie dobrze wczytać, to i ona conieco wyjaśnia.


http://www.ever.com.pl/pl/warto_wiedziec.php?wiedza=10

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 31 gru 2006, 1:08

Coz, skoro pojawili sie zyczenia, to ja rowniez...

Duzych pojemnosci glow z forumowa wiedza, braku oporow w dzieleniu sie nia, a przez to indukowanie glodu wiedzy u innych z duza czestotliwoscia, poza tym duzej wartosci skutecznej w portfelu, duzej dobroci od innych, rozsadnego transformowania procentow na promile w Sylwestra, i powodzenia w zwarciu sie z nowym rokiem 2007 :D

Pozdrawiam :)

kkkaras6
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 27 gru 2006, 18:44
Kontaktowanie:

Postautor: kkkaras6 » pn 01 sty 2007, 18:37

Wedlug waszych wskazowek podlaczylem zarowke 60W i kondensator 3uF a pozniej 6uF. W pierwszym przypadku zarowka sie lekko zarzyla a w drugim nie swiecila wcale. Prad do lodowki nie dochodzil.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 01 sty 2007, 20:03

Dziwne to troche ze przy obciazeniu kondensatorem 3u w 1000W przetwornicy spada az tak napiecie... chyba ze jest uszkodzona, i stad problem...

Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

przetwornica...

Postautor: PI » pn 01 sty 2007, 20:08

Witam; no i dobrze. Czyli teraz nalezy spróbowac z samą żarówką. Jeżeli będzie świeciła wyraźnie słabiej, niz powinna, to wniosek jest prosty - wartość skuteczna napięcia z przetwornicy przy tym rodzaju obciążenia jest stanowczo zbyt niska, aby uruchomic silnik. Wogóle rozruch silnika w tego typu agregatch odbywa sie w sposób dość specyficzny i towarzyszy temu chwilowy, znacznie większy od znamionowego pobór mocy. Bez względu jednak na rodzaj silnika asynchronicznego JEDNOFAZOWEGO (zwarty, z dodatkowym uzwojeniem pracy, z dodatkowym uzwojeniem rozruchowym), rozruch zawsze powoduje zwiększony i to o kilkadziesiąt % pobór prądu. Tego typu silniki są również względnie mało tolerancyjne jeśli chodzi o napięcie zasilające.
PI

kkkaras6
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: śr 27 gru 2006, 18:44
Kontaktowanie:

Re: przetwornica...

Postautor: kkkaras6 » śr 10 sty 2007, 22:16

Przetwornica jest na pewno sprawna bo inne odbiorniki dzialaja. Przy podlaczeniu roznoloegle tylko zarowki efekt byl taki sam jakby jej nie bylo - w momencie wlaczenia silnika lodowki przetwornica sie wylacza. Czekam na dalsze instrukcje :) I dziekuje za cierpliwosc.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

24DC>230AC

Postautor: PI » czw 11 sty 2007, 1:18

Witam; cierpliwości w takich sprawach mam sporo, ale chodzi przecież o konkrety...Wracam do postu z 27 grudnia - pisał kolega, że żarówka jednak się zaświeciła, chociaz słabo. Czy z tego ostatniego postu wynika, że teraz z samą tylko żarówką nie było żadnego widocznego efektu??? Poza tym, czy ta lodówka jest po prostu sprawna??? Czy jest to normalna, standardowa lodówka do uzytku domowego??? Pytam, bo miałem do czynienia z kilkoma typami lodówek stosowanych w autokarach, jednak były one przystosowane fabrycznie do zasilania z 24VDC. Agregat miał specyficzny silnik trójfazowy (!!!!!) zasilany ze specjalnej przetwornicy, która była integralną częścią tego urzadzenia. Co do kwestii, że inne urzadzenia działają - tak, pisałem o tym dość obszernie wcześniej. Wszelkie urzadzenia typu RTV, mające wewnatrz przetwornicę SMPS (a więc praktycznie wszystkie) będą działać prawidłowo, jakkolwiek z pewnymi ale.... Urządzenia napędzane silnikami komutatorowymi równiez, bo właściwości takiego silnika są zasadniczo rózne od silnika asynchronicznego - m.in. jest on niezwykle tolerancyjny dla napięcia zasilającego. Mozna np. spokojnie podłączyć domowy odkurzacz do 24VDC i będzie pracował, oczywiście na znacznie nizszych obrotach, ale jednak!!! Tutaj jeszcze jedna uwaga o silniku asynchronicznym ( czego pewno nie napisałem poprzednio) - silnik taki zasilany zbyt niskim napięciem i obciążony (tutaj sprężarką) nie ruszy; z punktu widzenia zasilania stanowi on wtedy prawie zwarcie. Dla 1000W przetwornicy granicznym prądem obciążenia jest ok.5A - nie jest wykluczone, że taki lub nawet wiekszy prąd może płynąć w tych warunkach. To, o czym pisze powyżej ma ścisły związek z pytaniem o wartość skuteczną napięcia z tej przetwornicy. Jak wspominałem wczesniej, jeżeli jest ona projektowana pod kątem zasilania urzadzeń RTV, to może się okazać, że TRMS napięcia jest znacząco niższa, niz 230V. Reasumując - większośc powyższych uwag ma wciąż charakter "gdybania" - trudno jest o definitywną opinię bez autopsji. Ale też zaczynam zastanawiać się, czy ta lodówka jest rzeczywiście OK??? Jeżeli jednak tak jest - to mamy problem...

Aha, ja się wymądrzam, a TRMS to po prostu "rzeczywista wartość skuteczna" - zalezy w znacznym stopniu od kształtu przebiegu (napięcia, prądu...) względem wartości szczytowej tegoz przebiegu.
Oczywiście życze powodzenia w dalszych eksperymentach...
PI


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 20 gości