Czujnik temperatury na mikrokontrolerze, przesył radiowy

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
_marcin
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: pt 23 lut 2007, 18:20

Czujnik temperatury na mikrokontrolerze, przesył radiowy

Postautor: _marcin » pt 23 lut 2007, 18:21

Witam

Mam za zadanie wykonać projekt, którego zaliczenie będzie przepustką na następny semestr studiów. Studiuję informatykę i niestety nie mam doświadczenia w tego typu rzeczach.

Mój pomysł na projekt to urządzenie, które będzie radiowo przesyłać temperaturę z ogrzewania centralnego z piwnicy a jego wyniki będą wyświetlane piętro wyżej na wyświetlaczu LCD.
Ja wyobrażam sobie to tak, że cyfrowy czujnik temperatury będzie podłączony do mikrokontrolera, ten z kolei do modułu nadajnika radiowego. Moduł odbiorczy umieszczony piętro wyżej podłączony będzie do mikrokontrolera, który będzie sterował wyświetlaniem temperatury na LCD. Do mikrokontrolera zamierzam podłączyć jeszcze jakąś diodę, która będzie sygnalizowała przekroczenie danej temperatury.
Jeśli chodzi o czujnik temperatury to znalazłem czujnik cyfrowy DS1820. Nie wiem czy jest to trafny wybór do tego typu urządzenia, dlatego bardzo proszę o pomoc. Jeśli chodzi o mikrokontroler to chce wybrać 8051 lub AVR. Nie mogę natomiast znaleźć odpowiedniego modułu nadawczo-odbiorczego, który będzie przesyłał kilka bajtów; znalazłem jedynie kilkukanałowe, a to za mało by przesłać wartość temperatury. Nad wyborem wyświetlacza LCD jeszcze się nie zastanawiałem, ale myślę, że z tym nie będzie aż tak wielkiego problemu.
Bardzo proszę o komentarze i sugestie dotyczące mojego pomysłu, a także doboru odpowiednich elementów.
Z góry dziękuję za każdą cenną wskazówkę.

_marcin
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: pt 23 lut 2007, 18:20

Postautor: _marcin » pt 23 lut 2007, 22:19

nadajnik http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=46728
odbiornik http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=46727
czujnik http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=36733

czy te elementy beda odpowiednie? jesli nie to dlaczego i czym je mozna zastapic?

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » czw 15 mar 2007, 0:53

DS1820 jest stosunkowo prosty w obsłudze i daje miarodajne wyniki.Procesor to już kwestia języka w jakim piszesz lub własnych upodobań. Do transmisji możesz użyć modułów firmy Telecontrolli dostępnych w AVT,jednak będzie to jednokierunkowy tor radiowy.Musisz więc tak napisać program,by układ z czujnikiem cyklicznie wysyłał zakodowaną informację o temperaturze.Oczywiście jest to transmisja szeregowa,raczej nie za szybka.Dodatkowo w odbiorniku trzeba uwzględnić różne zakłócenia generowane w naszym paśmie (433.92Mhz) przez np. piloty do samochodów,bram itd Najlepiej zaczynać transmisję jakimś określonym ciągiem znaków i zabezpieczyć sumą kontrolną. To nie jest układ pełniący krytyczne funkcje,więc nawet chwilowy brak aktualizacji pomiarów nic złego nie spowoduje.Co do LCDa, to możesz dać typowy 16x2 lub większy,zgodny ze standardem HD44780.Jest on powszechnie stosowany w układach mikroprocesorowych i nie jest trudny w obsłudze.
Tyle na wstępie,o szczegółach musisz sam zadecydować


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 18 gości

cron