PENTAGRAM Cerberus ADSL WIFI PLUS jak zwiększyć zasięg .

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
ryszard
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 98
Rejestracja: wt 31 paź 2006, 3:48
Lokalizacja: Koszalin

PENTAGRAM Cerberus ADSL WIFI PLUS jak zwiększyć zasięg .

Postautor: ryszard » czw 12 kwie 2007, 13:25

Witam . Niedawno zakupiłem PENTAGRAM Cerberus ADSL WIFI PLUS ( jego możliwości zamieściłem poniżej ) celem wykorzystania do podziału szybszej Neostrady na lokalną sieć LAN dla ośmiu komputerów i do podziału dla dwóch laptopów z kartami wireles : Intel ® PRO/Wireless 2200BG Network Connection ; i komputera stacjonarnego z jakąś dokupioną kartą WiFi ; i tutaj napotykam problem w postaci zaniku zasięgu lub w ogóle braku zasięgu , przed zakupem nie myślałem że taki problem wystąpi . Router ma być postawiony w budynku gdzie będzie sieć LAN a laptopy i komputer stacjonarny mają pracować w budynku posiadającym grube mury i oddalonym o około 50 metrów . Pytanie : jak zwiększyć zasięg sieci WiFi tego routera ? , czy można dokupić jakieś urządzenia a jeżeli tak to jakie , czy można byłoby zastosować jakiś „dopalacz”? . Bardzo proszę o pomoc .
Pozdrawiam .



PENTAGRAM Cerberus ADSL WIFI PLUS
charakterystyka charakterystyka port WAN 1 port WAN do podłączenia linii telefonicznej z łączem typu ADSL Aneks A
port LAN wbudowany 4-portowy switch 10/100 Mb/s
WLAN – standard: IEEE 802.11b/g
– szybkość transmisji:
tryb 11g: 54/48/36/24/18/12/9/6 Mb/s
tryb 11b: 11/5,5/2/1 Mb/s
- szyfrowanie: WEP 64 bit/128 bit, WPA
protokoły Multi-protocol ADSL, IP, NAT, ARP, ICMP, DHCP, PPPoE,
okablowanie/złącza RJ-11 (telefoniczne)
RJ-45 (100Base-T) UTP Kategorii 5
diody sygnalizacyjne PPP, ADSL, 4xLAN 10/100 Mb/s, WLAN, SYS, PWR


funkcje NAT tak
firewall – filtrowanie pakietów
VPN – przekazywanie tunelów VPN (L2TP, PPTP, IPsec)
virtual server tak, z funkcją DMZ
DDNS tak, obsługa najpopularniejszych dostawców tego typu usługi (np.: www.dyndns.org)
DHCP tak, klient/serwer
routowania statyczne oraz dynamiczne z obsługą protokołów RIP1 i RIP2
konfiguracji z poziomu przeglądarki internetowej


oprogramowanie firmware możliwość upgrade firmware z poziomu strony konfiguracyjnej
inne -


dane fizyczne wymiary 185x127x47 mm
waga –
zasilanie 12 V, 1 A
pobór mocy –
temperatura pracy 0÷45ºC

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » czw 12 kwie 2007, 21:39

Ten router zapewne ma antene dookolna (czyli patyczek wystajacy z obudowy)... jesli chcemy komunikowac sie z oddalonym budynkiem, najlepiej byloby kupic antene kierunkowa, zeby zwiekszyc zysk (inaczej mowiac, zeby fale szly tam gdzie chcemy a nie wszedzie po rowno).
Takie anteny kosztuja stokilkadziesiat-kilkaset zlotych. Jesli to nie wystarczy, moze okazac sie konieczne dokupienie drugiej anteny kierunkowej po drugiej stronie, i zgranie ich tak zeby "patrzyly" na siebie, a nastepnie odebrany sygnal znow "podzielic" na zainstalowane tam komputery (przewodowo lub bez). To niestety podraza kosty, wiec lepiej zaczac od anteny po stronie routera.

Aha, nalezy wspomniec ze takie "dopalanie" moze okazac sie nielegalne (maksymalna moc promieniowana przy WiFi jest 500mW, nietrudno ja przekroczyc przy duzym zysku anteny), wiec lepiej zeby w poblizu nie bylo UKE albo wrednych sasiadow ;)
Pozdr.

PS. Jesli gdzies przesadzilem z "technicznoscia", przepraszam, postaram sie wyjasnic :)

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

router...

Postautor: PI » czw 12 kwie 2007, 22:41

Witam; pomysł z zewnetrznymi antenami jest całkiem uzasadniony, ale...
mozna zastosować proste anteny o charakterystyce dookólnej, ale zalezy to od całej sytuacji lokalnej. Pomiedzy betonowymi i gesto zbrojonymi blokami, jeżeli te anteny bedą skutecznie wzgledem siebie zasłonięte, to najprawdopodobniej nic to nie da, lub pojawi sie sygnał na granicy "cnoty". Co do anten kierunkowych jedna uwaga praktyczna - ze względu na rózne mody pracy anten otwartych i zamknietych, najlepiej ze soba współpracują anteny tego samego rodzaju (kwestia skojarzenia z wektorem pola elektrycznego lub magnetycznego - tak w skrócie). Czyli jeżeli anteny kierunkowe - to po obu stronach, ale wówczas - jak wspominał movzx - te anteny muszą sie widziec fizycznie. W przeciwnym wypadku szkoda wydawac kasę. Podobnie kiepsko układa sie współpraca anteny pretowej, czy choćby GP, z anteną kierunkową; nieznacznie lepiej jest, gdy antena kierunkowa współpracujaca z dookólną ustawiona jest w polaryzacji pionowej. Natomiast dobrze ustawione względem siebie anteny kierunkowe potrafia dac szokujace efekty. Bardzo wazne sa też dwie sprawy - jakośc kabla pomiędzy anteną i urzadzeniem oraz jego długość. Przy częstotliwościach rzedu 2,4GHz oraz ułamkowych poziomach mocy straty w kablach mają kluczowe znaczenie. Przy okazji chciałbym mocno podkreslic, że problematyka Wi-Fi, kwestia mocy, zasiegów, anten itd to stare, dobrze znane zagadnienia radiokomunikacyjne i nie ma tu znaczenia, że to wi-fi, że to transmisja danych itd.
PI

ryszard
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 98
Rejestracja: wt 31 paź 2006, 3:48
Lokalizacja: Koszalin

PENTAGRAM Cerberus ADSL WIFI PLUS jak zwiększyć zasięg

Postautor: ryszard » pt 13 kwie 2007, 15:17

Witam , dziękuję za odpowiedzi , czytałem na forach że praktycznie do moich potrzeb można zastosować każdy AP (Access Point) będzie odpowiedni - musi posiadać tryb repeater i ewentualnie odłączane antenki aby dało się połączyć zewnętrzne antenki . proponowano w takiej sytuacji konkretne model urządzenia : LINKSYS WAP54 G wersja 84 mV mogący pracować w trybie "REPEATER" oraz posiadające odłączane antenki tak żebym mógł je wynieść za pomocą przewodu np. H-155, H-1000 w miejsce najlepszej transmisji . Na razie czekam na co się zdecyduje inwestor tego przedsięwzięcia , ale już chyba mnie więcej wiem jak działać dalej . Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i chyba na razie zamykam temat .
Pozdrawiam .


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 12 gości

cron