Regulowany stabilizator 0 - +3V. 1,2A

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
TED
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 maja 2007, 1:02

Regulowany stabilizator 0 - +3V. 1,2A

Postautor: TED » śr 30 maja 2007, 1:13

Serdecznie witam -

Koledzy poradźcie jak wykonać prosty niskonapięciowy stabilizator regulowany 0- +3. 1,2 A. Przeszukałem wiele stron na Google i Forach, i nie znalazłem rozwiązania.
Serdecznie pozdrawiam

TED.

rallus
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 133
Rejestracja: ndz 10 paź 2004, 19:52
Lokalizacja: Knurów

Postautor: rallus » śr 30 maja 2007, 16:47

A czy musi być od zera ? Jeśli by wystarczył od 1,25 do 3 to możesz zrobić na LM317. Co prawda na tym układzie można tez zrobic regulację od zera ale układ sie komplikuje.

TED
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 maja 2007, 1:02

Postautor: TED » śr 30 maja 2007, 22:35

Serdecznie witam Rallus -

Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak się składa, że jest to układ odbiornika krótkofalowego z bateryjnymi lampami 2Ż27Ł, i aby ich nie "zarzynać" przy włączaniu, zanim włókno żarzenia się zagrzeje należy od zera zwiększać napięcie, aż do 2.2.V. Pprąd udarowy, na zimne włókna żarzenia lamp, niszczy je, w obecnym czasie już i tak drogie, ale posiadające bardzo ciekawe właściwości. Mają bardzo małe szumy własne, co nie jest bez znaczenia w układach odbiorczych krótkofalowych.
Jak myślisz, czy zastosowanie triaka szeregowo w obwodzie wyjściowym zasilania i starowanie go napięciem z dzielnika, w którym uczestniczył by potencjometr dało by zamierzony efekt?.

Serdecznie pozdrawiam

TED.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

zasilacz 3V...

Postautor: PI » śr 30 maja 2007, 22:53

Witam; rzeczywiście, niesmiertelny LM317 może tu byc przydatny, a układ z regulacja od zera nie jest az tak bardzo skomplikowany. W datasheet NS jest pokazany taki układ - wprawdzie na inny zakres napięć, ale co to za problem dostosować go do wymagań. Nieznaczna komplikacja polega na dodaniu dodatkowego źródła ujemnego napięcia. Wystarczy zatem na trafie dowinąć pare zwojów i to wszystko. Polecam www.national.com
Zreszta tu na Elenocie ten datasheet też napewno jest.
PI

TED
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 maja 2007, 1:02

Postautor: TED » śr 30 maja 2007, 23:05

Serdecznie witak Pi -

Nie mogę znaleźć tego układu, o którym piszesz, bardzo proszę o namiar.

Serdecznie pozdrawiam

TED.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

3V

Postautor: PI » śr 30 maja 2007, 23:29

Witam; na stronie głównej Elenoty (czyli TU) jest wyszukiwarka podzespołów elektronicznych. Trzeba wpisać LM317 i już - jest tych wpisów sporo. Trzeba pobrać takiego datasheeta, otworzyć go sobie w Adobe Readerze i przejrzeć strona po stronie. Co do szczegółów, możemy dalej podyskutowac, ale tego datasheeta musi Kolega znaleźć sam - na to nie ma rady.
No dobrze.... troche sztuczek z dziedziny grafiki i jest....LM117 to to samo, co LM317; wazna jest ta dioda Zenera 1,2V - powinna dawać 1,2V, ale nie musi to być ten sam typ. Mozna ostatecznie wstawić dwie zwykłe diody szeregowo, tylko oczywiście trzeba je włączyć odwrotnie (katodami do minusa). Napięcie wejściowe w granicach 6 - 7 V, podobnie napiecie ujemne wystarczy ok.--5V, nie jest wymagana tu duża wydajnośc prądowa, wystarczy góra kilkadziesiąt mA. Potencjometr też powinien miec mniejsza wartość. To się oblicza w prosty sposób (policzyłem na palcach, że to ok 680omów do 1k). No i układ scalony na radiatorze. Trzeba go bezwzglednie izolowac przekładka mikową lub silikonową, tulejka izolacyjna pod wkręt.
Gdyby ten układ był taki, o jaki chodzi, to oczywiście po złozeniu trzeba go dobrze przetestowac, zanim podłaczy się bezcenny sprzęt :D
PI
Załączniki
zas_0_3.jpg

TED
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 maja 2007, 1:02

Postautor: TED » czw 31 maja 2007, 18:06

Serdecznie witam Pi -

Dziękuję bardzo za schemat układu, mam tylko zapytanie, czy górna granica napięcia może być zmieniona do +3.voltów?. Jeśli tak to muszą ulec zmianie wartości rezystorów. Jak to odbierasz z Twego punktu widzenia? Układ mi się podoba.

Serdecznie pozdrawiam.

TED.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

3V

Postautor: PI » czw 31 maja 2007, 22:04

Witam; układ oczywiście nie ja wymysliłem; jest to typowa aplikacja proponowana przez producenta, czyli National Semiconductors. Napięcie wyjściowe zalezy od rezystorów R1 i R2, przy czym dla małych napięć wyjściowych R1 może mieć mniejsze wartości - w granicach 150 omów, dla większych napięć przyjmuje się R1=270 do 470 omów. Zakres zmian napięcia wyjściowego jest zatem zależny od zakresu zmian R2. Byc może podane przeze mnie wartości są wystarczające dla uzyskania takiego napięcia. Zawsze można to skorygowac po praktycznym sprawdzeniu układu. Ważne jest to, aby róznica napięć pomiędzy wejściem a wyjściem przy największym obciążeniu nie była mniejsza, niż ok. 3V. Podaję wzór na obliczanie elementów układu:
Uwy=1,25(1+R2/R1)+IregxR2
LM317 posiada wewnetrzne zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przeciążeniowe. Dopuszczalny prąd obciążenia wynosi 1,5A. W razie potrzeby istnieja proste sposoby zwiększenia tego prądu przez zastosowanie dodatkowego tranzystora.
O wartościach rezystorów dla napięcia 3V pisałem, proponuje uwaznie przeczytac poprzedni mój post.
PI

TED
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 30 maja 2007, 1:02

Postautor: TED » czw 31 maja 2007, 22:24

Serdecznie witam Pi -

Jesteś wielki!. Dziękuję serdecznie za wszystko. Jestem zadowolony z objaśnień i schematu. Teraz tylko zakasać rękawy i do pracy.

Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu sukcesów. A najważniejsze - zdrowia.

Wszystkiego dobrego

TED.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 37 gości

cron