co mogę wstawoc zamist UA741

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

co mogę wstawoc zamist UA741

Postautor: krzysieksnarski » czw 29 lis 2007, 22:26

Witam, szukam zamiennika układu uA741, dip8, najlepiej żeby miał te same wyprowadzenia. Potrzebuję coś znacznie mniej szumiącego. Czekam na wasze propozycje.
&41 dotychczas pracuje jako przed wzmacniacz odbiornika w układzie wykrywacza metali, więc potrzebuję coś o bardziej wyśrubowanych parametrach. Wzmocnienie jest ważne ale ważne tez aby to wzmocnienie było jak najdokładniejsze i w miarę selektywne. Pozdrawiam Krzysiek

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

co wstawić zamiast...

Postautor: PI » czw 29 lis 2007, 23:45

Witam; co zamiast - jak zwykle szukamy jak najblizej, czyli tu, na Elenocie. Zespół tego znakomitego forum ma inteligentna wyszukiwarkę i wystarczy wpisac np. " single op amp" i wyrzuci ona ogromna listę ze wzmacniaczami operacyjnymi, w których nazwie jest okreslenie "single". Z tego odrzucamy "single supply" a reszta to uzyteczne odpowiedniki. Trzeba tylko sprawdzić, czy sa zgodne "pinowo". No i czy sa dostepne w kraju - to jest dośc istotne.
Co do wzmocnienia - pojęcie "w miarę selektywne wzmocnienie" niczego nie wyjasnia; o selektywności wzmacniacza nie decyduje jego element wykonawczy, czyli tu op.amp., ale aplikacja, w jakiej pracuje. Co do dokładności wzmocnienia - o tym decydują elementy zewnętrzne, bo sam "czysty" wzm.op. charakteryzuje się tylko pewnym naturalnym, maksymalnym wzmocnieniem w otwartej petli sprzężenia zwrotnego. Wzmocnienie to nie jest wielkością ścisle gwarantowaną przez producenta.
Co do samego 741 - to wzmacniacz o znaczeniu historycznym, ale rzeczywiście nie do wszystkiego się nadaje. Z drugiej jednak strony - jeżeli konstruktor urzadzenia uznał go za wystarczający, to może sie okazać, że wstawienie w jego miejsce czegoś "lepszego" może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Tak się często zdarza, niestety. Ważna jest bowiem kompletna analiza warunków pracy urzadzenia i ewentualne wyłapanie ewidentnie słabych punktów w konstrukcji.
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » pt 30 lis 2007, 18:15

Witam, dziękuję za odpowiedź. Co do istnienia przeglądarki, oczywiście wiedziałem o jej istnieniu, mam już nawet swój typ np. OPA 130, ale chciałem się poradzić ludzi bardziej doświadczonych ode mnie. W linku przesyłam fragment odbiornika wykrywacza, może to rozjaśni sytuację. Z tego co wiem to przed wzmacniacz ma tu za zadanie wzmocnienie sygnału 1000 razy, a że trochę szumi to i szumy się podbijają.
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpb ... ll1_a1.jpg
Może komuś przyjdzie do głowy inne rozwiązanie, czekam na propozycje. Pozdrawiam

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

co w zamian 741???... chyba nic!!!

Postautor: PI » sob 01 gru 2007, 1:48

Witam; i bardzo dobrze się stało, ze Kolega podał ten link; a więc: nie jest to przedwzmacniacz, ale filtr pasmowoprzepustowy. Jak wynika ze schematu, układ pracuje z częstotliwością 5kHz i dla tej częstotliwości wzmocnienie tego układu (filtru aktywnego) wynosi 5,6 V/V. Zakładam, że filtr ten jest prawidłowo zaprojektowany i po obu stronach tej częstotliwości wzmocnienia są niższe - tak powinno być. Piszę to na "gorąco", więc nie chce mi się liczyć dokładnie charakterystyki filtru; jest to w sumie dośc proste - wystarczy wyznaczyć transmitancję widmową i przedstawic ją jako zależność G=f(f) - (czyli wzmocnienie w funkcji częstotliwości). No dobrze.... może troche "poleciałem". Konkluzja jest taka, że ten biedny 741 nie ma tu nic do rzeczy, chyba, że jest uszkodzony. Ale oczywiście można eksperymentować, tylko, że to pewno nic nie da. Co do poziomu szumów - ocenić je mozna tylko przez odpowiednie pomiary, choćby za pomoca oscyloskopu - jakkolwiek nie jest to najlepsza metoda.
No tak, zrobiłem przerwe, żeby to trochę policzyc i rzeczywiście - częstotliwośc środkowa tego filtru jest zbliżona do 5kHz. Czyli wszystko sie zgadza.
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » sob 01 gru 2007, 20:13

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że taka wymiana układu na inny nie za bardzo ma sens?

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

co zamiast...

Postautor: PI » ndz 02 gru 2007, 0:34

Witam; obawiam sie, że tak. Co do szumów - poziom szumów własnych wzmacniacza czy innego układu analogowego ma znaczenie wtedy, gdy jego wartośc jest porównywalna z sygnałem uzytecznym. Jeżeli stosunek tych sygnałów jest znaczny - np. kilka rzędów wielkości, to poziom szumów jest zazwyczaj bez znaczenia. Problematyka ta jest zresztą znacznie bardziej skomplikowana, a ja ją tu uprościłem do jednego zdania. Oczywiście mozna eksperymentować z układami, bo jeżeli robi sie to świadomie, to jest to pouczające (kształcące). Czyli życze powodzenia.
PI

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

co mozna wstawic....

Postautor: PI » śr 12 gru 2007, 1:12

Witam; zazwyczaj staram sie odpowiadać, ale ostatnio mam nieco mniej czasu, ale przede wszystkiem gorsze warunki do skupienia sie na temacie, a więc tak: po tym filtrze zbyt wiele nie nalezy oczekiwac - taka jest jego uroda. Nachylenie charakterystyki jest ok. 6dB/dek, a więc niewiele. Moze zreszta nie potrzeba więcej. Częstotliwośc środkowa filtru, jak wynika z obliczeń ( dla podanych wartości elementów) wynosi właśnie 6,3kHz. Generalnie - zmianę tej częstotliwości uzyskujemy przez zmianę pojemności lub rezystancji w obwodzie sprzężenia zwrotnego, przy czym zmiana pojemności wpływa równiez na dobroc filtru. Po prostu elementy sprzężenia zwrotnego same w sobie stanowią filtr pasmowy, a w skojarzeniu z elementem aktywnym, czyli wzmacniaczem oper.tworzą filtr aktywny. Inną ważna informacją jest to, że dla prawidłowego działania filtr nalezy projektowac tak, aby jego wzmocnienie dla częstotliwości środkowej nie było wyższe, niz ok.10. Mozna sie zastanawiać, czy inny dobór tych elementów nie podniósłby selektywności całego układu; myslę, że odpowieź tkwi we wskazanej literaturze, jakkolwiek ten dokładnie filtr nie jest tam opisany. Jeszcze jedno - pojęcie rezonans jest zarezerwowane dla układów LC; w przypadku filtrów RC mowimy o częstotliwosciach środkowych lub znamionowych lub charakterystycznych.
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » sob 12 sty 2008, 9:08

Panie PI, dziękuję za wyczerpująca odpowiedź na moje pytanie oraz wskazanie sposobu obliczenia częstotliwości środkowej filtru.
Ostatnio przeglądając schematy znalazłem zmodernizowana wersję takiego wykrywacza , zamiast filtru na układzie 741 jest tu zastosowany układ TL061.
I tu znów rodzi ie pytanie, jaki jest wzór na obliczenie częstotliwości środkowej takiego układu? Który element decyduje o jej zmianie?
Czy takie rozwiązanie(oczywiście póki co w teorii) jest lepsze od filtru na układzie 741?
Niestety nie udaje mi się dodać załącznika, więc podam link do schematu:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/files- ... g_8449.jpg
układ znajduje się w lewym górnym rogu. Pozdrawiam

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

co zamiast...

Postautor: PI » ndz 13 sty 2008, 1:01

Witam; US1 - TL061 nie jest filtrem, tylko rodzajem transformatora impedancji oddzielajacym obwód rezonansowy od reszty układu. Jego wzmocnienie jest tu dośc trudne do dokładnego okreslenia, ale powinno byc zbliżone do 1 ( wzmacniacz pracuje w zasadzie w połaczeniu wtórnikowym, chociaz niezupełnie - ze względu na obecnośc własnie obwodu rezonansowego i jego oczywisty wpływ na własciwosci tego stopnia, w tym własnie wzmocnienie). Natomiast w całym urzadzeniu są rzeczywiście filtry aktywne - na jednej "ćwiartce" US6 (na dole, w środku) jest filtr pasmowoprzepustowy; z prawej u góry US4 - filtr dolnoprzepustowy; niżej US4 i US7 filtry pasmowoprzepustowe. Sposób obliczania filtru zależy tylko od jego konfiguracji, natomiast rodzaj zastosowanego opampa nie ma znaczenia. Oczywiście własciwości 741 i TLxxx sa najzupełniej różne, ale akurat dla tej kwestii nie mają znaczenia.
PI


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron