triak BTB16SW - problem z pralką WMS

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
jerom
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: śr 05 lis 2008, 20:53
Lokalizacja: śląskie

triak BTB16SW - problem z pralką WMS

Postautor: jerom » ndz 09 lis 2008, 14:34

Witam Wszystkich!

Poniżej odrysowałem z realu schemat sterowania pralki automatycznej Amica WMS (jeżeli komuś się to przyda- proszę bardzo)

Troszeczkę to uprościłem, w rzeczywistości są tam jeszcze przekaźniki rewersów i reset mikroprocesora i takie tam. Chodzi mi o sterowania triaka. Był wypalony razem ze ścieżką i jedynie co mi się udało odczytać to BTB1.... (mniemam 6SW) - sterowany prosto z procka. Włożyłem BTB16B i silnik nie ruszył. Tak więc myślę, że to musi właśnie być BTB16SW (logic level), chyba, że się mylę. Co o tym sądzicie?

Jeżeli się jednak nie mylę to jest problem z dostępnością tego triaka. Może ktoś z Was ma jakieś namiary na takie bóstwo? Ewentualnie zastanawiam się czy nie można by w tym układzie zastosować jakiegoś tranzystora ewentualnie tranzystora "cyfrowego" (tylko nie wiem czy npn czy pnp) lub coś na wzmacniaczu operacyjnym. Elektronika to moje hooby więc proszę o pomoc bardziej zorientowanych w tej dziedzinie. Może ktoś na szybko mógł by skrobnąć taki "wzmacniacz" do tego sterowania na ogólnodostępnych elementach. Dzięki za każdą pomoc.
Załączniki
schemat_sterowanie.jpg
(47.88 KiB) Pobrany 505 razy

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

BTB...

Postautor: PI » ndz 09 lis 2008, 23:13

Witam; te triaki produkuje ST Microelectronics, a więc teoretycznie powinny byc dostępne w kraju - i są - BTB16SWRG mozna kupic w TME.
Istotnie, w całej serii tych triaków występują róznice dotyczące głównie sterowania bramki; wymagane prądy bramki dość znacznie różnia sie miedzy sobą - i pewno stąd problem. Dodatkowe układy sterujące odradzam, bo po co wyważać otwarte drzwi - chociaż pewno cos by się dało wymyslić. Warto jednak zastanowić się, czy poza triakiem wszystko jest ok,(dlaczego wypaliła się ścieżka???), bo o ile nie ma wewnętrznych ograniczeń prądu dla portu wyjściowego uC, to teoretycznie wydajnośc powinna wynosić ok 35 - 40mA, a jest to wartość wystarczająca do wyzwolenia większości triaków z tej rodziny (chociaz nie wszystkich). A może przy okazji uszkodzeniu uległ port sterujący bramką?? Takie uszkodzenie wcale nie musi oznaczać, że uC nie bedzie wykonywał innych funkcji. Proponuje też poczytanie datasheet'u dla tych triaków, dostepnego np. na www.st.com
PI

jerom
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: śr 05 lis 2008, 20:53
Lokalizacja: śląskie

Postautor: jerom » pn 10 lis 2008, 10:00

Witam.
Dzięki jest. Wczoraj siadłem do tego jeszcze i chyba masz rację PI ten uC jest walnięty na wyj D jest cały czas ok. 0,7V a chyba powinno być 0V lub 5V. Nawet jak podam napięcie 30V na piny z tachoprądniczki (jest to sterownik z pralki) to sygnał się nie zmienia. Pozdrawiam.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

BTB...

Postautor: PI » wt 11 lis 2008, 0:53

Witam; powoli!!! zalecał bym dość duża ostrożność w diagnozowaniu usterki. uC nalezy sprawdzić w rzeczywistych warunkach, czyli w jego naturalnym układzie; symulacja to jest dobry sposób, ale w danym czasie, stosownie do ustawionej sekwencji (pozycji programatora) należy doprowadzić do uC wszystkie sygnały, które w tej sekwencji wystepują. Tacho - z tego co wiem, generuje sygnał impulsowy, a nie ciągły; pozostają inne informacje, kóre w tym samym czasie sa doprowadzane do uC. Tego nie mozna pominąć, bo - krótko mówiąc - taka jest natura uC i każdy brak tych informacji (każdej z nich) doprowadzi do zatrzymania jego pracy. Dalej - bramka triaka jest sterowana bardzo krótkimi impulsami, których połozenie zmienia sie w stosunku do sinusoidalnie zmiennego napięcia zasilającego całe urządzenie (czyli napięcia sieci). Właściwie jedynym sposobem, aby to ocenić jest pomiar oscyloskopowy, przynajmniej stwierdzenie tą drogą istnienia lub nie impulsów sterujących triakiem. Pomiary jakimkolwiek miernikiem typu uniwersalnego sa raczej niemiarodajne, bo pokazuje on albo tylko wartość składowej stałej, albo zupełnie nieokresloną wartość średnią ewentualnego przebiegu impulsowego (np. czas trwania imp.bramkowego może wynosić 0,1ms, okres powtarzania 10ms - co wynika z częstotliwości sieci 50Hz - wyzwalanie oczywiście w każdej "połówce", amplituda impulsu na wyjściu uC ok.4,5V, w efekcie, przy t/T=10 wartośc zmierzona statycznie - wartośc średnia, może wynosić ułąmki V). To tylko taki poglądowy przykład, bo czas trwania imp. bramkowego jest z pewnością krótszy. Mozna jeszcze dokonać pomiaru omomierzem tego portu sterującego względem + i - zasilania, co ewentualnie moze pokazać zwarcie wewnątrz struktury - oczywiście pomiar wykonujemy bez napięć zasilających uC i przy odłączonym BTB.
To kilka tylko uwag, mysle, że nie wyczerpuja całosci problemu.
PI


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron