budowa prostego generatora- prośba o poradę

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

budowa prostego generatora- prośba o poradę

Postautor: krzysieksnarski » czw 25 gru 2008, 21:36

Witam.
Potrzebuje generatora funkcji sinus do strojenia cewek sond wykrywaczy na dokładną częstotliwość. Czyli generalnie potrzebny będzie mi do dobrania kondensatora rezonansu np. na częstotliwość 4950 Hz.

Znalazłem 2 schematy prostych generatorów, z tym, że ten pierwszy ponoć ma prostokąt i piłę.
Na temat drugiego ciężko coś w ogóle trafić- i właśnie moje pytanie z tym się wiąże- czy będzie to generator sinusa czy prostokąta?
Który będzie miał lepszą regulację w zakresie powiedzmy 4 do 12 kHz?
Czy sinusy będą czyste, czy tez będą to jakieś zmutowane prostokąty?
W którym miejscy należy podpiąć miernik częstotliwości aby na dokładną częstotliwość ustawić generator?

http://obrazki.elektroda.net/86_1230208497.jpg

http://obrazki.elektroda.net/38_1230222904.jpg

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

generator...

Postautor: PI » czw 25 gru 2008, 23:07

Witam; sa tu dwie sprawy. Pojemność dla uzyskania odpowiedniej częstotliwości rezonansu jest bardzo łatwo obliczyć; praktycznie, dla tak niskich częstotliwości pojemność nie jest krytyczna. Zazwyczaj robi sie tak, że najpierw oblicza się elementy obwodu rezonansowego, a potem ewentualnie dostraja sie dokładnie - to naprawde nie jest trudne.
Druga sprawa - generator; XR2206 czy np. znacznie ciekawszy MAX038 nie daja "czystego" sinusa; jest to przebieg schodkowy i tylko od ilości "schodków" zależy, na ile jest zbliżony do sinusa - per saldo - jak dużą ma zawartośc harmonicznych. Akurat w tego typu pomiarach duża zawartość harmonicznych jest szkodliwa, bo może prowadzić do zupełnie błednych wyników. Dość czyste przebiegi sinus dają w tych zakresach częstotliwości róznego rodzaju generatory mostkowe lub z przesuwnikami fazowymi; ( zdarzały sie też dośc wyszukane generatory dudnieniowe)., po co jednak wyważać otwarte drzwi - mozna sprawdzić np. na Allegro, czy nie ma ofert niedrogich, demobilowych generatorów akustycznych. Nawet stare, ale nadające się do regeneracji generatory byłyby tu zupełnie wystarczające. Sprawa oczywiście wymaga pewnych dalszych komentarzy, ale na razie tyle.

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » pt 26 gru 2008, 8:38

Na wstępie dziękuje za odpowiedź.
Co do strojenia cewek na daną częstotliwość to robiłem to tak: ustawiałem generator wzorcowy na 5kHz, podłączałem do oscyloskopu wraz z cewką, jak zaczynałem dokładać kondensatory równolegle do cewki to amplituda rosła, uzyskanie max amplitudy świadczyło o zestrojeniu rezonansu na daną częstotliwość. Taki sposób podał mi kolega i z niego korzystałem.
Jednak generator z którego korzystałem wrócił do właściciela i dla tego zaczynam kombinować ze stworzeniem czegoś własnego i nie drogiego.

Myślałem oczywiście o kości max038, ale kupienie jej graniczy z cudem, poza tym pasmo jakie mnie interesuje to 4 do 12 kHz, na bank nie większe, więc po co mi inne przebiegi i częstotliwości, potrzebuję czego max skutecznego i prostego.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

generator....

Postautor: PI » sob 27 gru 2008, 3:14

Witam; no tak... moge w ciągu kilku dni cos zeskanować i podesłac, ale oczywiscie jest takich projektów pełno w sieci. Podstawowym problemem generatorów RC ( jak sie je popularnie okresla) jest ich "chimerycznośc" działania... czyli budujemy układ, który ma problemy - albo nie wzbudza się, albo ma duże zniekształcenia, albo jest niestabilny ...itd... po prostu, trzeba posiedziec, popróbowac... trudno jest dać gotowa receptę...
Postaram się jakieś podstawowe układy przesłać, ale, jak wspominałem, wymagac będą troche pracy, aby je "ucywilizować". ... teraz troche czasu, aby wyciągnąć skaner, opracować skany itd...
...
po namysle i przejrzeniu dokumentacji XR2206 dochodzę do wniosku, że spokojnie mozna zastosować ten układ - wystarczy standardowa aplikacja dostepna w datasheet dla tego układu; ewentualnie można na wyjsciu dodać jakiegos opampa (np. w układzie wtórnikowym), aby nie obciążać XR. Zniekształcenia przebiegu sinus są przy starannej regulacji wystarczająco małe dla takich zastosowań (ok.0,5%). Teraz trzeba dobrać tylko elementy układu wewnetrznego generatora dla uzyskania potrzebnego zakresu częstotliwości. Np. C=22nF, R=100komów i tak bedzie dobrze.
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » pn 29 gru 2008, 11:17

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie jestem na etapie tworzenia PCB, układ scalony już zamówiłem.

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » pn 29 gru 2008, 20:31

Właśnie jestem na etapie ostatecznego tworzenia PCB.
Trochę posiedziałam i dodałem OP-AMPa na wyjściu tak jak Pan mi radził.
Jeżeli nie zawracam głowy- czy może Pan zerknąć czy tak będzie poprawnie...
Załączniki
xr-gen.JPG
(48.3 KiB) Pobrany 454 razy

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

XR...

Postautor: PI » śr 31 gru 2008, 2:30

Witam; jakos nie mogę sie zebrac (troche innych pilnych zajęć), żeby przeanalizowac schemat dokładnie, ale ma on pewne niedostatki; po pierwsze - Exar podaje wprawdzie, że mozna układ zasilać symetrycznie, ale równoczesnie nie podaje układu wzorcowego dla tego typu zasilania (wszystkie przykładowe aplikacje tego producenta dotyczą zasilania asymetrycznego - nazwijmy je - klasycznego); to nie jest takie proste dla złozonych układów - nie mozna wprost przenieśc wszystkich pinów dołączonych do masy w całej aplikacji do (-) zasilania. Druga sprawa - po co komplikować sobie życie z układem symetryzacji napięcia zasilania; to jest wskazane, kiedy układ zasila się z baterii i nie ma innej mozliwości; tu można zrobić prosty zasilacz symetryczny (jeżeli juz), w jakimś dobrze znanym, klasycznym układzie. Dalej - załaczony schemat jest chyba troche niedokładny.... sposób dołaczenia opampa - jakies nieporozumienie...
Przyjrzę się jeszcze tej sprawie i tak szybko, jak to możliwe odpowiem..
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » śr 31 gru 2008, 9:53

Dziękuje za uwagi i czekam na Pana dalsze sugestie.
Skoro źle wpoiłem op ampa widocznie źle to zrozumiałem i w takim wypadku nie będę dalej tworzył PCB, zastosuję się do pana uwag. Pozdrawiam

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

XR..

Postautor: PI » śr 31 gru 2008, 20:48

Witam; wg mnie, tak powinien wyglądac ten schemat. Do tego jest niezbedne kilka uwag i wyjaśnień, które załączę wkrótce. Schemat jest obrzydliwie narysowany, ale włąsnie załadowałem darmowego Eagle'a i tak mi to wyszło na pierwsze podejscie; muszę się pouczyc.
PI

dlaczego zmiany - usunąłem C 10uF dołączony do suwaka pot. R6; tak mi to wynika z przemysleń nad aplikacja Exara. Regulacja amplitudy sinusa polega na zmianie rezystancji pomiedzy pinem 3, a masą układu. Kondensator był tu "spadkiem" po układzie zasilanym asymetrycznie.
Załączniki
XR_gen.pdf
(13.82 KiB) Pobrany 892 razy
Ostatnio zmieniony pt 02 sty 2009, 18:03 przez PI, łącznie zmieniany 3 razy.

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » śr 31 gru 2008, 21:44

Dziękuję bardzo.
Z niecierpliwością czekam na dokładniejsze omówienie. Pozdrawiam

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

XR...

Postautor: PI » śr 31 gru 2008, 22:59

Witam ponownie..
- napięcie zasilania od +/- 5V do +/-13V; mysle, że optymalnie byłoby
+/-8V do +/-12V - oczywiscie najlepiej stabilizowane. Mozna tu zastosowac tanie i popularne 78xx i 79xx pamietając, że napięcie przed stabilizatorem powinno byc nie mniejsze, niż Un+4V;
- potencjometr R1 - tu sa wątpliwości; nie wyjasnia tego opis Exara do końca; byc może jest on niepotrzebny i nalezy pin 1 połaczyc z masą; jednak schemat struktury podpowiada, że byc może korzystniej jest ustawić go w trakcie uruchaminia na minimum zniekształceń sinus - jakkolwiek nie powinien on mieć na te zniekształcenia istotnego wpływu;
mozna zacząć od ustawinia suwaka na -Uee;
- podobnie może sie okazac, że potencjometr R2 przy zasilaniu symetrycznym nie jest potrzebny - taka sugestia w pewnym stopniu wynika z opisu tego układu; z drugiej strony wydaje sie, że nie powinien on zaszkodzić a przy pojawieniu sie niewielkiej składowej stałej na wyjściu (pin 2), może pomóc ja zredukować;
- w optymalnych warunkach, składowe stałe na wyjsciu XR (pin 2) i na wyjściu opampa powinny byc = 0; oczywiscie dopuszczalne sa pewne odchylenia rzedu kilkudziesieciu mV;
- wg Exara, R6 (pin 3) decyduje o amplitudzie napięcia wyjsciowego wg zasady - 60mV na Kom tej rezystancji; oczywiście nalezy ustawić tak, aby amplituda nap. wyjściowego była nieco mniejsza, niz napięcie zasilania (dokładniej - 1/2 nap. zasilania);
- kondensator C i R7+R8 decyduja o częstotliwości pracy generatora; uważam, że należy dobrac je optymalnie; zbyt duża wartość pot. R8 niepotrzebnie zwiekszy zakres przestrajania; Exar podaje, że minimalna rezystancja dołączona do pin 7 nie powinna byc mniejsza, niż 2,2koma i nie wieksza, niż ok. 2 Momy; zaproponowane przeze mnie wartości powinny byc z duzym zapasem wystarczające;
- pot. R3 służy do minimalizacji zniekształceń sinusoidy;
- nie są pokazane na schemacie kondensatory odsprzęgające zasilanie; oczywiście należy je zastosować, a ich wartości mozna przyjąć w okolicach 100uF.
Powyższe informacje oparte są wyłacznie na nocie aplikacyjnej Exar; nie mam żadnych włąsnych doświadczeń z tym układem, jakkolwiek czuję się zachęcony do eksperymentów z nim - i być może wkrótce to nastapi. Oczywiście ambitniej byłoby zrobić coś z mikroprocesorem i przetwornikami DAC, ale ten układ mozna uruchomić - jak się kto uprze - w pół godziny!!!
Czyli zycze powodzenia - także w Nowym Roku 2009.
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » czw 01 sty 2009, 8:08

Zabieram się więc do roboty. Na rysunku w załaczniku dodałem zagubiony opis pinu 4 oraz moim zdaniem wyjście układu.
Czy zamiast LM356 można dać jakiś dowolny inny, np. uA741, TL062 bo takie akurat mam po ręką?
Załączniki
xr generator.JPG
(26 KiB) Pobrany 392 razy

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

XR...

Postautor: PI » czw 01 sty 2009, 17:38

Witam; rzeczywiscie "zgubiłem" pin zasilania; wyjscie jest jednak z suwaka potencjometru R4, dzieki czemu można ustalać poziom napiecia wyjściowego - ale można też pobierać sygnał tak, jak to jest pokazane na rysunku. Dla bezpieczeństwa dobrze jest jednak dać zaraz za pinem 2 niewielki rezystor, rzędu 56 - 100 omów. Co do opampa - oczywiście, można dać jakikolwiek popularny układ.
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » pt 02 sty 2009, 9:11

Wyjście zrobiłem tak jak Pan pokazał, bo ostatecznie projektują płytkę zauważyłem, ze powinno coś tam być. Inaczej wpoiłem także kondensator C3, bo tak jak narysowano coś nie bardzo szło.
Oczywiście układ odpaliłem. Działa bardzo sympatycznie, generalnie spełnia moje oczekiwania. Odpowiednio regulując potencjometrem P3 można także uzyskać trójkąt.
Puki co zasilacz jest oddzielnie, a płytki narysowane w pośpiechu, ale najważniejsze, że działa.
Załączniki
sinus_160.jpg
(28.74 KiB) Pobrany 385 razy
generator.jpg
(59.39 KiB) Pobrany 385 razy

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

XR...

Postautor: PI » pt 02 sty 2009, 17:26

Witam; bardzo sie cieszę, że działa. Oczywiście C3 jest idiotycznie narysowany - moja wina (wszystko ten pospiech); zaraz poprawie.
PI
...mój schemat (w pdf'ie) jest juz poprawiony; mam wrażenie, że ten kondensator był niepotrzebny - stosowna uwaga dołaczona przy poście z pdf'em.
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » pt 02 sty 2009, 18:56

Generator działa i to bardzo przyzwoicie. Jedyna nad czym się jeszcze zastanowię to precyzowanie ustawień częstotliwości, bo jednym potencjometrem jest ciężko. Rozmyślam więc na dodaniu precyzera, czyli drugiego w szereg.
Panie PI ogromnie Panu dziękuję za wyrozumiałość i pomoc. Bez Pana rad bym sobie nie poradził. Pozdrawiam

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

XR...

Postautor: PI » sob 03 sty 2009, 2:12

Witam; ...wszystko dobre, co sie dobrze konczy - jak kiedys napisał wybitny klasyk. Dobrze, że ma Pan upór,zeby dążyc do celu,(też trawestacja klasyka, ale mniej znanego...) pomoc innych jest często cenna; ale samemu tez trzeba chciec... w ten sposób spełniamy cele, dla których to forum zostało powołane - tak mysle...
Powodzenia,
PI

ThomasTedsmall
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 15 gru 2016, 23:09
Lokalizacja: Belize
Kontaktowanie:

budowa prostego generatora prosba o porade

Postautor: ThomasTedsmall » pn 19 gru 2016, 19:45

Witam wszystkich, szukam informacji na temat.Rodzaju elektrod do generatora hho mokra cela, czy ktos wie konkretnie jaki material, ksztalt i wielkosc bo praktycznie wydajnosc generatora od tego zalezy szukam szukam i nic.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron