Jak sprawdzić diodę, GTO, NS-FET, Mosfet, IGBT ... ?!

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
xmen
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: sob 11 paź 2003, 22:21

Jak sprawdzić diodę, GTO, NS-FET, Mosfet, IGBT ... ?!

Postautor: xmen » ndz 02 lis 2003, 20:57

Witam !

Mam takie pytanie.
Jak należy sprawdzić poniższe elementy aby zlokalizować usterkę ?
Elementy do sprawdzenia:

- warystor,
- dioda (wysokiego napięcia, prostownikowa, LED),
- tyrystor GTO,
- tranzystor NS-FET,
- tranzystor MOSFET,
- tranzystor IGBT,
- driver IGBT.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Andy
Administrator
Administrator
Posty: 165
Rejestracja: pn 25 lis 2002, 13:18
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Andy » śr 05 lis 2003, 20:18

Witam,
po krótce odpowiem:
- warystor - element o rezystancji zależnej od przyłożonego napiecia - działa w ten sposób że dla niskich napięć jego rezystancja jest wysoka i maleje wraz ze wzrostem napięcia, przy pomiarze omomierzem zachowuje się jak rezystor o rezystancji od kilkudziesięciu kiloomów do kilku megaomów (zwykle),
- jeśli chodzi o wymienione tranzystory i diody i mówimy o uszkodzeniu, to zwykle takie elementy ulegają zwarciu (wybrane złącza lub wszystkie), najlepiej sprawdzać miernikiem z opcją pomiaru diod (lub omomierzem w ostateczności),
-- diody zwykle ulegają zwarciu, niska rezystancja rzędu kilku omów (w obie strony!) świadczy o uszkodzeniu,
-- diody led w kierunku przewodzenia spadek ok. 1.6V do 2V w zależności od koloru, w kierunku zaporowym przerwa,
-- tyrystor - między bramką a katodą zachowuje się jak zwykła dioda (w jedną stronę spadek ok. 600mV, w drugą przerwa), inne połączenia przerwa,
-- tranzystor FET - źródło - dren przerwa, źródło - bramka i dren - bramka dioda,
-- tranzystor MOSFET - między drenem a źródłem zwykle jest dioda, reszta przerwa,
-- tranzystor IGBT - przerwa we wszystkie strony,
-- driver IGBT - tu mam problem bo to zależy co to za driver, jest to zresztą ogólne pojęcie,
Generalnie jeśli chodzi o diody i tranzystory to rezystancja pomiędzy jakimikolwiek wyprowadzeniami poniżej kilkuset omów (a nawet więcej) oznacza uszkodzenie. W wyjątkowych przypadkach jest inaczej, ale oznacza to, że w tranzystorze np. dodano rezystor między bazą a emiterem.

Pozdrawiam

xmen
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: sob 11 paź 2003, 22:21

Postautor: xmen » czw 06 lis 2003, 23:20

Od zadania pytania znalazłem trochę materiałów na ten temat.
Twoja odpowiedź utwierdziła mnie w tym co znalazłem.

Wielkie dzięki !

Gość

Postautor: Gość » czw 06 sty 2005, 3:44

Jesli mozna odgrzeje ten stary i dobry temat.
Wlasnie szukam tyrystora typu chyba SCR z dawnych lat BStE0333 Siemns i drugiego BStE0330. Ten ...333 ma wytloczona na gorze strzalke, gdzie od strony grota jest Plus. Czyli jakby odwrotnie, zwykle Plus jest na poczatku strzalki na schemacie. Przewodzi w obie strony 400ohm. Czy moze byc dobry ? Czyli Plus jest bramka ? Na srodkowa noge nie ma przeplywu.
Na drugim tyrystorze podobnym BStE0330 juz nie ma wytloczenia, ale jest opis G i K, srodkowa noga nieoznaczona. I tutaj mam przeplyw 114ohm w obie strony G i K. Srodkowa noga bez przeplywu.
Moze sa oba walniete, bo wlasnie naprawiam flesz, ale teoretycznie - moga byc dobre ?
------
I przy okazji pytanie o zwykly tyrystor BRX46 obudowa TO92. Czy to mozliwe zeby po upadku, albo nawet dlubaniu kogos we fleszu mogl zostac odlupany z frontowej opisanej scianki ? Bo moze ktos zaznaczyl ze jest walniety. Awaria tyrystora popzez odprysk jest mozliwa ?

Gość

Postautor: Gość » czw 06 sty 2005, 7:01

Sprostowanie do postu wyzej
Ten Plus na grocie to pewnie kreska zaporowa i tylko wyglada jak Plus.
Czyli bylaby Katoda na poczatku strzalki, za grotem Gate, a srodkowa noga Anoda.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 43 gości

cron