TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
cyklon0
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 84
Rejestracja: ndz 31 sie 2014, 8:26

TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Postautor: cyklon0 » ndz 31 sie 2014, 8:45

Witam......Piszę do was ponieważ chciałbym zaczerpnąć rad i wskazówek bardziej obeznanym elektronikom niż ja i mającym styczność z podobnym problemem jak mój...Chciałbym zapytać na jakich elementach konstruować wzmacniacz mono, który napędzałby mi domowy mały bas oparty na STX.10.2.150.8.F.S.MC. Chodzi mi o wybór między 2 układami TDA 7294 pracującymi w mostku przy (-/+ 30V) a 2 parami tranzystorów TOSHIBA 2sa1941 i 2sc5198 przy (-/+ 60V).
Który wersja waszym zdaniem pozwoli uzyskać większą i realną moc oraz lepszą jakość dźwięku? TDA są niby proste w konstrukcji ale TOSHIBA to podobno lepsze parametry.
Czy 140W/8 Ohm RMS z TDA równałoby się 140W/4 Ohm RMS z TOSHIBA? Pozdrawiam.

lustful-rat
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 19:10

Re: TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Postautor: lustful-rat » ndz 31 sie 2014, 20:35

W przypadku wzmacniacza opartego o tranzystory jakość będzie zależeć od całej konstrukcji, a nie samych tranzystorów końcowych. Nie da się tego porównać samych tranzystorów wprost do scalonej kostki. Jeśli tak jak piszesz chcesz tym napędzać subwoofer i masz na myśli układ mostkowy z noty aplikacyjnej TDA to zauwać jaką ma charakterystykę mocy dla niskich częstotliwości - od 100Hz zaczyna opadać i przy 10Hz jest już poniżej -3dB.
Przedstaw interesujące Cię rozwiązanie wzmacniacza z użyciem tych tranzystorów Toshiby to wtedy będziemy mogli podyskutować.

cyklon0
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 84
Rejestracja: ndz 31 sie 2014, 8:26

Re: TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Postautor: cyklon0 » pn 01 wrz 2014, 7:31

Oczywiście przedstawię ale najpierw chciałbym się dowiedzieć czy te układy dadzą mi moc o której podają producenci.. Jestem w stanie wyposażyć je w kondensatory o poj. minimalnej 10000uF i po 4 takie więc oczekuje dobrego ''kopniaka'' nawet przy niskich częstotliwościach... Niedługo zamieszczę propozycję jaką chciałbym wykonać. Ale jeśli chodzi o TDA to schemat byłby jak z wersji kitu AVT czy Jabela więc znany i popularny tylko wzięty w mostek..Pozdrawiam.

lustful-rat
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 19:10

Re: TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Postautor: lustful-rat » pn 01 wrz 2014, 21:42

Jeśli chodzi o samą tylko moc, to tak, podane przez Ciebie wartości są do uzyskania. Tylko będziesz musiał zapewnić porządne chłodzenie.

cyklon0
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 84
Rejestracja: ndz 31 sie 2014, 8:26

Re: TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Postautor: cyklon0 » wt 02 wrz 2014, 7:42

A więc jeśli da się uzyskać te parametry to dobrze...
1. Ponieważ nie znalazłem schematu na 2sa1941 i 2sc5198 przedstawiam wersję wzmacniacza UniAmp 150, który też wydaje mi się interesujący...
2. Schemat 2 x TDA7294 mostek.
A więc......Co lepsze?
Załączniki
uniamp_stereo_tos.pdf
(30.83 KiB) Pobrany 3846 razy
AVT1680.pdf
(480.72 KiB) Pobrany 3802 razy

lustful-rat
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 85
Rejestracja: wt 04 maja 2010, 19:10

Re: TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Postautor: lustful-rat » wt 02 wrz 2014, 20:45

Osobiście wybrałbym uniampa, bo to bardzo dobra i sprawdzona konstrukcja. Możesz do niego włożyć te toshiby, które podałeś. Ale - ostateczna "jakość" będzie zależała od tego jak bardzo postarasz się przy montażu, ja mam końcówki podobne w budowie do uniampa (mniejszej mocy, ok. 40W), ale wszystkie tranzystory sterujące i elementy bierne osobiście parowałem, żeby były w obydwu kanałach takie same. Natomiast same tranzystory końcowe (też jakieś toshiby) kupiłem fabrycznie sparowane.
Jeśli nie chcesz się bawić lub zwyczajnie nie chcesz kupować dwa razy więcej elementów niż potrzeba to bierz TDA.

cyklon0
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 84
Rejestracja: ndz 31 sie 2014, 8:26

Re: TDA vs TOSHIBA? - Co wybrać?

Postautor: cyklon0 » śr 03 wrz 2014, 19:32

Też tak myślę..W sumie to znacznie elementów, łatwiejsza budowa oraz zdecydowanie niższy koszt a jakość tak jak piszesz na pewno nie gorsza........ Zrobię na TDA jak radzisz i zobaczymy jak będzie chodzić.....Dzięki za pomoc......Pozdro


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron