Sprawdzenie układu

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
wąski
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: sob 11 lut 2017, 13:01

Sprawdzenie układu

Postautor: wąski » sob 11 lut 2017, 13:08

Prosiłbym bardziej doświadczonych kolegów o sprawdzenie wymyślonego przeze mnie układu, ewentualnie zaproponowanie zmian np przekaźnika na tranzystory.
Założenia są takie że urządzenie będzie zasilane z 3 akumulatorków 1.2V
Urządzenie ma testować czujnik który na schemacie umieszczony jest pod baterią jako włącznik, czujnik ten w momencie zadziałania powoduje przerwę w obwodzie.
Włączenie urządzenia następuje poprzez chwilowe zwarcie włącznika który znajduje się w okolicy LEDów.
Wtedy urządzenie ma zostać załączone np przez tydzień i tu podejrzewam że akumulatorki typu AAA nie wytrzymają zbyt długo.
poniżej link do schematu
http://tinyurl.com/zbyhzh5

Arkadiusz.Wernicki
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: sob 11 lut 2017, 19:49

Re: Sprawdzenie układu

Postautor: Arkadiusz.Wernicki » sob 11 lut 2017, 20:22

Zasadniczo wykonałeś układ podtrzymania przekaźnika.
Możesz kupić do tego subminiaturowy przekaźnik, który pobiera bardzo mało prądu.
Ja mam takie, mieszczą się na opuszku palca i sa w SMD.
Oczywiście można go przerobić na wersję tranzystorową.
Byłby to przerzutnik typu RS.

W Twoim schemacie dokonałem tylko drobnej korekty - kosmetycznej i wyrzuciłem rezystor.
http://tinyurl.com/junstj3

Możesz układ przerobić na tranzystorowy lub na mikrokontroler.
Dla przykładu możesz uzyć 8 nóżkowego układu ATtiny w obudowie SOP8.
Zaprogramować go tak aby po 30 sekundach od włączenia był stale w uspieniu - wówczas pobiera baaaardzo mało prądu.
Zdjęcie masy z nóżki od przerwania, które wybudzi procesor, uruchomi czynność zapisania tej informacji.
Masz nawet EEPROM i możesz zapisać ile takich zdarzeń było.

Aby zbadać czy było zdarzenie oraz ile razy, wyłączasz układ i włączasz ponownie.
Po włączeniu układ miga diodą pokazując ile było zdarzeń.
Po 30 sekundach kasuje licznik, zasypia i czeka na zdarzenia.

wąski
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: sob 11 lut 2017, 13:01

Re: Sprawdzenie układu

Postautor: wąski » sob 11 lut 2017, 20:46

Witam imiennika
Arku a miałbyś jakiś pomysł na przerobienie tematu na opcję tranzystorową i wrzuciłbyś schemat?
Moja wiedza niestety nie wystarcza do samodzielnego przerobienia tematu.
Mikrokontroler wydaje się zbędny do mojego zastosowania, wystąpienie pojedynczego zdarzenia (przerwy w obwodzie) eliminuje badany czujnik z dalszej eksploatacji i fizycznie kieruje ho do kosza :)

Arkadiusz.Wernicki
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: sob 11 lut 2017, 19:49

Re: Sprawdzenie układu

Postautor: Arkadiusz.Wernicki » sob 11 lut 2017, 22:42

Witaj.

Mogę przygotować. Aczkolwiek najlepiej by było gdybyś uczestniczył w procesie projektowania.
Mikroprocesor wbrew pozorom jest łatwiejszym, tańszym i szybszym rozwiązaniem niż Ci się wydaje.
Ma to sens tylko wówczas gdy masz już programator lub widzisz szansę na późniejsze zastosowania tej metody.

Mikrokonktroler ATtiny13 w obudowie SMD SOP8-SU, który można tutaj użyć kosztuje 2,80zł i działa z zasilaniem od 1,8V do 5,5V i ma wielkość 5x5mm i grubość 1mm. Nie wymaga niczego do tego aby działać(żadnych kondensatorów i rezonatorów kwarcowych).
Podłączyłbyś baterie, diodę led z rezystorem i czujnik.
Program byłby banalny - kilka linijek.

Sam dokonaj wyboru.

Wracając do projektu, tak jak pisałem, rozwiązaniem jest przerzutnik RS. Jest to element, który ma dwa wejścia. Set i Reset.
Schemat tego układu jest modyfikacją multiwibratora na dwóch tranzystorach.
Spróbuj poczytać początek tego artykułu z Wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Multiwibrator#Multiwibrator_dwustanowy_monostabilny
(tylko pierwszy akapit "Multiwibrator dwustanowy monostabilny")

Spróbuj zasymulować taki układ w symulatorze, którego już użyłeś.

Jak nie dasz rady, napisz to podrzucę schemat.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron