Co to jest za dioda ??? Pomocy !!!

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
bassman
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: pn 14 cze 2004, 17:30

Co to jest za dioda ??? Pomocy !!!

Postautor: bassman » pn 14 cze 2004, 17:47

Witam.
Poszukuję usilnie informacji o pewnej diodzie, która uległa zniszczeniu w dysku twardym SEAGATE U6 Model ST340810A. Dioda ta znajduje się w pobliżu gniazda zasilającego dysk. Jej uszkodzenie spowodowało zwarcie pomiędzy pinami 12V i GND. To, co odczytałem na niej to: BUF C139 . Wymiary: 4,3 X 3,7 mm i grubość ok. 2,3 mm. W zadnym katalogu nie mogę jej odnależć. Czym można zastąpić tę uszkodzoną diodę ? Dołączam skan fragmentu płytki z zaznaczoną uszkodzoną diodą.
Pozdrawiam.

Obrazek

mih

Re: Co to jest za dioda ??? Pomocy !!!

Postautor: mih » wt 15 cze 2004, 22:28

Zapewne to jakis transil. Diodka zabezpieczajaca przed przepieciami.
Sprawdz, czy faktycznie jest wpieta pomiedzy +12 a mase. Wylutuj.
Podlacz dysk i zobacz. Choc rokowania cienkie....

ikim
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 48
Rejestracja: czw 09 sty 2003, 9:43

Postautor: ikim » czw 17 cze 2004, 19:21

Prawdopodobnie dioda Zenera 13V.
BUF (THOMSON) = SMBJ13A

Mariusz G.

Postautor: Mariusz G. » sob 19 cze 2004, 23:45

U mnie jest BUF C148.
Co Ty na to?

ikim
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 48
Rejestracja: czw 09 sty 2003, 9:43

Postautor: ikim » ndz 20 cze 2004, 9:15

Nie wiem co oznaczają symbole Cxxx, być może są to numery produkcyjne. W katalogu elementów SMD znalazłem serię diod Zenera THOMSON-a o oznaczeniu BUx gdzie trzecia litera oznacza napięcie, a dla litery F wynosi ono 13V. Miejsce zamontowania tej diody, czyli +12V/GND przemawia za tym, że właśnie o taką chodzi.

GKrz

Postautor: GKrz » śr 30 cze 2004, 12:01

jeśli katoda tej diody jest połączona do plusa a anoda do masy to najprawdopodobniej jest to zwykła dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją.

Mariusz G.

Postautor: Mariusz G. » pt 09 lip 2004, 22:11

Najpewniej jest to dioda zabezpieczająca zarówno przed odwrotną polaryzacją jak i przepięciem i to pasowałoby do zenerki. W takim przypadku spalona dioda jest zwarta i należy ją wylutować. Co zamiast?
1. nic. I nic się nie stanie.
2. zwykłą diodę prostowniczą lub impulsową - będzie zab. przed polar. odw.
3. zenerkę 13..15V. To już będzie full wypas.

Ja osobiście optowałbym za 1. i też by było dobrze. Przemawia za tym fakt, że stosując zasilanie w kompie nie da rady ani pomylić polaryzacji ani uzyskać >12V na linii 12V (żółty). Ta dioda w twardzielu to był jakiś wybrakowany egzemplarz z defektem w złączu które z czasem się wysypało.

mpg99
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: pt 20 sie 2004, 17:23
Kontaktowanie:

Postautor: mpg99 » pt 20 sie 2004, 17:38

Nie sadze, aby byla to wada diody. Przeszedlem to samo na swoim dysku SEAGATE'a po spaleniu zasilacza. Nie byla wysmazona jak tu, ale isttotnie - zwirała +12V do masy, w efekcie czego nie wstawal noy zasilacz. Wymontowałem ją i dysk chodzi OK. Bogu dziekuje za jej tam obecnosc - uratowala prace magisterska i doktorska. Nie jestem fachowcem, wiec poszukiwanie uszkodzenia niewidowcznego golym okiem zajelo mi 2 dni - rozmontowalem cale trafo tego dysku. Efekt, jak juz powiedzialem, dysk chodzi OK, bez najmniejszych problemow. Humor troche psuje fakt, ze w nastepnej takiej sytuacji z zasilaczem zlabej marki, nic go juz nie chroni. Tez wydaje mi sie ze to zenerka 13V, choc na linii +12V zasilacza ATX, zgodnie z opisem tego standardu wahania moga siegac 10%, wiec 11,8V - 13,2V.
Otaczają mnie zdechłe komputery...

Gość

Postautor: Gość » czw 18 lis 2004, 14:17

Czy po wylutowaniu diody należy zmostkować obwód (styki po jej wylutowaniu) ?

gosc

Postautor: gosc » sob 20 lis 2004, 15:47

a ktora to w modelu ST340823A Seagate U5??

bonda

Postautor: bonda » pn 22 lis 2004, 11:12

Anonymous pisze:Czy po wylutowaniu diody należy zmostkować obwód (styki po jej wylutowaniu) ?

ABSOLUTNIE NIE MOSTKOWAĆ

gość

dioda???

Postautor: gość » wt 23 lis 2004, 17:22

Witam, zgadzam się z większością uczestników, ze jest to Zener, a właściwie transil, czyli Zener o wysokiej wytrzymałości prądowej;
głównie chroni przed przepieciami, które zawsze mogą się pojawić, szczególnie w przypadku zasilaczy impulsowych. OCZYWISCIE NIE ZWIERAĆ!!!! punktów po wylutowanej diodzie.
PI


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 21 gości

cron