Jak regulować głośności sterując napięciem?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Kaziu
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: ndz 12 wrz 2004, 14:35
Kontaktowanie:

Jak regulować głośności sterując napięciem?

Postautor: Kaziu » ndz 12 wrz 2004, 14:58

Potrzebje sterować równolegle głośnościa czterech kanałów za pomocą jednego potencjometru. Może ktoś zna gotowe niedrogie scalaczki spełniające tą funkcję albo układzik do wykonania? Czekam na podpowiedzi. Z góry dzięki.

Gość

Postautor: Gość » ndz 19 wrz 2004, 5:05

ja też się przyłączam do pytania.

A obecnie jadę na dwóch mechanicznie połączonych potencjometrach (najlepsze do tego celu są te z "grzechotką" z tyłu).

Gość

Postautor: Gość » czw 23 wrz 2004, 11:56

:idea: Znalazłem układ który może spełniać tą funkcję - TDA 1524. Dokumentacja techniczna jest w katalogu Elnot-y a schemat z przykładem na www.elektroda.net/audio/regsygnaudio.html. Potrzebny jest tylko jeden potencjometr na 2 kanały. Czyli 4 na jednym podwójnym potencjometrze. Oprócz regulacji głośności także bas, sopran i ballans. Potrzeba dwóch układów, paru rezystorów i kondziów. Koszt powinien zamknąć sie w 20 zł. Jak znajde chwile czasu to biore się za robienie. A gdyby ktoś wykonał to czekam na opis dzieła. Pozdrawiam. 3-majcie się.

robert455_2

Postautor: robert455_2 » ndz 03 paź 2004, 21:41

Nie używaj tego scalaka TDA 1524 strasznie szumi.

Kaziu
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: ndz 12 wrz 2004, 14:35
Kontaktowanie:

Postautor: Kaziu » pn 04 paź 2004, 0:28

A moze lepszy okaze sie TDA 1526. Funkcje takie same. Moze ktos wie jak chodzi w praktyce?

Andy
Administrator
Administrator
Posty: 165
Rejestracja: pn 25 lis 2002, 13:18
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Andy » pn 04 paź 2004, 11:24

:arrow: Robert, na jakiej podstawie twierdzisz, że ta kostka mocno szumi? Parametry ma całkiem przyzwoite, tłumienie maksymalne -80dB, a szumy są na bardzo przyzwoitym poziomie (robiłem kiedyś na tym regulację).
Co do sterowania wielokanałowego to tylko jedna uwaga: potencjometr oczywiście wystarczy pojedynczy - przecież głośność ustawiana jest napięciem stałym, jeden potencjometr może sterować wieloma takimi kostkami.

Pozdrawiam

robert455_2

Postautor: robert455_2 » wt 05 paź 2004, 10:34

Używałem kiedyś TDA 1524 jako przedwzmacniacza chyba z pół roku.
Miałem zrobiną regulacje na nim wysokich, niskich ,balans i oczywiście głosność.
Był podłączony bezpośrednio do wzmacniacza.
Było wyraźnie słychać że szumi.

Zobaczcie ten link:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... ht=tda1524

użytkownik

Postautor: użytkownik » pn 03 sty 2005, 17:57

Witam,

To jest przedwzmacniacz słuchawkowy :wink:

jxa

Postautor: jxa » wt 04 sty 2005, 23:03

Co sądzicie o użyciu DS1267 do tego celu?
Jurek

witex

Postautor: witex » śr 05 sty 2005, 19:11

ja proponuje tc9153 ale nie wiem czy to nie jakaś staroć bo znalazłem ten układ w jakimś złomowanym sprzęcie

Gość

Postautor: Gość » pt 07 sty 2005, 0:11

DS1267 są doskonałe! Kupiłem na Allegro takie dwa gotowe moduliki (MSPC2016) i mam problem rozwiązany! Można sterować przyciskami lub enkoderem! Są w ciągłej sprzedaży w opcji Kup teraz. Polecam z czystym sumieniem! Robi to jakiś gość z Bydgoszczy i chyba dobrze zna się na rzeczy. Pamięć po wyłączeniu zasilania, małe wymiary, doskonałe parametry - czego chcieć więcej? Proponuję ostro targować się bo zawsze można co nieco uszczknąć z ceny! Po co niepotrzebnie przepłacać? Na Allegro szukać po nazwie sprzedawcy: Meteor77
Oglądałem jego schematy - są zaj...biste! I każdy je dostaje jak poprosi gratis!

Gość

Postautor: Gość » pt 14 sty 2005, 10:48

Andy pisze::arrow: Robert, na jakiej podstawie twierdzisz, że ta kostka mocno szumi? Parametry ma całkiem przyzwoite, tłumienie maksymalne -80dB, a szumy są na bardzo przyzwoitym poziomie (robiłem kiedyś na tym regulację).
Co do sterowania wielokanałowego to tylko jedna uwaga: potencjometr oczywiście wystarczy pojedynczy - przecież głośność ustawiana jest napięciem stałym, jeden potencjometr może sterować wieloma takimi kostkami.

Pozdrawiam
witam nie wiem jak wam ale ja mialem 2 uklady na tych kostkach i oba strasznie szumiały latwy sposob na 4 kanaly ale duze szumy to minus... pozdrawiam


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 30 gości

cron