Jaka jest przekładnia transformatora trójfazowego w układzie trójkąt-gwiazda ?

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
MaroX885
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: ndz 13 sie 2017, 20:53

Jaka jest przekładnia transformatora trójfazowego w układzie trójkąt-gwiazda ?

Postautor: MaroX885 » czw 16 kwie 2020, 23:05

Witam Wszystkich. Nie wiem czy pytanie jest w dobrym dziale więc w razie czego proszę o przeniesienie do innego działu. Mam pytanie jak w tytule tematu - jaka jest przekładnia transformatora trójfazowego w układzie trójkąt-gwiazda ? Chciałbym się przy okazji dowiedzieć jaka jest przekładnia transformatora trójfazowego w układzie gwiazda-trójkąt. Mając na myśli słowo "układ" chodzi mi oczywiście o układ połączeń uzwojeń pierwotnych i uzwojeń wtórnych transformatora. Mam nadzieję, że przyzwoicie wytłumaczyłem o co mi chodzi.

Chciałbym jakieś przykłady jak się takie coś oblicza. Przykładowo jeśli uzwojenia pierwotne transformatora trójfazowego połączę w trójkąt czyli pod napięcie międzyfazowe 400 V (w Europie), a uzwojenia wtórne transformatora w gwiazdę to jakie napięcie otrzymam na uzwojeniach wtórnych takiego trafa ? Żeby było możliwie najprościej załóżmy, że przekładnia zwojowa tego trafa wynosi 1, czyli mam tą samą liczbę zwojów po obydwu stronach trafa na każdej fazie. Chodzi mi o samo zrozumienie tego jak to działa, bo samą przekładnię raczej wiem jak obliczyć. No właśnie co otrzymam w takim przypadku po stronie wtórnej trafa ? Dalej 400 V, czy może jednak 230 V ? Mnie się wydaję na "chłopski rozum", że 230 V, ale to do Was należy ostanie słowo. Gdybym miał taki transformatorem to sam bym to sprawdził, ale niestety nie mam takiego więc muszę liczyć na pomoc innych bardziej doświadczonych w takich kwestiach.

Kazorek
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: sob 02 maja 2020, 9:42

Re: Jaka jest przekładnia transformatora trójfazowego w układzie trójkąt-gwiazda ?

Postautor: Kazorek » sob 02 maja 2020, 9:52

Dobrze rozumujesz, tylko odwrotnie :D
Trójkąt na pierwotnym - gwiazda na wtórnym = napięcie zwiększone, dokładnie o pierwiastek z 3.
I odwrotnie.
Możesz sobie wyobrazić z połączeniem szeregowym rezystorów - skoro masz 1:1, to uzwojenia na wtórnym [takie same napięcia jak na pierwotnym] gdy połączone w gwiazdę czyli szeregowo, ergo napięcie to suma.
A ponieważ są przesunięte w fazie, to suma wektorowa daje wartość skuteczną U = U0 * sqrt[3] :)


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron