Jak zrobić ogranicznik natężenia prądu POMOŻECIE...

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
PI

lekko zdziwiony.......

Postautor: PI » śr 23 lut 2005, 1:04

Witam; kolego!!!!!! na stronie www.national.com jest obszerna dokumentacja LM317 i na końcu kilkadziesiat przykładów zastosowania, także rozbudowanych układów o zwiększonym prądzie wyjściowym i ze stabilizacją lub ograniczeniem tegoż prądu. Nie trzeba niczego odkrywac na nowo - to jest już tam zrobione!!! Symetryczny zasilacz też jest do zrobienia, ale aby nie komplikować układu po prostu mozna zastosować dwa odpowiednie stabilizatory napięcia dodatniego i ujemnego z regulacja za pomocą np. podwójnego potencjometru, takiego, jak do układów stereo. Inne rozwiązania musza byc znacznie bardziej rozbudowane, a nie o to chodzi!!!
I jeszcze raz - LM318 to wzmacniacz operacyjny i NIE NADAJE SIĘ do stosowania jako samoistny stabilizator napięcia (jakkolwiek w oparciu o niego czy jakikolwiek inny wzm.oper. można zbudowac układ stabilizacji napięcia).
PI

Gość

Postautor: Gość » śr 23 lut 2005, 8:49

Dokumentacja LM317 jest w załączniku.
Najprostsza sprawa to narysować jakiś porządny układ stabilizatora a ja chętnie odeślę ten schemat uzupełniony o regulację prądu w dowolnym zakresie. To naprawdę proste!
Czytałem też posty kol. Okonskiego i on też oferował pomoc. Czy skorzystał kolega z tej pomocy? :?:
LM317 jest całkiem stary bo ma już ponad 20 lat i naprawdę chyba stać nas na jakieś nowsze rozwiązania! :!: :!: :!: Od kiedy obserwuję ten temat ze zdumeniem odkrywam brak konkretnych schematowych rozwiązań. :o :o :o
Opowieści, że można coś zrobić tak i tak dla początkujących niewiele dają. Proponuję w zamian opisywać obrazy z Zamku Królewskiego w Warszawie - po co komuś zdjęcie tych obrazów - lepszy będzie słowny opis! Fajnie! :idea: :idea: :idea: :idea:
Załączniki
LM317.pdf
(645.23 KiB) Pobrany 3779 razy

rallus
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 133
Rejestracja: ndz 10 paź 2004, 19:52
Lokalizacja: Knurów

Postautor: rallus » śr 23 lut 2005, 11:26

Durzy pisze:Dzieńbobry
No mięknę konkretnie. W nocie o LM317 jest w prawdzie "LOW COST 3A SWICHING REGULATOR" ale Pan starszy odemnie i posiadający durzo więcej wiedzy (nauczyciel) powiedział mi że 317'stka to 3A nie uciągnie max to 1,5A , za to 318 to takasama tylko na 3A jak mi właśnie trzeba. no i co ja mam zrobić ? doradźcie...


Kolego "Durzy".. "Wysokoprądowym" odpowiednikiem LM 317 jest LM 350. Z niego można wyciągnąć 3A. Wyprowadzenia ma takie same jak LM 317. Jeszce więcej bo 5A można wyciągnąć z LM 338. A sposób jak jednym potencjometrem regulować napięcie dodatnie i ujemne (symetryczne) jest opisany na przykładzie zasilacza regulowanego opisanego w nieistniejącym już miesięczniku "PRAKTYCZNY ELEKTRONIK" w numerze 1/2002.

Gość

Postautor: Gość » ndz 27 lut 2005, 20:28

Anonymous pisze:Moja culpa, nie dałem załącznika. Już się poprawiam:



Ale Gościu szanowny, "każdy" to "każdy", a nie "karzdy" :lol:

Też elektronik, ale pisaty.

Gość

Postautor: Gość » ndz 27 lut 2005, 20:30

rallus pisze:
Durzy pisze:Dzieńbobry
No mięknę konkretnie. W nocie o LM317 jest w prawdzie "LOW COST 3A SWICHING REGULATOR" ale Pan starszy odemnie i posiadający durzo więcej wiedzy (nauczyciel) powiedział mi że 317'stka to 3A nie uciągnie max to 1,5A , za to 318 to takasama tylko na 3A jak mi właśnie trzeba. no i co ja mam zrobić ? doradźcie...


Kolego "Durzy".. "Wysokoprądowym" odpowiednikiem LM 317 jest LM 350. Z niego można wyciągnąć 3A. Wyprowadzenia ma takie same jak LM 317. Jeszce więcej bo 5A można wyciągnąć z LM 338. A sposób jak jednym potencjometrem regulować napięcie dodatnie i ujemne (symetryczne) jest opisany na przykładzie zasilacza regulowanego opisanego w nieistniejącym już miesięczniku "PRAKTYCZNY ELEKTRONIK" w numerze 1/2002.


Ludziki niegramotne, czyście do szkoły podstawowej nie chodziły?!

Durzy
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: wt 11 sty 2005, 19:49

Postautor: Durzy » czw 03 mar 2005, 19:01

Dzieńdobry

Ciekawi nie jeszcze jedna sprawa, Bo LM 350 To obsługuje dodatną potowę napięcia a co z ujemną? Jaka LM'ka "pasuje" do 350?

A, jeszcze jedno :
Czy urzycie porencjometru stereo, no takiego cio ma 6 nużek, było by poprawne rzeby sterować dodatnią i ujemną połówką?


-----------------------------
Kolego! My tutaj posługujemy się językiem polskim! A Twoje błędy są rażące :!: Chyba warto trochę popracować nad ortografią?

Admin

Durzy
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: wt 11 sty 2005, 19:49

Postautor: Durzy » czw 03 mar 2005, 19:41

Przepraszam wzystkich jeśli moje błędy ortograficzne sprawiają komuś trudności w czytaniu moich postów, ja poprostu jestem dyslektykiem i cięrzko mi zapanować nad ortografią. Pocięszam się jedymnie tym, że nawet Einstain był dyslektykiem... :lol:

rallus
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 133
Rejestracja: ndz 10 paź 2004, 19:52
Lokalizacja: Knurów

Postautor: rallus » czw 03 mar 2005, 22:18

Ujemnym odpowiednikiem LM 350 jest LM 333 lu LT 1033. Co do potencjometru stereo to można tak regulować tak napięcie. Musisz jednak wiedzieć, że zwykłym potencjometrem trudno jest precyzyjnie regulować napięcie. Do tego nadają się potencjometry wieloobrotowe ( rozwiązanie drogie i nie ma takich potencjometrów podwójnych ) lub łącząc szeregowo dwa potencjometry ( dla LM-a będzie to 4,7 kom i 470 om - potencjometrem 7,7 kom będziemy regulować zgrubnie napięcie a potencjometrem 470 om precyzyjnie ). Drugie rozwiązanie jest tanie ale trochę niewygodne i nie w każdym rozwiązaniu jest możliwe do zastosowania.

jang

Postautor: jang » pt 04 mar 2005, 12:39

Sorki za złośliwość.... W przypadkach wątpliwych kolego zastosuj wariant przeciwny do tego, który Ci przyjdzie do głowy jako pierwszy. Oczywiście piszę o ortografii :) :)

Durzy
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: wt 11 sty 2005, 19:49

Postautor: Durzy » sob 28 maja 2005, 15:34

dzięki waszym podpowiedzom spłodziłem własny ogranicznik
dziś go podłączam
jutro zastanowię się dlaczego tak śmierdziało

Gość

Postautor: Gość » sob 28 maja 2005, 20:28

Może jeszcze ja dorzucę swoje pięć groszy. Podobnie ja mój poprzednik wyżej, skłaniałbym się do zastosowania mikrokontrolera jednoukładowego w najzwyklejszym zasilaczu, jako bloku służącego do nastawiania parametrów i kontroli pracy zasilacza. Co do linijek, bargrafów itp. Dziwi mnie sens takiego wskażnika w zasilaczu. Przecież jeśli zasilacz ma być stabilizowany, to z samego założenia jego konstrukcja powinna zapewniać stabilne parametry. Wykożystywanie zasilacza jako miernika uniwersalnego mija się chyba jednak mocno z celem. Do tego przecież służą inne przyrządy.
Jako rozwiązanie układowe proponowałbym najzwyklejszy zasilacz szeregowy, ze wzmacniaczem błędu na wzmacniaczu operacyjnym. NIe jest to może najprostsze rozwiązanie ale mi udało się skonstruować zasilacz, który utrzymywał zadane napięcie (regulowane od 0 do 20V) na wyjściu z dokadnością 1mV (przy obciążeniu maksymalnym 2A) a to na pewno wystarczy do wszystkich prac, nawet laboratoryjnych. Przy okazji pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Proszę sobie wyobrazić sytuację gdy ustawimy nasz zasilacz na nap. wyjściowe np 0,1V i obciążymy go prądem 2A. Jaki spadek napięcia powstanie na samych przewodach zasilających dane urządzenie? Czy taka dokladność zasilacza ma jakikolwiek sens wówczas?

hol
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 08 cze 2005, 15:52
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

zasilacz na L200

Postautor: hol » pt 15 lip 2005, 13:20

Jeśli kogoś interesuje, zamieszczam moje rozwiazanie układowe ze
stabilizatorem opartym o układ L200:
http://k-w.gliczarow.info/index.php?str ... artykul=12
układ z rozszerzonym w dół zakresem napięć (0,5V) oraz regulowanym prądem wyjściowym.

Pozdrawiam
Homo sapiens -> evolution -> Homo automaticus -> revolution

Gość

Postautor: Gość » sob 23 lip 2005, 15:48

:D

valdi100
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: pn 25 lip 2005, 20:43
Lokalizacja: Malbork

Jak zrobić ogranicznik natężenia prądu POMOŻECIE...

Postautor: valdi100 » pn 25 lip 2005, 20:51

Najprościej tak . A ile możliwości do eksperymentowania ?.
Załączniki
Variable DC Power Supply.pdf
(17.24 KiB) Pobrany 2956 razy
Tranzystor musi trwać

hol
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: śr 08 cze 2005, 15:52
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: hol » pn 25 lip 2005, 22:00

Racja - eksperymentować sobie można, ale jak potrzebny jest układ niezawodny i o porządnych parametrach (czyt. laboratoryjny) - niestety: odpada :?
Homo sapiens -> evolution -> Homo automaticus -> revolution

Gość

Jak zrobić ogranicznik natężenia prądu POMOŻECIE...

Postautor: Gość » wt 26 lip 2005, 6:29

Użytkownik - DURZY - prosił o układ ograniczenia prądu.Zapewniam że ukad
ograniczenia prądu przedstawiony wyżej działa bardzo dobrze .Sam używam
tego prostego zasilacza przy naprawach radyjek samochodowych i ogranicznik prądu nigdy nie zawiódł.

Durzy
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: wt 11 sty 2005, 19:49

Postautor: Durzy » wt 11 paź 2005, 21:10

mój zasilacz z wbudowanym miernikiem
Załączniki
SEchMAT PD 1.jpg
(74.95 KiB) Pobrany 3052 razy
schem wolt.jpg
(68.64 KiB) Pobrany 2678 razy

Durzy
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: wt 11 sty 2005, 19:49

Postautor: Durzy » wt 11 paź 2005, 21:13

:oops: przepraszam że moje posty były nie regularne, ale teraz już jestem na stałe podłączony do sieci eternet i postaram sie poprawić moją frekfencje na forum elenoty

Durzy
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: wt 11 sty 2005, 19:49

więcej??

Postautor: Durzy » czw 27 paź 2005, 15:25

większej rozdzielczości schematy i opisy które udało mi się spłodzić prześlę chętnie na skrzynki pocztowe zainteresowanym

cyberdar

zasilacz

Postautor: cyberdar » pn 31 paź 2005, 14:10

Witam

Durzy może wartałoby poczytać, pooglądać notę katalogową tego układu (LM317, LM337). Prąd wyjściowy tego układu zależy w dużej mierze od spadku napięcia na nim. Jeśli będzie sensowny to wartość prądu jaką da się z niego wycisnąć może przekroczyć 3A. Pomijam w tej chwili sprawy chłodzenia. Dobrym rozwiązaniem byłoby użycie przełącznika uzwojeń...

pphu-oska
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: śr 18 lip 2007, 21:08

zasilacz na l200

Postautor: pphu-oska » śr 18 lip 2007, 21:19

Anonymous pisze:z całym szacunkiem dla Pana to jednak z l200 da sie dobry zasilacz zrobić,niema odczytu cyfrowego,10lat używam w serwisie i jak narazie doskonnale sieę spisuje regulacja pradu 2do 10A napiecie 3V do 30 V
tak więć tego układu nie spisywałbym tak szybko na straty l
bardzo jestem zainteresowany tym zasilaczem jeśli można proszę o schemat ew. rys.płytki z góry dzięki

arek 59
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 75
Rejestracja: śr 04 lip 2007, 18:36

Postautor: arek 59 » czw 19 lip 2007, 11:53

Ja zasilacz mam rególowany w granicach 4,5V do 33,5V i wydajności do 10A ciągłej i 25A w impulsie bo dalej to bezpiecznik pójdzie. Napięcie symetryczne sterowane jest potencjometrem stereo. więc największa tolerancja w symetryczności wynisi 2,3V zalezy od wielu czynników. Miernik napięcia, natęzenia wychyłowy. Tranzystory stabilizujące to bd249 i bd250, po dwie sztuki na kanał +/- regulowane potencjometrem. Posiadam ogranicznik natęzenia przekażnikiem regulując potencjometrem od 1A do 10A. Zabezpieczenie termiczne na ternistorze 100kiloom>10kom, wystarczy na jeden radiator. Jest to zasilacz mojej konstrukcji, własnej roboty. Mogę wystawić tanie proste zabezpieczenia i cały zasilacz na rysunkach w forum na życzenie. Ten zasilacz chodzi już ponad 2,5 lata bez awaryjnie i stale był ulepszany zabezpieczeniami. Jedną wade ma ze te regulowanie natęzenia (przeciązenia) jest nie dokładne z dokładnością 1A i działa od napięcia 12V reszta jest wszystko OK. Jest cały wielkości jak półtora zasilacza od komputera.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 25 gości

cron