Zamiana biegunów w silniku ele.

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
Faya
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: ndz 16 sty 2005, 23:01

Zamiana biegunów w silniku ele.

Postautor: Faya » ndz 16 sty 2005, 23:07

Witam. Poszukuje schematu który pozwolił by na zamiane biegunów w zwykłym silniczku elektrycznym. Inaczej mówiąc potrzebuje układ do sterowania silniczkiem (prawe obroty, lewe obroty) bez konieczności ręcznej zmiany biegunów.
Bede wdzięczny za wszelkie schematy i linki do stron związanych z tematem.
"Nie mam pojęcia o elektronice" :D

MC_Tech

Postautor: MC_Tech » pn 17 sty 2005, 8:11

Użyj LMD18245T jeden układ a załatwia wszystko, pozdrwaiam

Faya
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: ndz 16 sty 2005, 23:01

cd..

Postautor: Faya » pn 17 sty 2005, 12:29

Tak rozwiązanie jest dobre ale cena (45 PLN) już nie jęśli mam 4 silniki. Słyszałem, że można zastosować jakieś układy z 4 tranzystorami lub z użyciem przekaźnika. Ma ktoś może taki schemacik ?
"Nie mam pojęcia o elektronice" :D

PI

zmiana obrotów....

Postautor: PI » pn 17 sty 2005, 14:33

Witam; załączam prosty schemat układu mostkowego do zmiany kierunku wirowania w silnikach prądu stałego (!). Układ jest przystosowany do silników mocy ułamkowej, orientacyjnie prąd silnika nie powinien byc większy, niz 0,5A. Oczywiscie układ mozna modyfikowac, zastosować tranzystory o wiekszych pradach Ic (np. MOSFET'y, znakomicie sie do tego nadają). Uprzedzam, ze wartości rezystorów wstawiłem "na oko",
generalnie chodzi o to, aby te polaryzujące bazy tranzystorów "od góry"
ograniczały prąd baz do co najwyżej kilku miliamperów.
Załączniki
mot.pdf
(48.92 KiB) Pobrany 874 razy

kay-teck

Postautor: kay-teck » śr 19 sty 2005, 15:56

najlepiej ściągnąć z serwisówki od wzmacniacza Diory WS 504 podaj maila to Ci prześle

pozdrawiam

PI

zmiana birgunów....

Postautor: PI » śr 19 sty 2005, 17:18

Witam; układ w WS504 nie rózni sie niczym od przedstawionego, poza tranzystorami i wartościami rezystorów (zasilanie z 5 voltów). To sa drobne subtelności. Takich rozaiązań sa setki, bo sam układ jest oczywisty i prymitywnie prosty. Można go spotkac w wielu starszych magnetofonach kasetowych połowy swiatowych firm; z innych jeszcze rozwiązań można zaproponować np. użycie układu BA6208. Ja swoje "trzy grosze" zamieszczam na Elenocie w sposób dostepny dla wszystkich, upatrując w tym pewna role edukacyjną - za "free" dla wszystkich zainteresowanych.
PI

PI

zmiana.....

Postautor: PI » śr 19 sty 2005, 21:19

Witam dołączam dwa przykłady,jeden to fragment WS504, drugi pochodzi z Denona; dane scalaka sa w Elenocie.
Załączniki
WS504pot.pdf
(166.9 KiB) Pobrany 732 razy

koral

Postautor: koral » pt 14 kwie 2006, 23:49

Zobacz sobie l293 1 uklad ma dwa kompletne sterowniki za 10 zl.

psi wytrysk

Postautor: psi wytrysk » ndz 16 kwie 2006, 19:35

weź przekaźnik z 2 stykami nc i no nic prostszego

Gość

2 przekaźniki

Postautor: Gość » śr 19 kwie 2006, 18:08

Zgadzam się z przedmówcą 2 przekaźniki i układ działa. Ponadto nie ma problemów z odprowadzaniem ciepła z np. tranzystorów.
Załączniki
2przekaźniki.gif
Po co komplikować rzeczy proste
(3.04 KiB) Pobrany 1672 razy

Radek_

Postautor: Radek_ » wt 16 maja 2006, 15:40

witam

mam pytanie odnośnie silnika DC - steruje silnikiem 2A 12V układem jak na schemacie poniżej, mam kilka takich sterowników i niektóre chodzą bez zarzutu a w innych przepalają się tranzystory (widać to gołym okiem) - czy jest to wina jakiegoś błędu w układzie czy przyczyny szukać poza elektroniką?
Załączniki
motor.gif

Gość

Postautor: Gość » czw 25 maja 2006, 21:26

Powyższy układ zawiera pewien poważny błąd: nie ma zabezpieczenia przed pojawieniem się równoczesnego sterowania ze strony transoptorów. To samo dotyczy czasów związanych z wychodzeniem transoptorów ze stanu włączenia. Po prostu wystarczy zbyt szybko zmienić stan transoptorów - tranzystory polowe ulegną zniszczeniu.


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron