Problem z PRZEKAŹNIKiem

Zadaj tu pytanie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zrobić układ realizujący założone funkcje.
remzo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 08 mar 2003, 17:17
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Problem z PRZEKAŹNIKiem

Postautor: remzo » sob 08 mar 2003, 17:25

Zbudowalem uklad, ktory po podaniu impulsu z kontaktronu, przez przerzutnik D, na tranzystor, ma uruchomic przekaznik. Jednak przekaznik nie reaguje (sprawdzalem na diodzie i ona reaguj). Jezeli ktos chcialby mi pomoc, to moge przeslac schemat.
KJ

Łukasz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: ndz 23 lut 2003, 15:34
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » sob 08 mar 2003, 20:14

Wyślij schemat..

Pozdrowienia.

Tdv
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 28
Rejestracja: śr 05 lut 2003, 9:03
Kontaktowanie:

Postautor: Tdv » pn 10 mar 2003, 9:18

Znaczy ze styku kontaktronu sterujesz przerzutnikiem D?Jeżeli tak to problem może polegać na drganiach styków kontaktronu.
tOMmy

remzo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 08 mar 2003, 17:17
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: remzo » pn 10 mar 2003, 22:09

Dokladnie to przed przerzutikiem mam filtr (na dwoch inwerterach Schmitta, kondensatorze i rezystorze). Drgania stykow sa wiec wyeliminowane. Problem lezy gdzie indziej...Tylko nie wiem gdzie... Ale dzieki za zainteresowanie... :wink: Tak jak wspomnialem, gdy zamiast przekaznika wstawie diode LED, ona reaguje prawidlowo (przekaznik tez jest OK...)
KJ

remzo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 08 mar 2003, 17:17
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: remzo » pn 10 mar 2003, 22:16

Oto schemat
Załączniki
Schemat1.jpg
(17.65 KiB) Pobrany 2595 razy
KJ

Awatar użytkownika
Wojtek
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 15
Rejestracja: czw 27 lut 2003, 20:01
Kontaktowanie:

Postautor: Wojtek » pn 10 mar 2003, 22:22

Jaki to jest przekaźnik (napięcie, rezystancja cewki?), i co to za tranzystor ?
Wojtek

remzo
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: sob 08 mar 2003, 17:17
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: remzo » pn 10 mar 2003, 22:42

12V 2A Ozn. JZC-6F (4098) 888 SISTEK (nic wiecej na nim nie ma). Rezystancja cewki (zmierzona) ok. 400 ohm. Trznzystor BC 237 i 547 (probowalem oba...)
KJ

Andy
Administrator
Administrator
Posty: 165
Rejestracja: pn 25 lis 2002, 13:18
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Andy » pn 10 mar 2003, 23:45

Powinieneś pomierzyć napięcia na cewce przekaźnika, ewentualnie także na bazie tranzystora w dwóch stanach: przekażnik włączony i wyłączony. To może nam dużo powiedzieć.

ando
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 09 mar 2003, 12:19

Postautor: ando » pn 10 mar 2003, 23:59

Witam.
Inwertery Schmita nie załatwią w 100% drgań sprężystych kontaktronu.
Między nimi a przerzutnikiem D trzeba wstawić generator monostabilny (np. popularny 555) z odpowiednio dobraną stałą czasową (w zależności od częstotliwości pracy kontaktronu).

Pozdrawiam.

ando
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 4
Rejestracja: ndz 09 mar 2003, 12:19

Postautor: ando » wt 11 mar 2003, 0:08

Przepraszam za tą pośpieszna radę. Nie zauważyłem filtru wejściowego. :oops:

slawekdar
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 23 sty 2003, 13:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: slawekdar » wt 11 mar 2003, 0:43

Być może właczyłeś na początku układ bez diody na przekaźniku (ew. jest uszkodzona/spalona)- tranzystor pada momentalnie i nie zadziała.

Zmierz bete tranzystora

Tdv
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 28
Rejestracja: śr 05 lut 2003, 9:03
Kontaktowanie:

Postautor: Tdv » wt 11 mar 2003, 8:10

To problem polega najprawdopodobniej na zabyt słabym wysterowaniu tranzystora. Proponuję zastosować jakiś tranzystor Darlingtona lub dołożyć drugi i stworzyć taki układ, powinno zadziałać;-))))
tOMmy

Andy
Administrator
Administrator
Posty: 165
Rejestracja: pn 25 lis 2002, 13:18
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Andy » wt 11 mar 2003, 9:32

... lub po prostu zmniejszyć rezystor bazowy :)

Awatar użytkownika
Wojtek
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 15
Rejestracja: czw 27 lut 2003, 20:01
Kontaktowanie:

Postautor: Wojtek » wt 11 mar 2003, 20:12

Dla tranzystora BC237 i zastosowanego przekaźnika (400ohm rezystancji 12V) moim zdaniem nie ma problemu wysterowania - minimalna wartość beta tego tranzystora jest 120. Prąd jaki popłynie przez cewkę przekaźnika będzie wynosił niecałe 30mA. Czyli rezystor w bazie mógłby być nawet 3 razy większy niż 10k. Poniżej załączam obrazek z symulacji takiego układu z rezystorem 33k (zamiast 10k) w bazie, rezystancją cewki 400ohm i betą tranzystora równą 120. Na potrzeby symulacji przełącznik zastąpiłem generatorem sin 1Hz 12V. Jak widać z przebiegu tranzystor jest dalej w nasyceniu mimo rezystora 33k w bazie. To jest tylko symulacja ale pokazuje, że zastosowany tranzystor i rezystor w bazie 10k są wystarczające aby wysterować ten przekaźnik.
Załączniki
symulacja.gif
(17.57 KiB) Pobrany 2522 razy
Ostatnio zmieniony śr 12 mar 2003, 20:06 przez Wojtek, łącznie zmieniany 5 razy.
Wojtek

Łukasz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: ndz 23 lut 2003, 15:34
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » wt 11 mar 2003, 20:22

Nie wiem na ile orientujesz się w temacie, przybliżę wszystko po trochę – może komuś się przyda. Z grubsza biorąc schemat sterowania przekaźnikiem może wyglądać jak na załączniku, trzeba tylko odpowiedni dobrać jego parametry. Dioda zabezpiecza tranzystor przed uszkodzeniem w wyniku powstania napięcia samoindukcji w momencie wyłączania przekaźnika. Przekaźnik i rezystor (w gałęzi z przekaźnikiem) należy tak dobrać aby prąd płynący miał wartość prądu załączenia przekaźnika (gdy nie ma kondensatora równolegle z tym rezystorem). Rezystor ten można pominąć jednak kiedy on już jest można równolegle z nim włączyć kondensator o odpowiednio dobranej pojemności, zmaleje pobór prądu. Wtedy rezystor należy dobrać w taki sposób aby prąd płynący przez niego był nieco większy niż prąd podtrzymania styków, natomiast pojemność dobieramy tak aby w chwili załączenia tranzystora przekaźnik pewnie załapał. Rezystor w obwodzie bazy musi mieć taką wartość aby prąd bazy tranzystora był na tyle duży aby zapewnić odpowiedni prąd kolektora Ic=Ib*B. Kondensator włączony równolegle z rezystorem w obwodzie bazy spełnia podobną funkcję jak w obwodzie kolektora tylko jego pojemność jest o wiele mniejsza. Myślę że to powinno wystarczyć.
Załączniki
1.jpg
(3.9 KiB) Pobrany 2528 razy

Łukasz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: ndz 23 lut 2003, 15:34
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » wt 11 mar 2003, 21:41

Układ zaproponowany przez Wojtka powinien działać. Ja osobiście zastosowałbym tranzystor BC547B lub lepiej BC547C (większe wzmocnienie stałoprądowe, większa dopuszczalna moc admisyjna itd) wtedy zwiększyć rezystor przy bazie. Zakładając że przerzutnik D jest CMOS i jest zasilany 12Vto rezystancja w obwodzie bazy nie może być 3 razy większa, (od 33k) co najwyżej 45k. Pyzatym spróbuj podłączyć bazę tranzystora do dodatniej szyny zasilania przez rezystor 33k – przekaźnik powinien załapać jeśli tak jest to może przerzutnik uwalony...

Pozdrowienia

Awatar użytkownika
Wojtek
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 15
Rejestracja: czw 27 lut 2003, 20:01
Kontaktowanie:

Postautor: Wojtek » wt 11 mar 2003, 22:15

Układ zaproponowany przez Wojtka powinien działać.

Układ zaproponował remzo czyli autor tematu ja go tylko nieco zmodyfikowałem pod potrzeby symulacji. :)
Zakładając że przerzutnik D jest CMOS i jest zasilany 12Vto rezystancja w obwodzie bazy nie może być 3 razy większa, (od 33k) co najwyżej 45k.

Oczywiście, że w tym układzie są to cmosy, a rezystancja ma być 3 razy większa od 10k czyli dałem 33k - teoretycznie wyliczoną rezystancja moze być ok. 45k tyle, że już przy symulacji widać, że napięcie na kolektorze tranzystora podnosi się do ok. 1,5V co i tak powinno jeszcze wystarczyć do wysterowania przekaźnika.
Ja osobiście zastosowałbym tranzystor BC547B lub lepiej BC547C

masz rację, że lepiej jest zastosować grupę C
Wojtek

Tdv
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 28
Rejestracja: śr 05 lut 2003, 9:03
Kontaktowanie:

Postautor: Tdv » śr 12 mar 2003, 8:27

No właśnie, dla CMOS bo dla TTL beta 120, i rezystor 33k, no to uatfo policzyć, ((5V - 0,7V)/33k)*120 = ?, no właśnie, znacznie mniej niż 30mA.
A w rzeczywistośći jeżeli jest to przerzutnik TTL to w stanie wysokim na wyjściu jest w okolicach 3,5V (albo nawet mniej), więc tym bardziej się nie da... Co się zaś tyczy Twojej symulacji Wojtek, to tylko symulacja i przekaźnik nie musi mieć fizycznej siły, żeby dociągnąć styki...
tOMmy

Awatar użytkownika
Wojtek
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 15
Rejestracja: czw 27 lut 2003, 20:01
Kontaktowanie:

Postautor: Wojtek » śr 12 mar 2003, 14:49

No właśnie, dla CMOS bo dla TTL beta 120, i rezystor 33k, no to uatfo policzyć, ((5V - 0,7V)/33k)*120 = ?, no właśnie, znacznie mniej niż 30mA.

A o czym ja piszę? Przecież o CMOS, a nie TTL i wyliczenia też są pod układy zasilane z 12V (TTL to raczej 5V :) ) , zresztą widać na schemacie inne zasilanie niż 12V? Dla mnie jakoś było oczywiste, że jak remzo na schemacie zaznaczył zasilanie 12V to w takim prostym układziku nie stosowałby jeszcze jednego źródła zasilania. Poza tym pokazałem tylko że 10k rezystor w układzie z CMOSami nie jest zbyt dużym rezystorem i można zastosować znacznie wieksze.
Wojtek

Awatar użytkownika
Wojtek
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 15
Rejestracja: czw 27 lut 2003, 20:01
Kontaktowanie:

Postautor: Wojtek » śr 12 mar 2003, 20:02

Tdv napisał:
Co się zaś tyczy Twojej symulacji Wojtek, to tylko symulacja i przekaźnik nie musi mieć fizycznej siły, żeby dociągnąć styki...

Oczywiście to tylko symulacja i wyliczenia teoretyczne dlatego wziąłem lutownicę i sprawdziłem to również praktycznie w takim to układziku
Obrazek Obrazek No montaż jest paskudny :)

Tranzystor BC547B, zmierzona beta wynosi ok. 300. Przkaźnik 12V rezystancja cewki 260ohm - łapie pewnie już od napięcia 1,8V na wejściu układu, oczywiście tranzystor nie jest wówczas w nasyceniu. Wyliczyłem teoretycznie przy jakim rezystorze bazowym dałoby sie to wysterować z TTL czyli na wejściu 3,3V, otóż wychodzi na to, że prz 17k mozna spokojnie załączać przkaźnik. Symulacja to potwierdziła, a ten paskudnie zmontowany układzik zweryfikował to pozytywnie :).
Otrzymane wyniki przy R1=17k (to te 3 rezystorki :) ) to IC=37mA, UCE=1,75V, a przekaźnik łapie aż miło.
Wniosek : dobre symulacje i wyliczenia teoretyczne naprawdę się sprawdzają.
Ale ja myślę że zainteresowany remzo problem już pewnie rozwiązał, a przyczyna jak zwykle tkwila w jakimś szczególe.
Wojtek

Łukasz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 8
Rejestracja: ndz 23 lut 2003, 15:34
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » śr 12 mar 2003, 21:32

Małe sprostowanie

Pisząc "Układ zaproponowany przez Wojtka..." miałem oczywiście na myśli wartości dobranych przez niego elementów (taki układ sterowania przekaźnikiem już dawno ktoś wymyślił) :D .
Natomiast Pisząc o rezystancji że nie może być 3 razy większ odnosiłem się do układu z symulacji czyli przyjołem 33k

Podzielam zdanie Wojtka że remzo rozwiązał już swój problem, jednak fajnie że nawet taki problem spotyka się z dużym zainteresowaniem - oby tak dalej

Pozdrowienia
:P

gregoire
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: śr 19 mar 2003, 12:37

Postautor: gregoire » śr 19 mar 2003, 13:34

uwaga dla stosujących miniaturowe przekaźniki producentów zachodnich (SIEMENS) a także japońskich: cewki niektórych przekaźników posiadają bieguny +/- (szeregowo z uzwojeniem jest włączona dioda która jednocześnie zwalnia ze stosowania diody zabezpieczającej w stopniu sterującym przekaźnik), przy nieprawidłowym podłączeniu przekaźnik nie będzie działał.

Tdv
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 28
Rejestracja: śr 05 lut 2003, 9:03
Kontaktowanie:

Postautor: Tdv » śr 19 mar 2003, 15:20

Malutka pomyłka: chyba miałeś na myśli didę równoległą do cewki... Robi tak też MEDER;-)
tOMmy

gregoire
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: śr 19 mar 2003, 12:37

Postautor: gregoire » czw 20 mar 2003, 13:37

:) nie pomyliłem się, dioda jest włączana SZEREGOWO, też się tego nie spodziewałem

Tdv
Raczkujący użytkownik 5
Raczkujący użytkownik 5
Posty: 28
Rejestracja: śr 05 lut 2003, 9:03
Kontaktowanie:

Postautor: Tdv » czw 20 mar 2003, 14:13

No to na jakie ona jest napięcie żeby zabezpieczała przed przepięciami? Według najnowszych badań cewka po odłączeniu z niej napięcia chce podtrzymać przepływ prądu, więc podnosi napięcie, dioda spolaryzowana zaporowo nie pozwala na przepływ tego prądu, więc powoduje wygenerowanie jeszcze wyższego napięcia.... Niby ta cewka nie ma znowu aż takiej energii ale napięcie to się tam może chyba całkiem spore wyindukować... Interesujące rozwiązanie, ciekawe czym podyktowane?
tOMmy


Wróć do „Podzespoły i układy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 52 gości