Belńea 10 70 35

Zapytaj o instrukcję serwisową/schemat urządzenia
Wiesław

Belńea 10 70 35

Postautor: Wiesław » czw 16 lut 2006, 23:18

Padł mi monitor,niewyświetla obrazu,brak napięć na Q550 oraz D550,
elementy są dobre,niestety nieposiadam schematu,wogule do Belńea nieposiadam.Proszę o pomoc.

Wiesław

Re: Belńea 10 70 35

Postautor: Wiesław » sob 18 lut 2006, 14:26

czyżby nikt nieposiadał schematu do Belinei ?Może chociaż obwody wysokiego napięcia..

PI

Postautor: PI » sob 18 lut 2006, 16:32

Jakis tam schemat mam, ale cos mi sie te oznaczenia nie zgadzają. Co to za tranzystor i dioda? Gdzie one z grubsza siedzą? Nie widze tego w zasilaczu, a oznaczenia liczbowe wskazują na okolicę wzmacniaczy RGB.
Co do schematu - mam go z sieci, ale jest dośc kiepskiej jakości. Jeżeli jednak było by to to - zamieszcze tu, na Elenocie.
PI

Wiesław

Postautor: Wiesław » ndz 19 lut 2006, 16:56

Q550 to C5407
D550 to 5VUZ47
na wspólnym radiatorze znajduje się jeszcze Q881 (J306)ale na nim są napięcia - wygladają dobrze.

PI

Postautor: PI » pn 20 lut 2006, 2:32

Witam; wyglada na to, że mój schemat sie tu nie przyda, bo nic sie na nim nie zgadza - jest to jakaś inna wersja 107035, niestety. Natomiast proponuje sprawdzić cały obwód zasilania stopnia odchylania poziomego, idąc najlepiej wstecz od kolektora 2SC5407. Jeżeli istnieje minimalne podobieństwo do mojego schematu, to kolektor wchodzi na FBT, na drugi koniec uzwojenia głównego podawane jest napięcie z układu stabilizatora-regulatora napięcia systemowego, który tradycyjnie wykonany jest na MOSFET (czasem n, czasem p). Jednak pomiędzy opisanymi elementami zawsze jest indukcyjność i często niewielki R, zazwyczaj bezpiecznikowy. Zdarza się, że w opisanym obwodzie zasilania włączona jest w szereg dioda, czasem zbocznikowana rezystorem - ale to przed samym trafem. Cały ten układ zasilany jest napieciem systemowym z zasilacza głównego. Trzeba wiedziec, że uszkodzenia w tym obwodzie zdarzają się czesto, najczęściej uszkadza się tr.regulacyjny i to powoduje zazwyczaj uszkodzenie tr. odchylania H. Dioda 5VUZ47 dołaczona jest katodą do kolektora 2SC5407 ( damper+górna dioda modulatora).
To na razie tyle - zastanawia mnie taka rozbieznośc w schematach dla pozornie tego samego typu monitora. Jeszcze jedno - w wiekszości monitorów układ odch.H jest rozdzielony od FBT (a raczej układu EHT w tym przypadku); byc może tu jest tak samo, jednak sposób zasilania stopnia H jest rozwiazywany zazwyczaj bardzo podobnie - tzn. zawsze jest impulsowy, szeregowy regulator napięcia (z MOSFET-em).
PI

PI

Postautor: PI » pn 20 lut 2006, 18:46

Witam; drobna poprawka - regulator jest szeregowy co do sposobu włączenia w obwód zasilania, natomiast co do sposobu włączenia klucza, czyli zasady działania, jest róznie.
PI


Wróć do „Instrukcje serwisowe / schematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 42 gości