Zasilacz PC-ta 300U-FNM

Zapytaj o instrukcję serwisową/schemat urządzenia
tymbart
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 14
Rejestracja: czw 18 sie 2005, 23:26

Zasilacz PC-ta 300U-FNM

Postautor: tymbart » ndz 21 sty 2007, 21:42

Poszukuję schematu zasilacza 300U-FNM ,300W ColorSi

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 22 sty 2007, 6:10

http://www.elenota.pl/forum/viewtopic.php?t=2272
http://www.elektroda.pl/rtvforum/kb.php ... print=true
W przypadku zasilaczy komputerowych warto zalozyc ze 1) schemat jest nie do zdobycia, 2) wszystkie sa podobne i maja podobne usterki. Temat byl walkowany wiele razy i tu, i na elektrodzie.
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

zasilacz kompa

Postautor: PI » wt 23 sty 2007, 1:26

Witam; z podobnym obrzydzeniem, jak MOVZX, traktuje sprawy napraw zasilaczy komputerowych, z tych samych zreszta powodów. Jakkolwiek nie poświęcałem tym zasilaczom nigdy specjalnej uwagi zakładając, że z natury rzeczy sa to produkty jednorazowego użytku ( o czym swiadczy ich konstrukcja wewnetrzna - w wiekszości przypadków, oraz cena), przypominam, że w pismie "Serwis Elektroniki" był cykl artykułów na temat sewrisowania i zasad działania tych zasilaczy. Polecam, ponieważ jest to jedyna w kraju i wyjątkowo rzetelna literatura, co sie tyczy serwisu. Wystarczy wejść na stronę i poszukac. Jednak potrzebny będzie dalej kontakt z redakcją i stosowne zamówienie.
DWA (2). Znów ma rację MOVZX, że wiekszość zasilaczy, moim zdaniem znaczna większość, ma podobną lub identyczna budowę; róznice w oznaczeniach elementów są często "mydleniem oczu".
Mogę się mylić, ale WSZYSTKIE zasilacze, tak,czy siak są zbudowane identycznie, co wynika z kilku dość oczywistych okoliczności. Po raz kolejny przypominam, że podstawą jest poprawne - bezwzględnie - działanie zasilacza STD-BY; dalej prosty pomiar głównych elementów półprzewodnikowych - diod i tranzystorów; uszkodzenia elektrolitów głównych gałęzi, moim zdaniem, to margines - 0,5-1%.
TRZY (3). Jeżeli zasilacz jest stary (powyżej 5 lat) - to na smietnik. Kazdy elektronik wie, że dla prawidłowej pracy urządzenia elektronicznego potrzebne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Jednym z nich jest przestrzeń ( kwestia topologii). Statystycznie, z problemem "upakowania" najgorzej radzą sobie źródła zasilania. Jest to intuicyjnie nawet całkiem zrozumiałe.
A więc, potraktujmy ten zaslacz jako jeden z wielu standardowych, o typowym schemacie i do dzieła. Jak zwykle życze powodzenia. Poza tym, jeżeli jest tam TL494 a może i LM393 ( niekoniecznie),. to i tak jestesmy w domu.
PI

diodus
Aktywny użytkownik 1
Aktywny użytkownik 1
Posty: 99
Rejestracja: czw 17 lis 2005, 19:52
Lokalizacja: Wrocek
Kontaktowanie:

Postautor: diodus » śr 24 sty 2007, 0:51

Witam wszystkich...
Z tego wszystkiego, nie zapytaliśmy "tymbart'a" do czego mu w zasadzie ów schemat :) . Może chce hobbystycznie przerobić go np. na suszarkę do włosów, albo też mikser do ciasta :wink: .
A tak na serio, to jak szanowni koledzy radzili - jak już swoje wysłużył - na śmieci. Albo na półkę i jak przyjdzie jakaś wiedza to można w celach edukacyjnych naprawiać. Oczywiście mówię tu o wiedzy przez duże W, a nie porady domorosłych "elektroników" bo w zasilaczu napięcia dochodza do 310V, są odsłoniete nieizolowane częsci i płyną spore prądy.
Przyznam sie jednak, że niejednokrotnie kusi mnie aby wsadzić łapy w nowy zasilacz marki "mega coś tam" i to i owo udoskonalić. Czasem "chińskie dziecko małymi rączkami" nie dokręci półprzewodników do radiatora, nie da podkładki spręzynujacej, da rezystorek 0,1W zamiast 0,5W (przy milionach sztuka to kazdy cent się liczy) itp itd. Kilka takich drobnych rzeczy i niezawodnośc zasiłki ma szansę drastycznie wzrosnąć.
Ale zapał szybko mija, jak dany osobnik twierdzi że kupił już komputer za 3000zł i nie bedzie wydwał dodatkowych 150zł na jakiś tam lepszy niz w standardowej obudowie zasilacz. Chciałeś - to masz :twisted: myslę sobie.
Natomiast naprawiony/poprawiony zasilacz mozna zostawić jako narzędzie do serwisowania.
Można wiele rzeczy naprawiać. Ot choćby dzisiaj naprawiłem jakąś tam płytę pod Athlona, ale na SDRAM, bo nie chciałem żeby ktoś musiał kupować DDRy i nową płytę. Wywalony zasilacz procka. Poległy mosfety(aż się przyspawały) wraz z tranzystorami sterującymi, spuchniete elektrolity. Czy to miało sens? Poza własna satysfakcją - żadnego, a i gwarancji też nie dam że to "pochodzi". Cel prawie wyłącznie edukacyjny. Poćwiczyłem rękę i lutownicę na gorące powietrze.
Podsumowując: jak naprawa - to fachowa(kwestia opłacalności) a z konteksu pytania już wnioskuję że "tymbart" raczej nie "siedzi" w temacie. Jak edukacyjnie - to ostrożnie i z jakąś tam wiedzą. Pragnę również zauwazyć, iż wadliwie działający zasilacz może poczynić wielkie szkody. Warto więc zamiast naprawiać "domowymi" sposobami, zainwestować w coś lepszego. Drożej, ale inwestycja długoterminowa z polisą od NW ;)

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

zasilacz....

Postautor: PI » śr 24 sty 2007, 1:11

Witam; bardzo dobrze rozumiem intencje "diodusa", bo sam też naprawiałem różne "dziwolągi". Własciwie, to własnie o to chodzi, żeby nie dac sie martwej materii, chociaz to czasem graniczy z szaleństwem. Ale równie dobrze wiem, jaką sie ma satysfakcję, kiedy uda sie cos pozornie niemozliwego. Popieram taki kierunek myslenia i działania ( prawnicy uzywają okreslenia - modus vivendi i modus operandi). To jest napewno czynnik popychajacy naszą wiedzę - w przód oczywiscie. Pod jednym wszakże warunkiem - że działając na pograniczu nie mamy nic do stracenia - wg zasady - to i tak juz złom!!!
Co sie tyczy zasilaczy ATX nie zmieniam zdania, aczkolwiek z nudów pobawić sie mozna. Tylko uwaga na te napiecia sieciowe i naładowane kondensatory!!!!! :D Pozdrawiam,
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 24 sty 2007, 1:22

No, moze obrzydzenie to troche za wiele powiedziane... po prostu jesli po godzinie pracy zasilacz nadal nie dziala, albo co gorsza po wlaczeniu musze wymieniac w domu wszystkie bezpieczniki od ZK zaczynajac... to zasilacz leci na czesci :]
Jakby to bylo jakies naprawde ciekawe rozwiazanie, to jestem gotow posiedziec i tydzien nad rozpracowaniem.. a tak - po co :)
Pozdr.


Wróć do „Instrukcje serwisowe / schematy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 7 gości

cron