Stare końcówki mocy do kenwooda ka-5500 a zamienniki Sanken?

Zapytaj o zamiennik trudno dostępnych lub nieprodukowanych już elementów elektronicznych
Lipas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: wt 06 lut 2007, 14:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Stare końcówki mocy do kenwooda ka-5500 a zamienniki Sanken?

Postautor: Lipas » wt 06 lut 2007, 14:25

Witam

Mam taki problem że w tym wzmacniaczu były tranzystory kapeluszowe najpierw NEC 2sd388a i 2sb541a po spaleniu wymieniłem je na Sanken 2sa1116 i NSC 2sb539 jednak te też się spaliły. Kupiłem zamienniki 2sb539(nie wiem jakiej firmy) i 2sd424 Toshiba, zmierzyłem hfe i było tragiczne w toshibie było 30 gdzie minimalne powinno być 40 a w tym 2sb539 było 80 też bez rewelacji. Jak pamietam wstawiając te 2sc1116 sankena i 2sb539 NSC miały grubo ponad 100. Czy to możliwe że nie przetrwały próby czasu bo wyminiłem w Aprovi tą toshibe i też miała 30?

Czy może lepiej zamienic je na coś nowszego i pewniejszego w nowszej obudowie np. Sankena 2sa1695 i 2sc4468 czy może jakieś nowsze toshiby.

Czy ktoś z Was wymieniał na nowsze? Jak efekty?

pozdrawiam

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Kenwood

Postautor: PI » śr 07 lut 2007, 0:08

Witam; troche to jest "groch z kapustą". Tranzystory trzeba dobrać ze wzgledu na napięcie zasilające, zakładana moc wyjściową itd. H21 ma mniejsze znaczenie, ważne, aby tranzystory były w miare sparowane, poza tym w tranzystorach mocy pomiar h21 wykonuje się w innych warunkach, niz dla tranzystorów małej mocy. Oczywiście zamiana tranzystorów w obudowach TO3 na np TO247 czy TO3P wymaga dodatkowych działań, ale jest całkowicie mozliwa. Natomiast warto zastanowić się, dlaczego te tranzystory tak sie uszkadzają - i to jest chyba najwazniejsze. Poza tym, w Aprovi jest spory wybór tranzystorów, które swietnie sie nadaja do wzmacniaczy audio, chocby np 2SA1943/2SC5200 itd.
PI

Lipas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: wt 06 lut 2007, 14:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Lipas » śr 07 lut 2007, 0:47

Jeśli chodzi o napięcia i moc to starałem się dobrać w miarę możliwości. Właśnie myślałem o tych toshibach co podałeś bo wychodzą taniej niż sankena może nie dużo ale zawsze coś.

Mam jeszcze takie pytanko jeśli chodzi o ustawienie punktu pracy tych tranzystorów bo w service manualu który posiadam jest napisane że napięcie na rezystorach emiterowych powinno być mniej więcej 45mV czy tak tez mam ustawic po wymianie na np. te toshiby?

Jeśli przewymiaruje te tranzystory i dam na większą moc i większe napięcie (bo w aprovi czasem zdaża się że wieksze tranzystory są tańsze, oczywiście tylko w niektórych przypadkach) to czy będzie to miało wpływ na sygnał wyjściowy? Wzmacniacz ma 2x55W i w instrukcji było pisane że tranzystory jakich nalezy użyć to te NEC a zamiennikami moga być te co pisałem 2sc1116 i 2sb539 które mają moc 120 czy nawet 150W.

Lepiej dać te tańsze toshiby czy droższe o 2zł sankeny? Jakie zmiany bym musiał wykonać (oprócz zmian technicznych dotyczących instalacji bo trochę nie pasują) żeby zainstalować np. te toshiby przez Ciebie podane?

pozdrawiam i bardzo dziękuję za poświęcony czas

Lipas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: wt 06 lut 2007, 14:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Lipas » śr 07 lut 2007, 0:50

Dodam jeszcze że drugi kanał jest OK a w pierwszym są spalone tylko tranzystory mocy bo sterujące już wymieniłem (też się spaliły) i wszystkie inne tez posprawdzałem i są OK.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Kenwood

Postautor: PI » śr 07 lut 2007, 1:09

Witam; przewymiarowanie nie ma żadnego znaczenia. P_rzy produkcji seryjnej, przemysłowej jest to tylko kwestia kosztów. Prąd spoczynkowy mozna ustawiac spokojnie, wg instrukcji. W praktyce, różnice charakterystyk stałopradowych dla tranzystorów krzemowych są do pominięcia. Tranzystory Sankena mają swietną opinię, ale Toshiba to tez świetna firma. Poza tym, w starych wzmakach i wogóle we wzmakach o ostatecznym efekcie decyduje wiele innych czynników, niz tylko tranzystory mocy. Ale to zupełnie inny temat. Przy okazji chciałem zwrócic uwagę, że zarówno tr. Sankena czy Toshiby mają dość wysrubowane parametry dynamiczne - jest to generalnie wspólna cecha wiekszości japońskich tranzystorów, dlatego i tranzystory sterujące powinny byc dobrej jakości.
PI

Lipas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: wt 06 lut 2007, 14:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Lipas » śr 07 lut 2007, 1:33

O tych sterujących to w sumie nawet nie myślałem i dałem BD230 i BD231 nie wiem jakiej firmy są nawet. Oryginalne były jakieś NEC ale w aprovi były strasznie drogie chyba po 12zł (dla mnie dużo za takie małe g....) . Ogólnie to czy mógł byś mi polecić jakieś tranzystory sterujące o podobnych parametrach do tych BD?

Jeśli chodzi o układ całego wzmacniacza to wygląda dosyć solidnie widać że jest zrobiony na dobrych elementach (mostek prostowniczy, kondensatory Elna)

dzięki
pozdrawiam

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Kenwood

Postautor: PI » śr 07 lut 2007, 13:45

Witam; BD230/231 ostatecznie moga byc, sa to mniej-wiecej takie same tranzystory, jak BD139/BD140; może nawet te drugie mają nieco lepsze parametry dynamiczne. Jednak gdyby sie pogrzebało w tranzystorach Sankena czy Toshiby, mozna znaleźć lepsze tranzystory do tego układu. Zresztą Sanken ma na swojej stronie tranzystory do zastosowań audio ładnie pogrupowane ze względu na przeznaczenie, co znacznie ułatwia sprawe wyboru. Jedyny problem to to, że wielu z nich nie mozna kupic w kraju - a szkoda. Aprovi, jak mi sie wydaje, ma mimo to spory wybór tranzystorów Sankena i nie tylko. Przy tym wyborze wazne jest, aby w szczególności dopuszczalne napięcie Uce tych tranzystorów było co najmniej ok.10% większe, niż napięcie rail-to- rail zasilajace stopień mocy. Tzn., jeżeli nap.zas. = (+ to -) 100V , to Uce tranzystorów stopnia "prądowego" (całego stopnia mocy) nie powinno byc mniejsze, niż ok.120V (każdego tranzystora). Istotne sa tez dop. prady kolektorów Ice i dop. moce strat Ptot, ale w tym układzie wydaje się, że wymienione na wstepie tranzystory powinny "wytrzymać".
PI

Lipas
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: wt 06 lut 2007, 14:13
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Lipas » śr 07 lut 2007, 13:52

Dzięki bardzo trochę mi rozjaśniłeś w głowie. Faktycznie i Sanken i Toshiba podają do swoich tranzystorów mocy odpowiednie tranzystory sterujące (dopiero ściągnąłem katalog). A jeśli chodzi o Aprovi to jest naprawdę duży wybór i jest w czym przebierać, niezły sklep.

jeszcze raz dziękuje i nie mam więcej pytań:)

pozdrawiam


Wróć do „Zamienniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 28 gości