Tranzystor ON5194

Zapytaj o zamiennik trudno dostępnych lub nieprodukowanych już elementów elektronicznych
fryniol2
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 23 paź 2008, 13:18
Lokalizacja: Gdańsk

Tranzystor ON5194

Postautor: fryniol2 » czw 23 paź 2008, 20:49

Witam Wszystkich!!!!

Jest takie urządzenie jak REZYSTOR DMUCHAWY który steruje obrotami nawiewu.I właśnie w tym badziewiu padły dwa tranzystory o tajemniczym oznaczeniu ON5194 (PHM 0410 C6).Czy jest ktoś w stanie udzielić mi pomocy w zakresie znalezienia zamiennika bo taki napewno istnieje? Obdzwoniłem połowe kraju z największymi hurtowniami i nikt nic mi nie pomógł ze względu na to oznaczenie.Poprostu nikt nigdy o takim czymś nie słyszał.Więc zwracam się do Szanownego Gremium o pomoc.

Z góry Dziękuje jeżeli Ktoś się tym zainteresuje!!!

Pozdrowienia z grodu Neptuna!!!

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

tranzystor..

Postautor: PI » czw 23 paź 2008, 23:36

Witam; problem stary, jak swiat; cos mi się zdaje, że jest to związane z jakims samochodem. Producenci elektroniki samochodowej jak ognia unikaja podawania powszechnie dostepnych danych elementów elektronicznych. Po prostu, te elementy maja swoje, specyficzne oznaczenia i nie wystepują w żadnych dostepnych katalogach. Jest tak dlatego, że te podzespoły są uważane za nienaprawialne - czyli wyrzuć uszkodzony i kup za abstrakcyjna sumę nowy!!! Ale - może starym zwyczajem jakieś zdjęcie fragmentu płytki + tranzystory?? Mam dziwne wrażenie, że gdzieś sie z tym oznaczeniem spotkałem...
Oznaczenie dziwne, bo może sugerowac firmę zza oceanu, ale jest to najprawdopodobniej element Philipsa (PHm ??)..
... jeszcze jedno - w Gdańsku funkcjonuje znakomite "consortes" pod nazwą "Serwis Elektroniki" i sklep Aprovi związany z tym wydawnictwem; są tam naprawde mądrzy i doswiadczeni ludzie w sprawach serwisu - więc może by tak...
PI

fryniol2
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 2
Rejestracja: czw 23 paź 2008, 13:18
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: fryniol2 » pt 24 paź 2008, 10:59

Witam i dziękuję, za zainteresowanie.

Tak jak Pan sądzi, jest to sterownik do dmuchawy samochodowej. Byłem w Aprovi, bardzo mili Panowie, ale po długich naradach sami nie byli pewni co do tego nieszczęsnego ON5194, ale zasugerowali, że może to być BD442-MBR. Pewności nie ma. Na ruskich stronach znalazłem forum, gdzie piszą, że można to zastąpić BU911, ale jeden gość z forum VKP pisze, że wkładał taki do tego sterownika, ale nie działał. Także jazda jest z tym okropna. Mam pewność, że jest zamiennik, gdyż jeden Pan z forum Elektrody wie co tam włożyć, ale nie chcę się podzielić wiadomościami (polskie piekiełko). Poniżej dołączam linki do fotografii tej płytki. Jeśli potrzeba będzie wiecej zdjęć, prosze dać znać.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1277b67ac4b0ea1a.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fa0b6501af0350a9.html

Pozdrawiam,
A.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

ON5194

Postautor: PI » sob 25 paź 2008, 0:28

Witam; obejrzałem fotki i cos mi sie nie zgadza na samym wstepie...
długopis(?) wskazuje dwa rózne miejsca na płytce...czy chodzi o miejsce po wylutowanym elemencie, czy tez o ten widoczny tranzystor??? Dalej - sugerowany BD442 jest tranzystorem sredniej mocy, ale PNP, natomiast wskazany gdzie indziej BD911 jest tranzystorem NPN.. zasadnicza różnica.
Hmmm... chetnie będę pomagał w wyjasnieniu tej sprawy, ale...czy jest Kolega pewien, że ten tranzystor był rzeczywiscie uszkodzony?? Może uszkodzenie polegało na czym innym???
Nawiasem mówiąc -- fotki są dośc ...... jakosci!!! Jednak z drugiej strony na tym etapie i tak zbyt wiele nie wyjasniają.
Czyli - podsumowując - skoro BD911 nie działa, to byc może powinien tam byc tranzystor PNP - ale jednak tak na odległośc - moze dobrej jakosci fotki płytki od strony elementów z dokładnym wskazaniem lokalizacji tego tranzystora. Przecież moga byc na "priva".
I jeszcze jedno - po wizytach w róznych dostepnych archiwach internetowych dochodzę do wniosku, że moze to byc również tranzystor MOSFET. Philips "wypuscił" serie tranzystorów, ktorych oznaczenie zaczynało sie na"ON", ale nie było w tym żadnego systemu, co do typów tranzystorów. I tak np. ON5193 i ON5197 to tranzystory typowe dla układów odchylania OTVC (ale oczywiscie bipolarne=> np. BU4508), ale tuz obok podobne oznaczenia dotyczą tranzystorów MOSFET - "wolna amerykanka"!!!! Wypływa stąd jeden wniosek - trzeba przeanalizowac układ płytki - czyli wręcz próbowac zrysowac schemat i na tej podstawie wyciągnąc odpowiednie wnioski. Podkreslam - nie mozna wykluczyc, że jest to jakis MOSFET!!! Gdyby tak było, na polskim rynku mamy duzy wybór!!
Dlaczego wszystko "zrzucam" na Philipsa - ano bo dodatkowe oznacznie PHm 0410 nie pozostawia żadnych wątpliwosci!!!
PI


Wróć do „Zamienniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron