szukam zamiennika układu Ca3080

Zapytaj o zamiennik trudno dostępnych lub nieprodukowanych już elementów elektronicznych
krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

szukam zamiennika układu Ca3080

Postautor: krzysieksnarski » ndz 16 lis 2008, 1:50

Witam. Postanowiłem przerobić nieco układ wykrywacza metali.
Schemat z linkiem:
http://inio-01.w.interia.pl/schematFiszer555_2.GIF
Znalazłem zamiennik podwójny- LM13600 lub NE5517.
Jenak aby uprościć płytkę chcę wstawić czwórkę w miejsce pojedynczych układów, w miejsce uA741 wstawię LM324 i układ znacznie się uprości.
Za pomoc we wskazaniu zamiennika będę ogromnie wdzięczny.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » wt 18 lis 2008, 13:06

niestety, ze wzmacniaczami transkonduktancyjnymi jest zawsze problem. Poczciwy (ale bardzo użyteczny) CA3080 już nie jest produkowany, chociaż można w kilku sklepach w PL go jeszcze dostać. Zamiennika za bardzo nie ma jak wskazać, jeśli już to tylko pojedyncze albo podwójne (takie jak Sam znalazłeś). OTA nie jest powszechnie stosowanym elementem, dlatego wyginął w wersji dyskretnej, zaś nadal często stosowany w układach scalonych jako jeden z bloków. Zwykłych wzmacniaczy operacyjnych jest dość duży wybór i w miejsce 741 można jak najbardziej dać jakiś 4-pak ;) Jeśli jesteś dość uparty, to powinieneś znaleźć sklep (np. Aprovi, Nikomp), gdzie jeszcze są te elementy. W wersji ekstremalnej można pokusić się o ręcznie robiony wzmacniacz ze wzmocnieniem regulowanym J-FETem i jego odpowiednią kalibrację. W wersji super ekstremalnej jest odtworzenie struktury OTA z kilku(natsu) tranzystorów bipolarnych, ale o 3-dekadowej liniowości będzie można tylko pomarzyć...
Pozdr
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

CA3080

Postautor: PI » wt 18 lis 2008, 23:01

Witam; "spaźniam" się nieco w odpowiedzi, ale w 200% popieram uwagi ^targeta; tak to niestety jest. Koncepcja odtworzenia struktury powielonej x4została opatrzona "buźką" i ja jej też daję :D . Jakkolwiek w przypadku bardzo starych i juz niedostępnych scalaków to może czasem mieć sens - dla ratowania jakiegos ciekawego sprzetu. Są przykłady.
Pozdr. dla wszystkich -
PI

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » śr 19 lis 2008, 0:37

No cóż, nie pocieszyliście mnie, ale i tak wielkie dzięki.
Układ do którego schemat pokazałem to nieśmiertelny wykrywacz metali, tak zwany statyczny. W Polsce jego podróbki wypuszczało kilku fachowców podających się za konstruktorów, tyle wstępem. Oczywiście LM741 miałem zamiar zastąpić LM324, CA widziałem jak zastępowano NE5517, ale myślałem, ze da się znaleźć czwórkę. Wtedy układ był by na prawdę tani i bardzo prosty w montażu, ludzie przestali by przepłacać.
Nie jestem jeszcze na takim etapie zaawansowania by samodzielnie przeprojektować układ dla innych scalaków, które maje swoje czwórki, ale pytam z ciekawości czy dało by się to zrobić dla tego konkretnego schematu?
Może wcale nie trzeba skupiać się na CA3080?
Pozdrawiam

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » śr 19 lis 2008, 16:22

Niestety. Gdyby to było proste, już dawno znaleziono by inne rozwiązanie. LM13600/13700 jest podwójny, więc już 2 razy mniej roboty. Co do konieczności użycia OTA to nie jestem zbytnio w temacie wykrywaczy. Domyślam się jednak, że wymagany jest szeroki zakres dynamiki sygnałów i ich liniowe wzmacnianie bez przesterowania. Jeśli miało by być to urządzenie
ręcznie robione dla własnych potrzeb, to możliwe, że zastąpienie 4 wzmacniaczy OTA 4 stopniami zwykłych wzmacniaczy operacyjnych z regulacją wzmocnienia (choćby potencjometrem logarytmicznym) i umiejętna ich obsługa (+wskaźniki LED'owe przesterowania) pozwoliłoby na osiągnięcie podobnego efektu. Można by też się pokusić o użycie czegoś z "telewizyjnych" układów p.cz. , których jeszcze trochę w sklepach zalega, a pasmo przenoszenia i zakres regulacji wzmocnienia są więcej niż wystarczające. Jakkolwiek, temat wymaga dogłębnej analizy i nic w pełni funkcjonalnego "na szybko" się nie zaimprowizuje. Przedstawiony schemat nie należy do trywialnych i raczej również jest efektem mozolnej pracy (a może też i szczęśliwego trafu) konstruktora. Pozdr
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

krzysieksnarski
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 22
Rejestracja: czw 29 lis 2007, 12:52
Lokalizacja: Narew
Kontaktowanie:

Postautor: krzysieksnarski » śr 19 lis 2008, 22:04

Ok, dzięki za odpowiedź. :D


Wróć do „Zamienniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości