Czym zastąpić scalak: 20 nużek CVA260/1-1, M99010120E

Identyfikacja elementów na podstawie zdjęć i symboli, miejsca w układzie.
elektryk50
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 sie 2009, 15:19

Czym zastąpić scalak: 20 nużek CVA260/1-1, M99010120E

Postautor: elektryk50 » pt 28 sie 2009, 16:05

W pralce FAGOR jest uszkodzony scalak na płytce regulatora silnika. Jeden "pan" sprawdzał śrubokrętem i zwarł nużki które się upaliły. Internet nie pokazuje takiego typu scalaka jaki jest tam zastosowany. 20 nużek ST CVA260/1-1 W drugiej linijce M99010120E w trzeciej Malaysia. Nie znam angielskiego i nie wiem czy dobrze szukam. Dwie firmy sprzedające elektronikę nie umialy mi pomóc, może ktoś z kolegów wie czym go zastąpić?
Z góry dziękuję.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » pt 28 sie 2009, 20:15

niestety, wygląda na układ typu "custom" - niestandardowa seria produkowana na zamówienie klienta. Czasami zdarza się, że jest to tylko "tajna" symbolika, a w środku zupełnie cywilny element. Jaka obudowa i otaczające element? Zdjęcia obu stron płytki byłyby wskazane
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

elektryk50
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 sie 2009, 15:19

Postautor: elektryk50 » pt 28 sie 2009, 23:54

wygląda jak tu http://www.icphotos.org/photo/63091N-large.html i nie ma innych oznaczeń oprucz tych co podałem.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

jaki to układ...

Postautor: PI » sob 29 sie 2009, 1:37

Witam; niestety, jest duzo racji w tym, co napisał Target. Wiele firm, bardzo znanych, produkuje układy w wersji "custom", które nie figuruja w żadnych zbiorach danych. ST - a ta jest tu najbardziej "podejrzana" , celuje w tym procederze.... będąc gigantem w dziedzinie mikroelektroniki ma sobie za nic informowanie o swoich produktach... zbiory danych publikowanych przez tą firme są mocno okrojone; nie ma tez informacji o nieco starszych produktach. Na tle wielu światowych gigantów w dziedzinie półprzewodników (cokolwiek to znaczy), ST prezentuj się "cienko"...pisze o tym aż tyle, bo układ jest niewatpliwie ST, a polowanie na dane produktów tej firmy to prawie zawsze niezła "ciuciubabka"...
...nie zmienia to faktu, że jest wiele takich przypadków, że producent sprzetu zamawia specjalizowany IC i zastrzega sobie utajnienie jego danych.....
...btw....ST to oczywiście SGSThomson Microelectronics (STM)...
...a więc pewnym wyjście jest dotarcie do serwisu Fagora...
PI

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » sob 29 sie 2009, 12:15

niestety, dzisiejsze urządzenia powszechnego użytku są robione z coraz bardziej specjalizowanych elementów, a serwis ogranicza się w zasadzie do wymiany całych modułów, gdyż jest to mniej pracochłonne i daje pewność, że urządzenie będzie poprawnie działać. Często usterka jednego elementu pociąga za sobą kilka kolejnych, ukrytych, które bardzo trudno się "debuguje", nie mając doświadczenia. Każde nowe urządzenie jest coraz bardziej skomplikowane i nie sposób uczyć się jego działania od nowa. Dawniej byłoby to nie do pomyślenia, żeby wymieniać całe płyty. Obecnie, przy masowej produkcji, nawet niech 10% idzie do celów serwisowych, a i tak się to producentowi opłaci. Pół biedy, jeśli serwis odbywa się w ramach gwarancji, klient niczego nie dopłaca. Za wszelkie naprawy pogwarancyjne kasuje się jednak sporo. Podobny trend można zaobserwować choćby w motoryzacji.
W tym konkretnym przypadku niestety trzeba będzie odpuścić. Albo jest to wysoce specjalizowany element, albo jakiś mikrokontroler ST6/ST7 zaprogramowany fabrycznie i ze specjalnym oznaczeniem produkowany tylko dla jednego klienta. Zamieszczony katalog http://www.stmicro.com/stonline/product ... r-0503.pdf przedstawia dość sporo takich możliwości, szkoda zawracać sobie głowy. W mojej opinii pod uwagę powinny być brane opcje:
#1 pralka -> serwis
#2 aukcja -> sprawny moduł
#3 złom -> sprawny moduł
#4 obyty w temacie serwisant -> sprawny moduł
#5 ręczne sterowanie pralką przy pomocy dorobionych przełączników ;)

Niestety, współczesna wersja reklamy powinna brzmieć; "Nazywam się Henryk Zając, od 20 lat naprawiam pralkę..."
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

elektryk50
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 sie 2009, 15:19

Postautor: elektryk50 » sob 19 wrz 2009, 18:23

Dziękuję kolegom za zajęcie się moją sprawą, pomogła mi wypowiedź Targeta.

Taki moduł jest na: http://www.abc-hurt.pl/sklep2008/produc ... 72b658d0a9

Pozdrawiam.


Wróć do „Identyfikacja elementów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 22 gości

cron