Co to za element

Identyfikacja elementów na podstawie zdjęć i symboli, miejsca w układzie.
Tomi3108
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 68
Rejestracja: śr 02 mar 2005, 13:34

Co to za element

Postautor: Tomi3108 » wt 17 maja 2005, 20:10

Witam!Jest to schemat TV Na ten elememt trafia sygnał z głowicy i niewiem co to jest 8) 8) 8) 8)

PI

co to.....?????

Postautor: PI » wt 17 maja 2005, 22:51

Witam; nic nie widzę w poście ( żadnego zał.), ale sygnał z głowicy trafia zawsze ( jeżeli jest to standardowa głowica) do jakiegoś filtru kształtujacego charakterystykę toru p.cz. - zazwyczaj jest to filtr SAW,
a zdarzaja się w bardzo róznych obudowach, co może trochę mylić
(bo jesteśmy przyzwyczajeni do obudów stosowanych przez Siemensa lub ITME).
PI

Tomi3108
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 68
Rejestracja: śr 02 mar 2005, 13:34

Postautor: Tomi3108 » pn 23 maja 2005, 21:42

oto załącznik
Załączniki
TV-5199.JPG
(654.25 KiB) Pobrany 1534 razy

Tomi3108
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 68
Rejestracja: śr 02 mar 2005, 13:34

Postautor: Tomi3108 » pn 23 maja 2005, 21:48

Witam Bo w tym tv jest problem z głosem. Głos jest z gniazda Euro a z antenowego go niema. Napewno głowica jest dobra( założylem drugą taką samą znalazłem w innym tv) i zasilanie też wpożądku ale nieznam tego elementu i prosze o pomoc 8) 8) 8) 8)

PI

co to ....

Postautor: PI » pn 23 maja 2005, 23:01

Witam; no, kurcze jasne, że to filtr SAW (oznaczenie f-my Toshiba) i oczywiste, że nie będzie dzwięku, bo cały układ fonii dostosowany jest do
czestotliwosci róznicowej 5,5 MHz (system BG) Trzeba przestroić tor fonii - jest na to kilka sposobów.
1. wymieniamy filtr SAW na odpowiedni do naszego standardu (DK), np. K1950 lub cos podobnego, wymienimy filtr częst. róznicowej na 6,5MHz,
przestrajamy obwód dyskryminatora (dołączony do pin3 ) na 6,5MHz i juz mamy dźwięk - to jest metoda serwisowa, elegancka!!! ( będą problemy z przestrojeniem obwodu dyskryminatora, bo trzeba by wymienic kondensator, który jest wewnątrz kubka na mniejszy; zazwyczaj samym rdzeniem sie nie przeciągnie o 1 MHz w góre).
2. wstawiamy płytkę fonii równoległej - tez działa (to najtańszy i w miare skuteczny sposób);
3. wstawiamy płytke fonii RYMI lub FG4 prod.MJM - wg dołączonych instrukcji. Opisy RYMI i FG4 są w Internecie, kupić można wszedzie, wydatek to kilkanaście zyli.
PI

PI

co to???

Postautor: PI » wt 24 maja 2005, 0:31

To ja; drobna korekta... układ LA7685 ma osobne wejścia dla pcz wizji i fonii; p.cz. fonii wchodzi na pin11 przez obwód T102 ( Sanyo zaleca tu równiez odpowiedni filtr SAW, są takie, ale to jest układ oszczedny....);
ten obwód dla standardu DK powinien byc dostrojony do 32,4 MHz, dla
BG jest dostrojony do 33,4MHz. Nie zmienia to ( poza ta uwagą) porady zawartej powyżej. Zastosowanie płytki fonii równoległej pozwoli w tym konkretnym przypadku uniknąć przykrych niespodzianek. Płytke taką podłączamy: wejście do wyprowadzenia IF głowicy, wyjście przed filtr
5,5MHz (np. między kondensatory C141 i C142), zasilanie do płytki pobieramy np z zacisku +MB głowicy (zazwyczaj +12V) no i masa.
I juz, działa.

Tomi3108
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 68
Rejestracja: śr 02 mar 2005, 13:34

Postautor: Tomi3108 » śr 25 maja 2005, 19:54

Witam: Zapomniałem dodać że ten TV miał głos!!!! był kupiony w polsce tylko się zepsuł. Przepatrzyłem cały tor foni i nic nie znalazłem zepsutego i niewiedziałem co to za element. Czy on może się popsuć?????????????? 8) 8) 8) 8)

PI

co to...

Postautor: PI » czw 26 maja 2005, 0:10

Witam; nie spotkałem się z uszkodzeniem filtru SAW, chociaż jest to możliwe. Jeżeli jednak jest obraz, to nie SAW jest winien. Jak wspomniałem, nośna fonii (32,4 MHz dla DK) wchodzi na pin 11 LA7568 dalej poddawana jest detekcji i wychodzi na pin 6 a stąd do wzmacniacza mocy; regulacja głosności odbywa sie na drodze elektronicznej wewnątrz tego układu. Fonia wyprowadzona jest też z pinu 1, do gniazda scart.
Jeżeli brak jest fonii na obu tych pinach, to nalezy sprawdzic, czy sygnał p.cz. fonii dochodzi do pinu 11, a jeżeli tak, to czy działa prawidłowo detektor - byc może tu jest uszkodzenie, chociaz to tez mało prawdopodobne. Jezeli znane są napięcia na tym scalaku, to nalezy je pomierzyc i sprawdzić ich poprawność. Wracając do detektora - czasem zdarza sie, że nastepuje przerwa w indukcyjności tego obwodu - w filtrach zamykanych w metalowych obudowach w wyniku napręzeń moze pęknąć drut, którym nawinięte jest uzwojenie - tuz przy nóżce wlutowanej w płytkę, ale to mozna sprawdzić omomierzem - niepotrzebnie nie wylutowywać!!!!! Do takich poszukiwań dobrze jest miec generator sygnałowy o odpowiednim zakresie częstotliwości i z modulacją FM. Bez tego diagnoza może byc trudna lub wręcz niemozliwa. Jeszcze raz prosze zwrócić uwagę na sygnał na pinie 1. Aha, fonia może zaniknąć przy znacznym odstrojeniu odbiornika - obraz jeszcze może być, ale będzie brakować fonii ( ale to tez chyba nie ten przypadek!).
PI

PI

co to

Postautor: PI » czw 26 maja 2005, 0:32

Znów ja; kolejna korekta... reg. głosności jest realizowana w scalaku mocy AN5265; blokada fonii może tez wynikac z pojawienia sie nieprawidłowych napięc na pin64 (we częstotliwości róznicowej + blokowanie toru fonii) lub na pin 7, który przełącza wewnątrz układu źródło wewnętrzne (detektor) lub zewnętrzne (sygnał fonii ze scart'u).
Tu, na Elenocie jest opis układu LA7685 wraz z e schematem blokowym, warto to obejrzeć.
PI


Wróć do „Identyfikacja elementów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 5 gości

cron