tranzystory w amplitunerze Yamaha R-3

Identyfikacja elementów na podstawie zdjęć i symboli, miejsca w układzie.
misiek_lukasz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: ndz 12 cze 2005, 17:41
Kontaktowanie:

tranzystory w amplitunerze Yamaha R-3

Postautor: misiek_lukasz » pn 13 cze 2005, 13:20

Mam pytanie odnośnie tranzystorów zastosowanych w amplitunerze Yamaha R-3, mianowicie kilka jest spalonych a za bardzo nie wiem jakie to typy....
Oznaczenia:
tranzystor nr1: 115 51E
tranzystor nr 2: 603 4XE
Jeśli ktoś wie co to za tranzystory prosze o odpowiedz.

PI

tr w Yamaha

Postautor: PI » pn 13 cze 2005, 23:17

Witam; czy w tych oznaczeniach tranzystorów nic nie brakuje??? Czy nie ma tam przed liczbami chocby jednej litery ??? Czy to sa tr mocy???
PI

misiek_lukasz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: ndz 12 cze 2005, 17:41
Kontaktowanie:

Postautor: misiek_lukasz » wt 14 cze 2005, 13:29

no właśnie w tym caly problem że nic wiecej nie jest na nich napisane. na 100% nie są to tranzystory mocy. z tych które są sprawne wychodzi że są to jakies (i tu jest problem jakie) bipolarne trznzystorki.

PI

Yamaha...

Postautor: PI » wt 14 cze 2005, 16:21

Witam; no i jest problem... obawiam się że bez schematu będzie ciężko, a w sieci nic nie mozna znaleźć. Yamaha na pewno stosuje japońskie tranzystory, które od bardzo dawna oznaczane są według tych samych zasad: na początku są :2SA lub 2SB (to tranzystory bipolarne pnp),
2SC lub 2SD (to są bipolarne npn), 2SJ FET i MOSFET z kanałem p,
2SK FET i MOSFET z kanałem n. Są jeszcze tranzystory t.zw."cyfrowe" do specyficznych zastosowań jako klucze (zazwyczaj do współpracy z mikrokontrolerami) DTAxxx i DTCxxx. No i jeszcze grupa tranzystorów SMD o specyficznych oznaczeniach - ale to chyba nie to. Często, właściwie prawie zawsze na tr. małej mocy, ze względu na brak miejsca pomijane jest 2S oraz DTA i DTC. To tyle. Trochę inaczej było w czasach, kiedy japońska elektronika ząbkowała i oznaczenia były bardzo dziwne, ale to jakies 40 lat temu...i więcej. Czyli - szukamy schematu lub próbujemy jakoś okreslić funkcje tych tranzystorów na podstawie "żywego" układu.
PI

szymur

yamaha r-3

Postautor: szymur » sob 18 cze 2005, 21:22

Potrzebuję pilnie informacji o tym sprzęcie, mianowicie jaki tranzystor powinien być na miejscu oznaczonym jako tr 139 - wizualnie pośrodku radiatora. Może ktoś ma taki amplituner, albo schemat do niego. please...... :cry:

misiek_lukasz
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: ndz 12 cze 2005, 17:41
Kontaktowanie:

Postautor: misiek_lukasz » ndz 19 cze 2005, 1:46

W tej chwili nie mam schematu ale jeśli chodzi o tranzystor, który jest przykręcany do radiatora w srodkowej części to jest D1273 (2SD1273)


Wróć do „Identyfikacja elementów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 38 gości