Co to za tranzystor?

Identyfikacja elementów na podstawie zdjęć i symboli, miejsca w układzie.
lef
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: czw 28 gru 2006, 11:31
Lokalizacja: Dąbrowa zielona

Co to za tranzystor?

Postautor: lef » pn 23 kwie 2007, 2:19

Mam problem z rozszyfrowaniem typu tranzystora, na którym jest nadrukowane N 4111. Tranzystory te gdy sprawdzałem omomierzem wykazują przerwę na złączu baza - kolektor. Znajdują się one w wieży Technics, między procesorem a wyświetlaczem. Wyświetlacz pokazuje kod F-61. Proszę Was koledzy o pomoc i informację o parametrach tego tranzystora oraz czy jest możliwe że są one uszkodzone skoro kod jest wyświetlany?

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

wieża....

Postautor: PI » pn 23 kwie 2007, 12:08

Witam; może tak - co to za wieża, w jakiej obudowie sa te tranzystory. Rozumiem, że pomiar wykonywał Kolega na zakresie umozliwiajacym pomiary złacz półprzewodnikowych....
PI

lef
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: czw 28 gru 2006, 11:31
Lokalizacja: Dąbrowa zielona

Postautor: lef » pn 23 kwie 2007, 20:30

Wieża to Technics model CH 505, uszkodzone tranzystory sterują wyświetlaczem. Impulsy do tranzystorów dochodzą z procesora M38173M6-254FF produkcji mitshubishii. Siostra zdobyła już ich zamienniki. Spróbuję je zamontować i uruchomić tę wieże. Mam jeszcze tylko pytanie czy możliwe jest uszkodzenie się wszystkich tranzystorów bez uszkodzenia wyświetlacza? Uszkodzenie wieży nastąpiło prawdopodobnie po burzy.
Dziękuję za pomoc i Pozdro.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 23 kwie 2007, 23:31

Po burzy w srodku moze byc totalny sajgon... bardziej prawdopodobne ze uszkodzil sie procesor a nie tranzystory.
Jest tez mozliwosc ze sa to jakies FET-y i wtedy moze nie byc przejscia. Ale sprobowac wymieniac mozna.
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Technics...

Postautor: PI » wt 24 kwie 2007, 0:07

Witam; pełne oznaczenie tych tranzystorów to UN41xx; sa to tzw. tranzystory "cyfrowe", ich odpowiednikami sa tranzystory serii DTAxxxx i DTSxxxx. Cechą charakterystyczna sa wbudowane wewnątrz struktury rezystory - szeregowo z bazą i pomiędzy baza a emiterem. Pozwala to na bezpieczną pracę z portami mikrokontrolera systemowego. Tych tranzystorów w prosty, klasyczny sposób nie da się sprawdzić - mam na mysli multimetr z funkcją pomiaru przejśc na złączach półprzewodnikowych, poniewaz wbudowane rezytancje moga miec dość znaczna wartość.
Istotne jest tu ustalenie, co oznacza kod F61. Jeżeli wyswietlacz "cos" wyswietla, to nie jest źle. Myslę, że kolega poszedł w złym kierunku, te tranzystory pr.podobnie są OK. Pozostaje poszukac instrukcji serwisowej; byc może jest tez jakaś informacja na temat kodów błędów w zwykłym manualu uzytkownika. Generalnie odradzam "grzebanie" w obrebie uC, bo mozna sobie zrobic "kuku". Poza tym, zasadą jest, że jeżeli nie znamy sprzętu to do napraw musimy miec co najmniej schemat.
Co do burzy - skutki sa bardzo różne i tu trzeba podchodzic z dużą rezerwą. Widziałem kilka urządzen w rózny sposób poszkodowanych przez - nazwijmy to umownie - burzę. Od np. uszkodzenia bezpiecznika w zasilaniu po - jak to nazwał movzx - totalny Sajgon ( wyładowanie poszło rónoczesnie w antene i w sieć - bardzo ciekawy widok).
Wyswietlanie kodu błędu dośc dobrze rokuje dla uC, nie mówiąc o FLD.
UN4111 (UNR4111) PNP, 50V, 100mA, 300mW; R1=10k, R2=10k

PI
Ostatnio zmieniony wt 24 kwie 2007, 0:31 przez PI, łącznie zmieniany 1 raz.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 24 kwie 2007, 0:26

Okazuje sie ze opis jest juz na Elenocie - Kolega Lef osobiscie zadawal pytanie :D

F-61 - zabezpieczenie koncowki mocy - jesli zapala sie od razu, uszkodzona koncowka.

http://www.elenota.pl/forum/viewtopic.php?=&p=8245

Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

wieża...

Postautor: PI » wt 24 kwie 2007, 0:33

No to jestesmy w domu....i po co "smarowałem" ten post powyżej???
PI

lef
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 5
Rejestracja: czw 28 gru 2006, 11:31
Lokalizacja: Dąbrowa zielona

Postautor: lef » wt 24 kwie 2007, 20:23

Dziękuję za informacje. Mam jeszcze jedną uwagę, po wyjęciu końcówki mocy nic się nie zmienia. Udało mi się po zwarciu przeciętej prawdopodobnie łączówki na płytce wzmacniacza uruchomić ten blok, zadziałał wyświetlacz pokazujący wzmocnienie, jednak nie podałem żadnego sygnału na wejście wzmacniacza, spróbuję jeszcze w ten sposób sprawdzić końcowkę. Z tego co udało mi się ustalić wyświetlany kod oznacza również brak napięcia zasilania lub nieprawidłową jego wartość, tyle tylko, że nie znam wartości poszczególnych napięć.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 24 kwie 2007, 21:59

Ten kod oznacza nieprawidlowe napiecie na wyjsciu koncowki, ale mowia tez ze uszkodzenie wentylatora (ktory tam podobno jest) albo przegrzanie ma taki sam efekt.
Moze warto to zbadac.
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

co to za....

Postautor: PI » śr 25 kwie 2007, 0:15

Witam; ano właśnie.... po pierwsze wylutowywanie scalaka, jakiegokolwiek, bez pewności, że jest uszkodzony to sporo niepotrzebnej pracy i szansa na dodatkowe kłopoty. Dlatego, szczególnie jeżeli urzadzenie jest dośc skomplikowane i w dodatku ma rozbudowane funkcje autodiagnozy, własciwie bez pełnej instrukcji serwisowej nie ma co sie brac za naprawę. Zazwyczaj w takiej tabelce, lub poniżej jest opis, co nalezy sprawdzic, aby ustalic przyczyne wyswietlenia takiego kodu błedu. Często można tez dojść do przyczyny usterki analizując uwaznie schemat i dokonując pomiarów napięć w układzie - do czego zawsze zachęcam. Uszkodzona końcówka mocy jest zazwyczaj dośc łatwa w diagnozowaniu, nawet bez wylutowywania z układu.
PI


Wróć do „Identyfikacja elementów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 41 gości

cron