Co to za bezpiecznik?

Identyfikacja elementów na podstawie zdjęć i symboli, miejsca w układzie.
TG3A
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 69
Rejestracja: wt 28 kwie 2009, 20:58

Co to za bezpiecznik?

Postautor: TG3A » pn 06 lip 2009, 23:01

Jest włączony w szereg z zasilaniem a do niego równolegle dioda transil.
:?:
Załączniki
c.JPG
(9.99 KiB) Pobrany 264 razy

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » wt 07 lip 2009, 8:19

dziwna sprawa, pierwsze widzę taki typ obudowy. Symbol wybitnie nie-bezpiecznikowy - kolejna wątpliwość. Może to równie dobrze być mały dławik p-zakłóceniowy lub filtr EMI, ale nic pewnego. Jeśli faktycznie jest na nim przerwa, a był włączony w szereg, to spróbuj go delikatnie rozebrać. Jeśli w środku było coś na kształt drucika, to faktycznie bezpiecznik, jeśli więcej drutu niż przerwy, to raczej cewka. Jakie wymiary ma ta obudowa ?
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

rallus
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 133
Rejestracja: ndz 10 paź 2004, 19:52
Lokalizacja: Knurów

Postautor: rallus » wt 07 lip 2009, 9:17

Patrząc na oznaczenie wartości nie byłbym pewny tego, że jest to bezpiecznik. Stawiałbym na jakiś dławik. Jak pochodzi on z demontażu to powinno być chyba oznaczenie na płytce. To pomogłoby rozwiązać ten problem.

TG3A
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 69
Rejestracja: wt 28 kwie 2009, 20:58

Postautor: TG3A » wt 07 lip 2009, 11:50

Faktycznie to jest jakaś cewka (?), tylko, po co do niej jest włączona dioda 1,5KE33CA?
Na płytce nie ma żadnych oznaczeń.
Załączniki
d.jpg
(9.93 KiB) Pobrany 196 razy

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » wt 07 lip 2009, 13:10

przewodzi to, czy jest rozwarte? Cewki służą do filtrowania zakłóceń w.cz., natomiast transil zabezpiecza przed przepięciami, "pożerając" ich energię. Współistnienie obu tych elementów nie jest konfliktowe, mamy podwójne zabezpieczenie. Cewka z natury ogranicza szybkość narastania impulsu prądowego (o ile nie zdąży się nasycić), co tylko pomaga transilowi przeżyć. Co do wartości... hmm. Różni producenci stosują różne oznaczenia, "105" to równie dobrze może być 0,1uH, 100uH a nawet 100mH. Sądząc po gabarytach i potencjalnym prądzie celowałbym raczej w niższe wartości. Spróbuj wytopić cały rdzeń z obudowy i oszacować grubość drutu i ilość zwojów. Na próbę całego urządzenia możesz zmostkować to połączenie na płytce, ew. wstawić tam bezpiecznik prądzie takim jak prąd zasilacza zewnętrznego lub cienki drucik, w celu choćby prostego zabezpieczenia
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

TG3A
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 69
Rejestracja: wt 28 kwie 2009, 20:58

Postautor: TG3A » wt 07 lip 2009, 14:00

Dioda 1,5KE33CA zadziałała to znaczy dostała zwarcie i spaliła cewkę stąd to moje przypuszczenie, że to bezpiecznik.
Na pierwszy rzut oka to grubość drutu jest około 0,1mm2 a może nawet mniej.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » wt 07 lip 2009, 15:01

dziwna sprawa - tak cienki drut na linii zasilania. Jakiego rzędu prąd przez nią płynął? Czy to jest od razu po gnieździe zasilającym, czy gdzieś wewnątrz? Jeśli rzędu tylko kilkuset mA, to może być faktycznie cewka 100uH
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

TG3A
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 69
Rejestracja: wt 28 kwie 2009, 20:58

Postautor: TG3A » wt 07 lip 2009, 16:19

Tak, ta cewka jest od razu na wejściu zasilania a prąd jest około 100mA, 2W/24V.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » wt 07 lip 2009, 21:33

w sumie 100uH to dość sporo, nawet jak na tak mały prąd. Co to konkretnie jest za urządzenie, czy pobiera prąd w sposób ciągły czy raczej impulsowy? Może wewnątrz pracuje samowzbudna przetwornica i producent tak dużą indukcyjnością zabezpieczył się przed sianiem zakłóceń na zewnątrz przez przewód zasilający. Tym niemniej, zmostkowanie tej cewki na próbę nie powinno urządzeniu zaszkodzić.
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

TG3A
Piszący użytkownik 3
Piszący użytkownik 3
Posty: 69
Rejestracja: wt 28 kwie 2009, 20:58

Postautor: TG3A » śr 08 lip 2009, 22:23

Wstawiłem cewkę DLG-0504-471 chociaż też miałem bezpiecznik SMD pasujący do układu. Po pierwszym załączeniu układ pracuje, mam nadzieje, że program się nie wykasował, ale to dopiero sprawdzę jutro w maszynie. Tam nie zauważyłem żadnej przetwornicy tylko stabilizator liniowy. :)


Wróć do „Identyfikacja elementów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 36 gości