Co to za element?

Identyfikacja elementów na podstawie zdjęć i symboli, miejsca w układzie.
SQ5AZP
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 lut 2009, 22:52
Lokalizacja: PIASTÓW
Kontaktowanie:

Co to za element?

Postautor: SQ5AZP » ndz 10 sty 2010, 17:34

Poszukuję informacji na temat podzespołu.
Obudowa SO8,
oznaczenia:
2929 - pierwsza linijka
D460 - druga linijka.
Jest wykorzystywany w zasilaczu do komputera Dell (układ sygnalizacji pracy zasilacza sieciowego dla ładowarki akumulatora). Wykorzystane są tylko 3 wyprowadzenia.
Może ktoś z forumowiczów spotkał ten element w innej obudowie?

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » pn 11 sty 2010, 12:15

Jedno zdjęcie byłoby więcej warte niż tysiąc słów...
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

SQ5AZP
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 lut 2009, 22:52
Lokalizacja: PIASTÓW
Kontaktowanie:

Postautor: SQ5AZP » pn 18 sty 2010, 15:34

Z informacji jakie uzyskałem wynika, że może to być pastylka Dallas, w której zapisany jest kod przepisywany do chipsetu komputera w momencie startu systemu, lub podłączenia zasilacza w trakcie pracy bateryjnej.
Nie mogę jednak znaleźć żadnego opisu takiej kostki.
Zdjęcie raczej niewiele pomoże. Ot zwykły scalaczek w obudowie SO8 (SMD), któremu poobcinano wyprowadzenia za wyjątkiem trzech. Jest podłączony do dwóch punktów. GND i magistrali.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » wt 19 sty 2010, 0:02

Pisząc o zdjęciu chodziło mi o poznanie loga producenta bądź jakiegoś charakterystycznego znaku, kroju czcionki itp. Przyjęty przez Ciebie trop całkiem słusznie prowadzi do Dallasowej klasy urządzeń z magistralą 1-wire. Spotykane są czujniki temperatury, pamięci nieulotne, klucze sprzętowe etc. Może stanowić to formę zabezpieczenia sprzętowego np. przed nieoryginalnym zamiennikiem (nawet niektóre tusze do drukarek). Użyteczność takiego układu jak i szanse znalezienie zamiennika są mocno ograniczone, jeśli nie zerowe. Jeśli działa, próba podsłuchania komunikacji powinna dać jakieś rozeznanie o ilości i częstości wymieniania danych. Czym właściwie pacjent zasłużył sobie na takie zainteresowanie?
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

SQ5AZP
Piszący użytkownik 2
Piszący użytkownik 2
Posty: 45
Rejestracja: pn 16 lut 2009, 22:52
Lokalizacja: PIASTÓW
Kontaktowanie:

Postautor: SQ5AZP » czw 21 sty 2010, 20:22

Potrafią padać w zasilaczach Dell. poz tym, zasilaczy 19-20VDC o mocy do 200W jest od groma za niewielkie pieniądze, a oryginalne są kilkakrotnie kosztowniejsze i można trafić na podróbę, która się nie komunikuje - uroki sprzedaży wysyłkowej. Drugim, ważniejszym powodem - jest konieczność zasilania komputerów w pojazdach z instalacją 12VDC. Na rynku jest cała masa zasilaczy z wymaganą mocą i napięciem wyjściowym, które z powodu braku wzmiankowanego układu - nie ładują akumulatora w laptopie.
Na to o czym wspomniałeś (układ 1-wire) już wpadłem. Nie wpadłem jedynie jaka jest organizacja tej pamięci oraz pojemność. Jak uzyskam te dane - faktycznie pozostanie ,,Podsłuchanie" komunikacji i napisanie czegoś co będzie się w analogiczny sposób zachowywało.


Wróć do „Identyfikacja elementów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 38 gości