inwerter TDK PCU554

Identyfikacja elementów na podstawie zdjęć i symboli, miejsca w układzie.
tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

inwerter TDK PCU554

Postautor: tolo99 » sob 06 lut 2010, 16:44

Witam
Poszukuje jakis danych nt.w/w inwertera czyli nap.zasilania nap.wyjscia moc
Inwerter zasila 100mm swietlowke.
Spotkal sie juz ktos z tym?
Jest jakas firma u nas co zajmuje sie sprzedaza inwerterow oczuwiscie nie do laptopow bo tego pelno na aledrogo.
Załączniki
1728.jpg
zdiecie inwertera
(24.14 KiB) Pobrany 247 razy

sławekk
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 32
Rejestracja: pt 15 sie 2008, 10:30

Postautor: sławekk » sob 06 lut 2010, 18:28

Hmm. To przetwornica jak podejrzewam z 12v na coś koło 300v.
Wiele elementów to tam nie ma. Stawiam na któryś z tranzystorów, lub obydwa. Wymień tranzystory, za dosłownie parę złotych i na 99% zadziała:)
Pozdrawiam

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » sob 06 lut 2010, 18:40

Fakt, z reguły padają tranzystory. To jest przetwornica samowzbudna i więcej krzemu raczej się tutaj nie spotka. Na wszelki wypadek warto sprawdzić kondensatory wysokonapięciowe, rezystory w okolicach tranzystorów i ciągłość uzwojeń transformatora
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/

"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease
nie jestem żadnym specjalistą

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » sob 06 lut 2010, 20:10

sławekk pisze:Hmm. To przetwornica jak podejrzewam z 12v na coś koło 300v.
Wiele elementów to tam nie ma. Stawiam na któryś z tranzystorów, lub obydwa. Wymień tranzystory, za dosłownie parę złotych i na 99% zadziała:)
Pozdrawiam


Dzieki za szybka odpowiedz
Wlasnie napiecie wacha sie od 2V-6V
Niegdzie nie moge znalesc datasheet`a
Pozdr.

sławekk
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 32
Rejestracja: pt 15 sie 2008, 10:30

Postautor: sławekk » sob 06 lut 2010, 21:40

Jakie napięcie? datasheet czego? całego układu czy tranzystorów?

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

inwerter...

Postautor: PI » sob 06 lut 2010, 21:56

Witam; całkowita zgoda z opiniami poprzedników, a właczam sie dlatego, że tego typu przetwornicę - bardzo podobną - z jakiegos skanera - kiedys naprawiałem I rzeczywiście padły tranzystory, których jak widac jest tam dwa. Typówka. Nie mozna oczywiscie zakładac, że nie "poszło" cos innego - chocby jakiś głupi rezystor startowy. W skrajnym przypadku mógł "paść" transformator, ale to chyba najmniej mozliwe. I rzeczywiście warto zwrócić uwagę na tzw. "lizaki" (czyli niebieskie kondensatory wn); bywa, że zdarzają sie im upływności ( raczej nie zwarcia); wynikaja one zazwyczaj z rozszczelnienia tych kondensatorów (pęknięcia powłoki ochronnej). Jednak są to również rzadkie uszkodzenia i raczej spotykane w przetwornicach wiekszej mocy.
PI

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » ndz 07 lut 2010, 11:32

sławekk pisze:Jakie napięcie? datasheet czego? całego układu czy tranzystorów?


calego ukladu

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » ndz 07 lut 2010, 14:32

Gwoli ścisłości, na wyjściu występuje napięcie zmienne, więc pomiar DC na nic się nie zda. Jego zasadność jest tym bardziej wątpliwa, skoro masz świetlówkę, która jest dosyć dobrym wskaźnikiem właściwego poziomu napięcia. Jeśli masz multimetr z pomiarem częstotliwości do 100kHz, to sprawdź, czy na kolektorach tranzystorów cokolwiek się dzieje. Schematu lub dokumentacji przetwornicy raczej nie spotkasz, powinien być podobny do poniższego. Czasem zdarza się na wejściu "bezpiecznik" - rezystor kilkuomowy, który przepala się w razie przeciązenia. Na próbę można zmostkować albo wykorzystać amperomierz. Czasem, niestety, następuje uszkodzenie świetlówki, a głównym podejrzanym nadal jest przetwornica. Tutaj niestety weryfikacja nie jest trywialna, potrzeba przynajmniej 0,5W rezystora rzędu 100k, napięcia sieciowego i DUŻO OSTROŻNOŚCI. O dziwo, łatwiej i prościej rozświetlić taką rurkę wyładowaniem ESD lub iskrą z zapalniczki elektrycznej
Załączniki
fluo8small.gif
(13.87 KiB) Pobrany 239 razy
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

sławekk
Piszący użytkownik 1
Piszący użytkownik 1
Posty: 32
Rejestracja: pt 15 sie 2008, 10:30

Postautor: sławekk » pn 08 lut 2010, 20:22

Witam. Czy uzwojenie sterujące bazami ma tylko 2 zwoje?
Masz może schemat czegoś podobnego do tego ze strony (http://www.mordzon.net/lab/articles.php?id=7) tylko że na tranzystorach bipolarnych i mniejszej mocy? Chodzi o to żeby nie było tego uzwojenia dodatkowego.

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » pt 12 lut 2010, 20:15

Witam po przerwie
Czy ktos moze mi powiedziec z jaka czestotliwoscia pracuja tekie inwertery?
Mam taki z malego tv 9" i probowalem go zbadac oscyloskopem i nic zadnej reakcji nawet na 5Mhz- a tak wysoko to nie sadze.
Jutro mi kolega wymontuje ta przetwornie to zobacze co to za tranzystory i ja sprawdze.
Pozdr

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » sob 13 lut 2010, 12:54

Nie ma chyba typowej wartości, jest to przedział od wysokich-dziesiąt do niskich-set kHz. Nawet najprostszy oscyloskop wystarczy do obserwacji przebiegów takiego inwertera. Sprawdzenie tranzystorów to raczej nie problem - multimetrowy test b-e i c-e powinien dać się wykonać nawet bez wylutowywania.
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » śr 17 lut 2010, 15:19

Witam
Wiec tak jest to przetwornica CXA-L10A tak bynajmniej jest napisane na trafo przetwornicy i po tym typie znalazlem datasheet`a zasilanie 5V wyjscie około 900V po stronie pierwotnej tranzystorki D965 z ogledzin zewnetrznych nie widac jakis uszkodzen w stopniu wyjsciowym kondensatory 33K(nie jestem pewien 33pF) na 3KV
Pozdr.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » śr 17 lut 2010, 16:06

Te tranzystory to przypuszczalnie 2SD965 http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... 200BED.pdf lub jakiś jego chiński odpowiednik. Test tranzystora bipolarnego do przeprowadzenia każdym multimetrem w trybie "diodowym". Upływności kondensatorów HV (raczej 33nF lub 3.3nF) to trochę bardziej skomplikowana sprawa, multimetrowy pomiar rezystancji ze względu na niskie wartości napięć będzie mało wiarygodny. Rzadko jednak one są bezpośrednią przyczyną usterki, przetwornica z reguły jest "przyduszona" przez upływności ale nie umiera całkowicie. No, chyba, że są wewnętrznie przebite na zwarcie
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » śr 17 lut 2010, 19:01

^Target pisze:Te tranzystory to przypuszczalnie 2SD965 http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... 200BED.pdf lub jakiś jego chiński odpowiednik. Test tranzystora bipolarnego do przeprowadzenia każdym multimetrem w trybie "diodowym". Upływności kondensatorów HV (raczej 33nF lub 3.3nF) to trochę bardziej skomplikowana sprawa, multimetrowy pomiar rezystancji ze względu na niskie wartości napięć będzie mało wiarygodny. Rzadko jednak one są bezpośrednią przyczyną usterki, przetwornica z reguły jest "przyduszona" przez upływności ale nie umiera całkowicie. No, chyba, że są wewnętrznie przebite na zwarcie


Myslalem ze to beda mniejsze pojemnosci rzędu pF

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » śr 17 lut 2010, 21:34

Zmierz wreszcie te tranzystory, a potem gdybaj ! Jeśli masz jakieś wątpliwości to zrób uczciwą sesję zdjęciową ze szczegółami. Aparat fotograficzny każdy ma podobno w telefonie, szkło powiększające i lampkę też pewnie gdzieś znajdziesz...
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » czw 18 lut 2010, 12:04

Witam
No coz inwerter jest OK.W takim ukladzie padla swietlowka zreszta jak wczoraj wymontowywalem przetwornice to sprawdzalem ja piezoelektrykiem z zapalniczki i nic zadnej reakcji.
Wie ktos moze gdzie mozna dostac taka swietlowke dlugosc okolo 100mm.
Pozdr.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » czw 18 lut 2010, 13:10

Czy słychać jakiś świst z okolic transformatorka po podłączeniu zasilania? Świetlówka pada albo od urazu mechanicznego albo ze zużycia - takowa ma wyraźnie zaczernione końce. Możesz zrobić test przetwornicy "śrubokrętowym" neonowym próbnikiem napięcia zbliżając ostrze do jednego z wyjść - powinien zacząć się żarzyć. Świetlówki można kupić np. na Allegro w dziale Laptopy->Matryce, czasem są sprzedawane osobno, a czasem jako gratis do uszkodzonego panelu. Co do typów to nie mam rozeznania, ale raczej liczy się tylko długość i kompatybilne złącze. Najlepiej poszukaj odzysku z podobnego laptopa, którego masz; ceny w granicach 30pln

p.s. sprawdź jeszcze najbardziej zawodny element elektroniki, czyli złącze i przewody do świetlówki, zwłaszcza w okolicy zawiasu z przepustem. Czasem po prostu kabelek wewnątrz się przerywa...
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » czw 18 lut 2010, 13:24

Zadniego brzeczenia nie slychac.
Inwerter sprawdzalem podlaczajac do zbitej matrycy i podswietlenie dzialalo.
W tym panelu nie ma zadnych zawiasow wie watpliwa sprawa by jakis przewod lub zlacze sie obluzowalo.
Faktycznie moze allegro .Problem w tym iz to nietypowa dlugosc wyswietlacz ma okolo 8cm na 20cm i jest podswietlany z krotszego konca.
Podejrzewam ze swietlowki nie da sie skrocic :lol:
Bede szukal

W zalaczniku zdiecie wyswietlacza i podswietlenia

Pozdr.
Załączniki
Moje obrazy.zip
(120.32 KiB) Pobrany 398 razy
Ostatnio zmieniony czw 18 lut 2010, 13:50 przez tolo99, łącznie zmieniany 1 raz.

^Target
Aktywny użytkownik 2
Aktywny użytkownik 2
Posty: 217
Rejestracja: śr 21 sty 2004, 9:45
Lokalizacja: okolice Bielska-Białej
Kontaktowanie:

Postautor: ^Target » czw 18 lut 2010, 13:48

Jak pech, to pech. Sprawdź mimo wszystko kabelkologię i powodzenia w szukaniu świetlówki. Niektóre "małe" wyświetlacze monochromatyczne (ksera,kombajny drukarskie itp.) miały podświetlanie świetlówką z boku, może taka by się zdała? Źródło zasobów to samo, tylko inny dział
chciałeś zrobić wzmacniacz, a wyszedł jak zwykle ... mieszacz :/



"Eksperci nie mają monopolu na dobre rady" - Bob Pease

nie jestem żadnym specjalistą

tolo99
Raczkujący użytkownik 2
Raczkujący użytkownik 2
Posty: 13
Rejestracja: ndz 16 mar 2008, 10:21

Postautor: tolo99 » czw 18 lut 2010, 13:52

Faktycznie moze jakies ksero tez maja takie panele

Dziekuje i pozdr


Wróć do „Identyfikacja elementów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 6 gości

cron