OTVC PHILIPS 21PT1532 proszę o rady

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Woogoo
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 sie 2005, 21:54

OTVC PHILIPS 21PT1532 proszę o rady

Postautor: Woogoo » ndz 14 sie 2005, 17:49

Witam :)

Podany w temacie TV charakteryzuje się tym, że działa normalnie, wszystko jest ok. obraz w normie, głos, nie odstraja się, działa sterowanie tylko:
Po pewnym czasie, nieregularnie, albo się wyłączy i przejdzie do stanu czuwania, albo zmieni kanał. Jeśli jest w stanie czuwania, potrafi się sam włączyć.
Ponadto, każda taka anomalia w OTV powoduje zablokowanie wszystkich funkcji zdalnego sterowania i funkcji dostępnych na panelu czołowym.

Poradźcie, co może być przyczyną takiego zachowania.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 14 sie 2005, 21:46

Musze cie zmartwic... o ile wiem, zwykle takie zachowanie jest objawem uszkodzenia procesora :(
I (znow zwykle) wymiana go kosztuje prawie tyle co nowy TV...

Radze poczekac na wypowiedz kogos kto serwisuje takie odbiorniki (jesli sie pojawi) ale obawiam sie ze powie to samo (choc zycze ci zebym sie mylil :)
Pozdr.

PI

Philips

Postautor: PI » pn 15 sie 2005, 15:34

Witam; jest dośc istotne okreslenie, jaki typ chassis jest zastosowany w tym OTVC, ponieważ od 1996r był to L6.1, od 2000r. L9.2A. Różnice są ogromne, L9.2 to zupełnie inny odbiornik, znacznie bardziej skomplikowany i trudny pod względem serwisowym. Posiada rozbudowane tryby diagnostyczne, łącznie z mozliwością diagnostyki komputerowej. Odradzam bardziej zaawansowane próby napraw, ale można sprawdzić, czy np nie wystepują "zimne" luty - poprzez delikatne uginanie płyty głównej w róznych punktach, ewent. opukiwanie jej - równiez z umiarkowana siłą. Dalej, proponuję pomierzyc dikładnie napięcia zasilające CCU - w tym modelu są dwa +5V i +3,3V, wytwarzane przez odpowiednie stabilizatory na płycie głównej. W przypadku tego modelu, bez dokładnej diagnostyki bardzo trudno jest powiedzieć, co odpowiada za takie zachowanie - niekoniecznie jest to CCU, może to być układ resetu lub główny procesor sygnałowy odbiornika TDA8844.
PI

PI

Philips -cd

Postautor: PI » wt 16 sie 2005, 0:01

I dalej - dobrze jest przyjrzeć sie dokładnie zasilaczowi (bez względu na typ chassis), czy pracuje stabilnie, czy nie ma usterek mogących powodować krótkotrwałe zaniki napięcia - jeżeli jest to starszy odbiornik (a więc L6.1), dobrze jest wymienić kondensatory elektrolityczne po wtórnej stronie zasilacza ( po pierwotnej zreszta tez, to nie zaszkodzi). Są one bardzo często źródłem różnych dziwnych zachowań OTV i innego sprzetu z tym typem zasilania (przetwornice typu SMPS). Jeżeli jest to chassis L6.1 proponuję poobserwować zachowanie napięcia na pin11 CCU(jeżeli jest to OTV z TXT) lub na pin 16 CCU (dla OTV bez TXT) - od zmiany napięcia na tym pinie CCU rozpoczyna sie praca odbiornika (niski stan - STBY; wysoki ok.3V - praca). Napięcie to uruchamia układ wyjsciowy generatora H, zawarty w procesorze sygnałowym TDA8361 (lub TDA8362, bo taki też był stosowany). Startuje wówczas układ H-def, a FBT wytwarza wszystkie pozostałe napięcia dla odbiornika. Daleko mi do stawiania pewnej diagnozy, ale fakt samoistnego startu OTV może wskazywac albo na zakłocenia w pracy zasilacza , albo - w skrajnym przypadku - na uszkodzenie CCU, chociaz doświadczenie mówi, że taką ewentualność należy sobie zostawić na koniec, jeżeli nie ma innych pewnych wskazań. Blokowanie się funkcji sterujących może pochodzic od nieprawidłowego resetu CCU, co m.in. może miec związek z pracą zasilacza ( jakieś bardzo krótkie zaniki lub spadki napięcia, w czasie których reset nie jest poprawnie realizowany). Podkreślam, że większa część tego tekstu dotyczy raczej L6.1, chociaż niektóre uwagi mają charakter bardziej uniwersalny.
UWAGA!!! stopień wyjściowy H w L6.1 ma dość nietypowe zasilanie - jest galwanicznie związany ze strona "gorącą" zasilacza, co znacznie zwiększa ryzyko porażenia prądem!!!! Nalezy w tym obszarze zachować szczególna ostrozność.
PI

Gość

Postautor: Gość » wt 16 sie 2005, 21:00

Wymień tranzystor w stabilizacji 5V.

Gość

Postautor: Gość » śr 17 sie 2005, 15:01

WITAM wszystkich na forum.Czy ktoś słyszał o takim OTVC: Audiosonic - 8257 ? Czy jest możliwe znalezienie do niego schematu,jeśli tak to gdzie szukać ?Na polecanych przez Was stronach - nic na ten temat. POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » czw 18 sie 2005, 1:22

Witam; niestety, takich krzaków jest sporo na rynku i nie wiadomo skąd się biorą. Sa to produkcje z coraz bardziej egzotycznych zakątków świata, ale - można popróbowac dopasować coś na podstawie pełnego wykazu układów scalonych, jeżeli są w miarę typowe; dobrze jest obejrzeć dokładnie płytę główną i poczytać nadrukowane na niej napisy - czasem też coś z tego wynika.
PI

Woogoo
Raczkujący użytkownik 3
Raczkujący użytkownik 3
Posty: 18
Rejestracja: sob 13 sie 2005, 21:54

Postautor: Woogoo » pn 22 sie 2005, 21:42

Witam :)
Przepraszam za długie milczenie, ale Ci co są "wiecznie" zajęci zrozumieją mój brak czasu.

Dziękuję Wszystkim za sugestie. Jak zaznaczałem wcześniej, usterka jest nieregularna i występuje albo po 15 minutach, albo po 24 godzinach...po prostu trudno ją zaobserwować...to znaczy była, ponieważ dwa dni temu wymieniłem rzeczony tranzystor w stab. 5V (chyba na wszelki wypadek) oraz bezpośrednio przed nim kondensator elektr. 2200uF/16V (wg miernika miał o 300uF za mało). Ponadto polutowałem wszystkie "podejrzane" luty...i
od 2 dni usterka nie występuje :)

Co do napięć na pin 11 uC (chassis L6 z TXT) to w stanie spoczynku jest tam ok. 0,7 V a podczas pracy około 4V.....ale mnie osobiście najbardziej niepewny wydawał się w/w kondensator...zobaczymy :)

Pozdrawiam

PI

Postautor: PI » pn 22 sie 2005, 21:55

Witam; co do napięć na uC, wszystko się zgadza; pisałem wprawdzie, że 3V, ale był to raczej błąd na schemacie - na pewno powinno być 4 do 4,4V. Co do kondensatora - nie jest to duży ubytek pojemności, ale wraz z nim rośnie ESR, co już może mieć znaczenie - większy poziom tętnień.
Poprawianie podejrzanych lutów - jasne, to typówka. Powodzenia.
PI

Gość

Postautor: Gość » ndz 28 sie 2005, 23:27

Witam ponownie.
Dzięki za sugestie dot."Audiusonic"-a,Próbowałem i w ten sposób,wydaje się że każda kość z innego zwierza.Ogólnie jest podobny{układowo}do starszych wersji"Sony",przetwornica pseudo-tyrystorowa jak w"Heliosie"lecz na tranzyst.o innej polaryzacji. Układy :
M 50431 , M50453-012P , M58655P , TA7698AP to jedyne w tym OTVC,poza jakimś w pośredniej{nie rozlutowywałem pudełka}
Z grubsza się z nim uporałem,po wymianie{zamianie}tranzst.w przetwornicy,odchyl.pozoimym i po str.wtórnej BUT 11/BU 508,2SA 1013-miałem kłopot.{brak na rynku BD 240,2,4 z literką powyżej C}Po uruchomieniu dostroiła się tylko Wwa II{z anteny},"zatrzymywał"się - prawdopodobnie-na innych programach lecz obraz był całkiem czarny i bez fonii.Z powodu braku schematu i opisów-poza elementami na płycie nie wiedziałem jakie ustawić "U"wyj.z przetwornicy-wymieniłem kilka oporów w obwodzie regulacji{spalone-bez możliwości odczytu wartości}Po uzyskaniu na głowicy ~12V na wyj.przetwornicy "U"=140V.Nie wiem czy jest właściwe ponieważ oryginalne elementy-tranzyst. i "C" miały U=160V. Jeśli możecie-pomóżcie szczególnie z "brakiem dostrajania"-głowicę wymieniałem,efektów brak. POZDRAWIAM.

Mareks77

OTVC Philips

Postautor: Mareks77 » wt 30 sie 2005, 10:23

Witaj.

Problem przerabiałem.
Nie przyglądałem się schematowi odbiornika ale wszystkie one działają na podobnej zasadzie.
Proponuję wymienić w następującej kolejności elementy które mogą powodować powyższą reakcję.

1.-kondensatory ceramiczne na rezonatorze kwarcowym procesora.
2.- jeżeli w układzie jest tylko sam rezonator kwarcowy to wymienić rezonator.
3.- jeżeli przy procesorze brak kwarcu to są napewno kondensator i rezystor które odpowiadają za wewnętrzny oscylator.

Jeśli po wymianie tych elementów nadal pojawia się ten problem to powodem mogą być kondensatory filtrujące napięcia za trafem WN.

Radzę sprawdzić napięcie zasilania procesora pod kątem stabilności wartości ponieważ po włączeniu odbiorrnika może po jakimś czasie spadać do wartości która powoduje reset i przejście do stanu standby.

Gość

Postautor: Gość » pt 02 wrz 2005, 22:11

Witam wszystkich.
Ponawiam prośbę dotyczącą braku możliwości dostrojenia TV do innych stacji poza TVP II w Wwie.Co może być tego powodem?Moim skromnym zdaniem brak jest pasma UHF - prawdopodobnie tylko TVP II nadawana jest na VHFw Wwie.Proszę o pomoc.
POZDRAWIAM

Gość

Postautor: Gość » pn 12 wrz 2005, 16:25

Anonymous pisze:Witam wszystkich.
Ponawiam prośbę dotyczącą braku możliwości dostrojenia otv.Obecnie nie dostraja się do żadnego programu-wymieniałem kwarc,większość "c" a nawet M50431-101SP.Wdzięczny byłbym za informację w jakim otv stosowany był wymieniony "procek" Proszę o pomoc.
POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » wt 13 wrz 2005, 1:03

Witam; zabawy z CCU w sprzęcie często kończa sie duzzymi przykrościami; jest to ostatnia rzecz, która się wymienia, jeżeli są niepodważalne dowody na to, że jest uszkodzony. Co do strojenia - nalezało pójśc od tyłu, czyli od pinu VT na głowicy w kierunku poprzedzających układów i po kolei sprawdzać, co sie tam dzieje - jeżeli ta głowica strojona jest napięciowo ( bo może być wypoazona w wewnetrzny układ sterowany magistralą I2C). Zatem idąc "od tyłu" trafiamy na układ wykonawczy, zazwyczaj na tranzystorach, w którym napięcie strojenia dostarczane jest zazwyczaj poprzez rezystor z napiecia systemowego i stabilizowane odpowiednim układem (są różne) do wartości ok. 33V. Napięcie VT do głowicy wychodzi zazwyczaj z kolektora tranzystora w tym układzie, a on z kolei jest "napedzany" już z odpowiedniego pinuCCU. Taki układ bywa czasem nazywany pompą ładunkową, jest to rodzaj integratora, w którym napięcie wyjściowe (VT) jest zalezne od wsp. wypełnienia impulsów pochodzących z CCU. I w obrębie tych elementów należało szukać. Na obecnym etapie trzeba się upewnic, że CCU wogóle pracuje. Sprawa w całości jest rzeczywiście trudna, bo jak chyba wspominałem, jest to na pewno klon jakiegoś bardziej renomowanego producenta, ale żeby to stwierdzić, potrzeba kogoś z dużym doświadczeniem serwisowym. Często właśnie jest tak, ze analizując układ takiego krzaka zaczynamy kojarzyć go z czyms juz wczesniej widzianym. Nie mając schematu trzeba krok po kroku sprawdzać wszystkie istotne dla pracy odbiornika obwody, przede wszystkiem obmierzyc napięcia w układzie w oparciu o dane istniejących scalaków i ogólna wiedzę o działaniu odbiornika. Te zabawy z CCU , kwarcami i kondensatorami były kompletnie przedwczesne.
PI

PI

Postautor: PI » wt 13 wrz 2005, 1:11

Tak mi się zdarza, że jakiś pomysł mi się urodzi już po wysłaniu posta - to się nazywa skleroza. M50431-101 był m.in. stosowany w Samsungach(!!!!!!!!!!!!!) CK5312Z chassis P58SH i CK541Z chassis P54SS. No i własnie.
PI

Gość

Postautor: Gość » wt 13 wrz 2005, 12:34

WITAM
Dzięki za "uruchomienie"moich szarych komórek i oczywiście sugestie dotyczące postępowania ze strojeniem.Po fakcie,ale jest pewność że to nie wina procka,kwarcu i ...pole działania się zawęża.Przypomniałem sobie(notatki)że procek ten był w jakimś "Sanyo" Po uporaniu się z tym "krzakiem" odezwę się,być może już po zalogowaniu - mam kłopoty(niezgodność "name"z hasłem).Jeszcze raz pięknie dziękuję i POZDRAWIAM.

PI

Postautor: PI » śr 14 wrz 2005, 22:34

Witam; jeszcze raz zwracam uwagę, że ten procek był stosowany w Samsungu CK541Z, o czym juz napisałem; podejrzewam, że ten OTVC jest podobny do tego Audiosonica.
PI

Gość

Postautor: Gość » czw 15 wrz 2005, 21:13

WITAM
Dzięki za dotychczasową pomoc dot.Audiosonica.Po chasis P54SI(Samsung)Uniwersum FT4681A podobieństo dotyczy procka,"strojenia"poprzez C1815(w As BSX 20)i mało czytelne LA7910,M58655P?(lub odpowiedniki).Znalazłem schemat:AXXION 6121T-bardziej czytelny-z tym proc.układem LA7910 z tunerem,strojenie z 33V poprzez C1815 i M58655P oraz b.podobny układ przetwornicy po"gorącej"stronie.Nie znam układu M50453-012P i jego roli w As,nie znalazłem go w przeglądanych schematach OTV.Myślę że służy do wyświetlania nr.kanału na ekranie - nie jestem zbyt mocny w "cyfrówce".Po uzyskaniu "strojenia"(wym.uszkodz.L5630 na1550)dostraja się b.dobrze ale tylko pr.1 TVP,pozostałe ledwo widoczne i bez fonii-dokładne strojenie nie pomaga.Nie wiem czy to normalne ale mierząc napięcie na łepku BSX20(jedyny tranz.w metalowej obudowie)-Metexem 3630-U=10,2Vna 1pr.zdejmowanie sondy z tranzyst.powoduje rozstrojenie kanału aż do jego zaniku.Ponowne dostrojenie dopiero po przełączeniu kanałów.Mierząc napięcie(UM-ką)w czasie dostrajania zauważyłem duże wachania"U"(szczególnie przy maljącym)być może zbyt małe wypełnienie impulsów?Brak napięć na w/w schematach spowalnia dzialania,czy U=-(minus względem masy)32V na pinie 2 M58655P jest normalne?
POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » pt 16 wrz 2005, 0:18

Witam; no więc tak: LA7910 jest sterowany dwoma liniami z uC i służy do przełączania pasm TV poprzez podawanie napięcia 12V na odpowiednie piny głowicy; poza tym głowica jest stale zasilana także napięciem 12V.
Napięcie na pinie VT głowicy podczas jej przestrajania powinno sie płynnie zmieniać od ok.3V do ok.28V, co jest sygnałem, że cały ten układ z uC włącznie działa poprawnie. Jeżeli w układzie p.cz. obwody detektora i AFT są zestrojone prawidłowo, po wstrojeniu się na nośną na odpowiednim pinie scalaka w p.cz. pojawia się napięcie, które podawane jest do uC i zatrzymuje proces automatycznego strojenia. Ten stan zapamiętywany jest w pamięci M58655. Jest to stary typ pamięci EEPROM i ujemne napięcie, o którym Kolega pisze jest prawidłowe (ok.--20V). Zatem, jeżeli całośc jako tako działa (wstraja się na W-awę 1) i gra, to albo cos jest z anteną, albo nie są podawane prawidłowe napięcia na poszczególne piny głowicy, albo nieprawidłowo działa układ strojenia, albo wreszcie uszkodzona jest głowica. Trudno w tym stanie rzeczy dopatrzyć się czegos innego - z głowicy, jeżeli jest sprawna i prawidłowo strojona bez względu na pasmo "wychodzi" p.cz. 38,9MHz do filtru SAW i dalej wiadomo. Nie jest wykluczone, że w pzrełączaniu pasm zabawe psuje pamięć M58655, dlatego trzeba sprawę sprawdzić, mierząc napięcia na głowicy, ale to mało prawdopodobne. Jeżeli jednak są slady innych stacjiTV, to wypada zacząć szukać od anteny do głowicy włącznie. BSX20 może być, ale nie jest to element krytyczny, ważne, aby był sprawny; można tam wstawić prawie cokolwiek - BC547, BC639 itp. Ważne, aby układ prawidłowo wytwarzał napięcie strojenia. Odstrajanie sie przy dołączaniu sondy miernika do nap.VT jest normalne, miernik ma skończoną opornośc i ona, nawet jesli jest duża, też jakos wpływa na zmiany napięcia w tym układzie, a wrażliwość na takie zmiany napięcia jest tu bardzo duża. Nie oznacza to wcale, że nie można zmierzyć i stwierdzić odpowiednich zmian napięcia strojenia, o czym wyżej.
Czyli - do dzieła!!!
PI

PI

Postautor: PI » pt 16 wrz 2005, 0:30

Na wszelki wypadek kawałek schematu.
Załączniki
P54_1.pdf
(70.8 KiB) Pobrany 1278 razy

Gość

Postautor: Gość » pt 16 wrz 2005, 22:57

Witam...dzięki za sugestie i czytelny schemat (szkoda że bez napięć na pinach).Zacząłem oglądać przebiegi po wtórnej str.przetwornicy bo chyba zbyt mocno grzeją się "elki".Czy charmoniczne wokół podstawowego przebiegu na wyjściu trafa to normalna sprawa(zauważyłem nieregularne zrywania przebiegu-czyżby jakieś przebicia?) i jakie tętnienia są dopuszczalne za prostownikami? Czy słuszna w tym wypadku jest zasada że czym większa pojemność tym...lepiej ?Wydaje mi się że głowica jest w "porzo" bo zamiana na inną(pewną)nic nie dała,antena też jest OK bo inny TV działa na niej normalnie,"f"na kwarcu(pin 2 proc)OK,w czasie strojenia na pin 13 proc.7,8 kHz.Ostatnia(na razie)prośba o podanie typowych napięć na głowicy(np.dla UHF)bo niestety ZTG "wyszły z mody"
Z góry dziękuję i POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » sob 17 wrz 2005, 0:31

Witam; zasada jest taka, że w przetwornicy powinny byc takie elyty, jak to zaprojektował konstruktor - nie ma potrzeby ich zwiększania, natomiast jest ważne, aby były sprawne; często w starych odbiornikach (jest to właściwie norma) tracą pojemnośc i tu zaczyna się niezły cyrk.Dlatego w takich TV naprawy często zaczyna sie własnie od wymiany elytów w zasilaczu, czyli przetwornicy i to po obu stronach. To są dośc typowe postępowania w serwisie. Kondensatory zawsze trochę się grzeją, ale nie aż tak bardzo; trudno mi okreslic, jakie osiągają temperatury, ale zazwyczaj daleko im do tego, aby sie oparzyć. Jeżeli którys grzeje się podejrzanie mocno, to może być winna dioda lub np. zastosowanie elytu na zbyt niskie napięcie w stosunku do wystepującego w danej linii zasilania. Tętnienia są podczas normalnej pracy niewielkie, zazwyczaj na poziomie kilkunastu, kilkudziesięciu mV. Jednak jeżeli są zbyt duże, mogą powaznie zakłócac pracę odbiornika i to w dośc nieoczekiwany sposób - miałem przypadek, gdzie takie tetnienia mimo pozornie poprawnej pracy odbiornika powodowały zakłócenia pracy dekodera koloru, a to w wyniku minimalnego zniekształcenia impulsu SSC. Przy pomiarach oscyloskopowych nalezy jednak właściwie wybierac miejsce dołączenia masy sondy, bo to może byc dośc istotne. Często wykorzystuje się do tego masę głowicy. Na takie pomiary wpływ ma tezjakośc sondy i odpowiednie jej ekranowanie, ponieważ mogą się w niej indukować zakłócenia pochodzące z bloków dużej mocy (przetwornica, układ H, układ V), co prowadzić może do mylnych wniosków. Częstotliwośc na pin13 uC jest mniej istotna i nawet trudno znaleźć dane, jaka ona jest, natomiast w trakcie strojenia powinna być widoczna zmiana współczynnika wypełnienie tego przebiegu, o czym pisałem poprzednio - co skutkuje odpowiednimi zmianami napięcia wyprowadzanego z integratora do pinu VT głowicy. Nie mam pewności, ale to napięcie bez względu na pasmo (I, III czy IV/V) powinno zmieniać się w granicach od ok. 3 do 25 - 28V). Mogą występować róznice zaleznie od pasma, ale nie będą one duże. Istotne jest, aby to napięcie (VT) zmieniało sie płynnie podczas procesu strojenia w mniej-więcej podanym zakresie. Taki pomiar bez problemu mozna przeprowadzić każdym miernikiem cyfrowym o opornosci wejciowej nie mniejszej, niż 1Mom.
Jego dołaczenie podczas strojenia nie powinno zakłócić tego procesu, dobrze jest jednak stosować wówczas mozliwie krótkie przewody pomiarowe. Głowica ZTG to kompletny zabytek, na pewno nie jest stosowana w tym OTV, rokład pinów wg schematu wskazuje na jakąś typową współczesna głowicę masowo stosowaną w tanich OTV, produkowaną w wielu miejscach na świecie wg tych samych standardów.
Jak pisałem głowica zawsze jest zasilana napięciem +12V na pinie B+,
zależnie od wyboru pasma jest dodatkowo podawane napięcie +12V na jeden z pinów BL, BH lub BU ( z LA7910), poza tym dostarczane jest napięcie VT, o czym powyżej, i często napięcie AGC z układu p.cz. o różnej wartości - rzędu 3 - 8 V, co zalezy od siły odbieranego sygnału. Nie wszystkie głowice maja ten pin wykorzystany - albo "wisi" w powietrzu, albo jest zasilany z dzielnika rezystancyjnego i ma ustalona wartośc napięcia albo jest dołączony do układu p.cz. (wy AGC/ARW Automatic Gain Control, czyli Automatyczna Regulacja Wzmocnienia). Wszystko to widac pieknie na załączonym fragmencie schematu. Tyle na razie. Zachęcam do skrupulatnych pomiarów i prawidłowego wnioskowania.
PI

PI

Postautor: PI » sob 17 wrz 2005, 0:59

Jeszcze jedno - harmonicznych nie da sie zobaczyc na oscyloskopie, jest to bowiem tylko pewne pojęcie fizyczne. Dodatkowe obserwowane przebiegi mogą wynikac z niewłaściwej synchronizacji oscyloskopu z obserwowanym przebiegiem, co często powoduje pojawianie sie takich dodatkowych efektów. Przebieg napięcia w przetwornicy, jeżeli jest ona sprawna, jest dość typowy i oscyloskop łatwo się z nim synchronizuje.
PI

Gość

Postautor: Gość » ndz 18 wrz 2005, 22:33

Witam,dzięki za korespondencyjny kurs naprawy TV.Właściwie to jedyną {aktywną) i nie wymienioną "częścią"w obwodzie wejściowym jest układ LA 7910 więc przyszedł czas na niego.Prawdopodobnie podaje zbyt małe napięcie na gtłowicę(na paśmie UHF-1,3V),mimo że takie samo "U" jest na VHF i odbiór 1pr jest dobry. Wspominając o charmonicznych miałem na myśli "rómnomiernie zaśmiecony" przebieg,a pozbyłem się tych "śmieci" dopiero na samym progu synchronizacji oscyloskopu.Elektrolity jednak chyba są za gorące,po dłuższej pracy potrafią oparzyć gdy się je dłużej potrzyma,może coś z dławikiem za prostownikiem?. POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » ndz 18 wrz 2005, 23:14

Witam; zanim Kolega wymieni LA7910 radzę sprawdzić napięcia zasilajace ten układ - są dwa, jak wynika ze schematu oraz oczywiście odpowiednia kombinacja napięć sterujących z uC ( ale na pewno nie są wyższe, niz 5V). 1,3V wychodzace z tego układu do głowicy to stanowczo za mało; te napięcia w głowicy stanowia zasilanie wzmacniaczy wcz oraz sterują wewnętrznymi pzrełącznikami diodowymi. Powinno być ok. 11 - 12V.
Podkreslam, zanim wymieni sie ukłąd warto się zastanowić, czy nie ma innej przyczyny takiego stanu rzeczy.
Jeżeli elyty są gorące, to rzeczywiście coś jest nie tak, ale to powinno wyjść już z samego pomiaru napięć na "zimnej" stronie przetwornicy.
Byc może należy zacząć od wymiany elytów po stronie "gorącej", one też mają istotne znaczenie dla jej pracy, nawet przede wszystkiem własnie one.
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 25 gości

cron