OTVC PHILIPS 21PT1532 proszę o rady

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
PI

Postautor: PI » ndz 18 wrz 2005, 23:29

Jeszcze ja... załączam znów kawałek schematu P54S z zasilaczem. Ciekaw jestem, na ile ten zasilacz jest podobny do tego, z którym Kolega wojuje. Zwracam uwagę na elyt 100uF od TDA4601 do bazy BU508. Jest on bardzo ważny, powinien być bez zarzutu, dobrej jakości. Od niego zalezy w dużym stopniu poprawna praca przetwornicy ( ale oczywiście nie wyłącznie od niego). W opisywanej sytuacji (grzanie się elytów) radzę mocno skupic sie na przetwornicy; dławiki po wtórnej stronie nie mają nic do rzeczy, moza by je zmostkować i też nic się nie stanie.
Załączniki
P54S_zas.pdf
(193.07 KiB) Pobrany 982 razy

Gość

Postautor: Gość » wt 20 wrz 2005, 22:09

Witam.Nadal w spr."As."Elki"(są tylko trzy-100/400,50/50,10/50) wymieniałem wraz z kluczem na począdku naprawy,również po "zimnej" stronie przetwornicy.Być może należy wymienić tranzyst."robiące"za tyrystor.LA wymieniłem dla pewności-zmieniło się niewiele jednak lepiej przełącza napięcia.Gdy podaje"U"na"BH"to na BL i BU jest zero,wcześniej było ~ 0,5 i 0,3 V.Nadal jednak na BH jest ~1,5V i 1Pr odbiera dobrze.Napięcia na "LA" są nieco inne niż na schemacie,na pin 6 podawane jest przez R=1k(13,5V) a pin 9 nie jest połączony z B+ głowicy.B+=11V,pin 9 LA=7,5V.Synały z proc.pin 24,25(5V) podawane przez R=2x4k7(2,2V)Z pinu 1 LA bezpośrednio(bez 1N4148)na BL głowicy.Będę chyba musiał się zakręcić za trzecią głowicą i wlutuję z powrotem tego BSX 20,być może"siedział"on nie przypadkiem,no i czeka mnie rozrysowanie schematu-nie będzie to proste,ponieważ ścieżki przed trawieniem tej płyty były chyba rysowane flamastrem i to odręcznie. Dzięki.
POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » wt 20 wrz 2005, 22:38

Witam; a to uparty egzemplarz; z doświadczenia wiem, że na pinie 9 LA7910 powinno byc ok. 12V; napięcia wyjściowe z tego scalaka do głowicy są za niskie. Przetwornica jest, jak się domyslam, podobnej konstrukcji, jak w wielu bardzo starych OTV kolor (Helios, Neptun itp).
Akurat tutaj prostota przetwornicy może być powodem jej niestabilnego lub wadliwego działania. Właściwie winne może byc wszystko - zdarza się, że np jakiś R zmieni wartośc (co się zdarza) i zaczyna się cyrk.
Zastanawia mnie sprawa tego napiecia z LA7910. Tu też jest jakas zagwozdka, sterowany jest prawidłowo, datasheet dla tego scalaka podaje, że nap.sterujące z uC nie powinno przekraczać 3V w stanie wysokim (takie troche nietypowe!!!). Czy te napięcia BL,BH, BU sa mierzone bezpośrednio na pinach scalaka??? Może tam jest jeszcze cos po drodze??? Ale... warto tez sprawdzić elyt 100u/400V w przetwornicy, jeżeli utracił pojemność, to też będzie kiepsko, w końcu filtruje napięcie sieci.
PI

Gość

Postautor: Gość » śr 21 wrz 2005, 15:25

WITAM
To znowu ja."Elki"wymieniłem przy pierwszym podejściu,chyba że trafiły się wadliwe-co raczej wykluczam.Spalił się R=5/5W,nie mając takiego wsadziłem 10/10W(zapomniałem wymienić i siedzi on nadal)oraz jeden rezystor w obwodzie PR-ka regulacji"U".Dobrałem taki że położenie środkowe PR-ka daje 115V wyj.przetwornicy.Zakres rególacji 90-140V.Przy "U"poniżej 110V-przestraja się lecz nie dostraja nawet do 1 TVP.Napięcia mierzyłem bezpośrednio na LA jak i głowicy-tzn.na elementach połączonych bezpośrednio z pinami głowicy(zbyt krótkie kable uniemożliwiają podejście od str.druku przy włączonym OTV)Na jednym z forów dotycz.usterek w OTV przeczytałem iż wymiana głowicy wyeliminowała podobne zjawiska,dlatego skłonny jestem zrobić to samo,mimo iż głowicę wymieniałem i to na tę którą wcześniej sprawdzałem w tym As(z jakiegoś magnetowidu HITAHI) w czasie gdy jeszcze działał poprawnie-była chyba gorzej zestrojona,obraz nie był tak wyrazisty jak przy oryginalnej.Nic więcej do głowy mi nie przychodzi-HELP.
POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » czw 22 wrz 2005, 14:10

Witam; skupmy się na napieciach; 30V do strojenia głowicy ???, napięcie systemowe - to jest wielka niewiadoma, bo w kazdym TV jest trochę inne, a jego wartośc jest w zasadzie krytyczna. W jakimś stopniu można pośrednio je ustalić mierząc napięcia wychodzące z FBT - pomiar True RMS napiecia żarzenia kineskopu, pomiar napięcia zasilającego wzmacniacz wizyjny (RGB) - ok 200V, pomiar innych napięć z FBT,jeżeli potrafimy je dokładnie okreslić - np. napięcie zasilające stopień V zazwyczaj jest pobierane z FBT (choć nie zawsze) i po scalaku można okreslić, jaka jest jego wartość; najczęściej 26 - 30 V. Zmiana napięcia systemowego oczywiście wpływa na te napięcia, także na wszystko, co dzieje się w układzie odchylania poziomego, dlatego jego wartość ma tak duże znaczenie. Proponuję też skupić się na problemie zasilania głowicy i sprawdzić, skąd pochodzi napięcie dla warikapów (tzn do integratora, 30V); czy dokonał Kolega pomiarów napięcia VT (jego zmian) podczas dostrajania TV na poszczególnych pasmach???
PI

Gość

Postautor: Gość » czw 22 wrz 2005, 15:24

WITAM
Mam jakieś kłopoty z internetem,wczoraj nie otwierała mi się "EleNota"- błąd:phpBB:Critisal Error(coś chyba się stało po zmianie "na slłę"prędkości neostrady?)ale do rzeczy-napięcia zbliżone,odłączyłem pin BU głowicy i napięcie na pin7 LA wzrosło do ~8V-czyżby ciągnęła(obie)za duży prąd?.Napięcie VT w czasie strojenia na trzech zakresach 0-30V,RGB~160V(As jest 14"),wielkość obrazu w normie(wytrzymało odchyl.V z końcówką komplementarną-nie wymieniałem)przy Uwy przetwornicy 118V.Napięcie do Varikapów jest pobierane z oddzielnego prostownika(być może z innego uzwojenia trafo)a powiązane jest z układem wytwarzania ujemnego napięcia dla pamięci.Skoro już mam przerwę do BU głowicy to sprawdzę jaki prąd on pobiera.Dzięki i proszę o jeszcze.
POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » czw 22 wrz 2005, 23:45

Witam; no nareszcie coś drgnęło. Prąd płynący do pinów BU, BL i BH głowicy nie powinien byc większy, niz kilka, kilkanaście mA, jest to zasilanie najwyżej dwóch, trzech, tranzystorów w głowicy. Jeżeli jest tak, to chyba głowica jest uwalona lub nie zgadzają się funkcje wyprowadzen. LA7910 wytrzymuje bez problemu obciążenie każdego wyjścia do 60 mA, jeżeli zatem z głowicą napięcie spada do 1,5V, to wygląda to na zwykłe zwarcie w głowicy!!! Może jest to głowica przeznaczona do innego rodzaju (polaryzacji) zasilania??? Napięcie do wzm.wizji wydaje mi się nieco za małe, zazwyczaj, bez względu na wielkość kineskopu wynosi ono od 190 do 210 V, ale głowy za to nie dam. Co do głowicy - dołączając inną trzeba mieć pewnośc co do poszczególnych wyprowadzeń (ich oznaczenia). Na niektorych głowicach są one wytłoczone, ale na wielu ich brak. Nie we wszystkich głowicach kolejnośc wyprowadzeń jest taka sama - sa istotne róznice, zaleznie od producenta. Tu potrzebna jest pewność.
PI

Gość

Postautor: Gość » sob 24 wrz 2005, 14:19

WITAM cd.As...prąd pinu BU = 1,5mA - czyli OK,jednak przy takim "obciążeniu" U zasil.LA(pin 9)pokazuje różnicę~1,5V.Coś jest z tym zasilaniem nie tak.Od śledzenia ścieżek i połączeń kablowych po stronie elementów - a jest ich multum - dostaję "oczo_pląsu".Po kilku krotnym podejściu okazało się że napięcie to jest w pewien sposób(?)powiązame z uładem TA 7680AP pcz. i tranzyst.którego"C"(npn)poprzez R=220k połączony z AGC głowicy.Być może aplikacja w/w układu coś by podpowiedziała.Obecnie jestem na etapie poszukiwania aplikacji i uspokajania oczu - projektant płyty As musiał mieć osobliwe poczucie humoru prowadząc równolegle obok siebie scieżki zwarte!... na jednym z odległych końców.Dzięki za dotychczasowe ikolejne sugestie.
POZDRAWIAM

Gość

Postautor: Gość » śr 28 wrz 2005, 17:52

WITAM Szkoda że nie ma nowych pomysłów na tego AudioSonica,mimo to nie poddaję się.Myślę że dzięki Waszym(a szczególnie "gość PI")sugestiom i rozrysowanemu schematowi jakoś sobie poradzę a jak już zacznie normalnie działać nie omieszkam podzielić się z Wami zdobytą wiedzą.Dzięki.
POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » śr 28 wrz 2005, 23:02

Witam; oczywiście sledzę z zapartym tchem postepy w walce z A-S, ale aby cos podpowiedzieć muszę mieć bieżące i w miare dokładne info o stanie rzeczy. Z ostatniego postu nic właściwie nowego nie wyniknęło. Proponuję w trakcie tych oględzin i rekonstrukcji schematu porównywać go chocby z tymi fragmentami, które podesłałem. Ja wiem, że w całosci ten schemat sie nie zgadza, ale aplikacja głowicy, czy nawet całego układu wejscia od anteny do p.cz. łącznie z otoczeniem może być bardzo podobna lub taka sama. To z pewnością ułatwi pracę i naszą komunikację w tej sprawie. Cały czas twierdzę,że problem tkwi własnie w tym fragmencie układu i (lub???) w układach zasilania, przez co rozumiem nie tylko sam zasilacz z jego podstawowa aplikacja, ale równiez odległe elementy obwodów zasilania. Jak wspominałem, zazwyczaj w OTVC część układów jest zasilana z przetwornicy, część z FBT. To trzeba równiez uwzględnić w badaniu układu.
Na ile potrafię, będę pomagać az do skutku. Takie mam widzimisie!!!
PI

Gość

Postautor: Gość » pt 30 wrz 2005, 16:43

WITAM
"Coś drgnęło w tym krzaku" - w czasie"kopiowania"schematu i grzebaniu w "mostkach" po stronie elementów,jeden z nich wyleciał.Po wlutowaniu go i poprawienia ew.innych zimnych lutów na pozostałych połączeniach w okół - zaskoczył ,na antenie wyszukał i zapamiętał wszystkie programy i wiele z kablówki(całkiem niezłej jakości).Działa już od U=100V wyj.z przetwornicy,ustawiłem 105V i RGB=160-165V,Uproc.=5.1V,LA(9)=9.5V,(6)=11V.Przy tym "małym U" mniej grzeją się "elki" lecz prawdopodobnie jest ono powodem tego że po włączeniu (zimnego) tv są kłopoty z dzwiękiem,t.j"pierdzenie"w takt rozmowy jak przy przesterowaniu,a nawet b.zniekształcona fonia z innego kanału - przy właściwym obrazie.Po kilku minutach fonia się poprawia - pamiętam że zanim "padł" po włączeniu były kłopoty z dostrojeniem wizji - przy właściwej fonii żeby po kilku minutach wszystko się normowało.W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak zwiększyć "U" przetwornicy(czy Uż"kinola"=6.3V?) i oglądać efekty,zastanawiające jednak jest to dlaczego odbierał pr.1 TVP przy tak "pływającym" napięcu? Dzięki nie tylko za cierpliwość.
POZDRAWIAM

Gość

Postautor: Gość » pt 30 wrz 2005, 17:26

.....do poprzedniego postu dot.As wkradła się nieścisłość,Tzw."pierdzenie"pojawia się po pewnym czasie,wcześniej jest warkot zależny od treści obrazu.

PI

Postautor: PI » pt 30 wrz 2005, 21:22

Witam; chyba znów wyszłona moje....a mówiłem, żeby pogrzebac przy napięciach. No dobrze. Napiecie systemowe wydaje mi się troche małe. Wskazywać może na to napięcie dla końcówek wizyjnych; zazwyczaj jest tam ok.200V i to niezaleznie od wielkosci kineskopu. Napięcie żarzenia kinola to 6,3V, ale trzeba mierzyc miernikiem z funkcją True RMS, poniewaz jest to napięcie o przebiegu takim samym, jak np.na kolektorze klucza Hdef., czyli jest to ciąg impulsów o okresie T=64us, a więc zwykły miernik pokaże jakies głupoty. Bardziej miarodajne, przy braku mozliwości takiego pomiaru, są pomiaru napięć pobieranych z FBT, których wartości (oczywiście po wyprostowaniu i odfiltrowaniu) są nam znane. To m.in. dotyczy napięcia dla koncówek wizyjnych. Generalnie nap.systemowe zazwyczaj wynosi od ok. 115 do 135V - tylko orientacyjnie, bo jego wartość jest KRYTYCZNA!!! Dla konkretnego modelu ustawia sie ją z dokładnością do 0,5V !!!!! Co do efektów audio - może to wynikać z niedokładnego dostrojenia odbiornika do stacji lub złego działania ARW (AGC). Jeżeli odbiornik był przestrajany (dodatkowa płytka fonii) to może to byc wina tej płytki, czyli konwertera częstotliwości róznicowej fonii. Ogólnie - jezeli wszystko jest w porządku i obraz jest bez zastrzeżeń to i fonia powinna byc OK. Na razie trzeba ustalić, czy ten OTV był fabrycznie przystosowany do standardu PAL/DK, czy był przestrajany.
W dalszym ciągu zagadką jest to grzanie sie elytów - jak pisałem,po pewnym okresie pracy moga byc ciepłe, ale na pewno nie mogą parzyć.
Może cos jest z diodami po "zimnej" stronie przetwornicy??? Jest tez mozliwe, że elyty zostały źle wlutowane (polaryzacja!!!), co się może każdemu przytrafić. ( jednak w takim przypadku zazwyczaj po kilku minutach eksplodują). Napięcie do uC ma osobny stabilizator i nie jest wrażliwe na zmiany napięć z przetwornicy, dopóki wytrzyma sam stabilizator.
To na razie tyle; jednak naprawy przez internet są dużo trudniejsze, niz w realu!!! PI

Gość

Postautor: Gość » ndz 02 paź 2005, 21:26

WITAM
Dzięki za kolejne sugestie dotycz.As,zwiększenie "U" zasil.do 115V nie poprawiło działania fonii,niewiele zwiększyło "U" na RGB,fonię równoległą podmieniałem - bez zmian ale wymiana prostowników po"zimnej"str.przetwornicy dała skutek -"elki" oraz trafo znacznie obniżyły temperaturę (prostowniki sprawdziłem-sprawne,może będą nadawały się do 50Hz) Nadal po włączeniu słychać jednostajny warkot z głośnika,regulacja dokładnym dostrojeniem jedynie pogarsza obraz.Z czasem (na tle szumu) jest jak gdyby modulowany głosem lektora - przy jasnej treści obrazu mniejszy-fonia oryginalna(np.filmu)w tym czasie jest dobra.Po chwili intensywność warkotu maleje do stopnia umożliwiającego zrozumienie słów w/w lektora("pierdzenie") żeby po chwili zaniknąć i wszystko jest OK.Co może być powodem dostrajania się fonii do odbieranego kanału po każdorazowym włączeniu tv ? i ten warkot - może z wizji ? Proszę o podpowiedz.
POZDRAWIAM.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 02 paź 2005, 22:24

Tym razem moje 3 grosze ;)
Wydaje mi sie ze warkot moze brac sie nawet z sieci - jesli "cos" jest odstrojone to moze wystarczyc niewielki sygnal zaklocajacy zeby "modulowac" fonie. Czesto w TV jest tak (np. mialem tak przy zle przestrojonym na PAL) ze po jakims czasie parametry elementow sie "rozjezdzaja" wskutek temperatury. W moim przypadku wtedy cyrk sie zaczynal (gubil sie kolor), u ciebie sie konczy ;)
Tyle wiem, dalszych domyslow nie dokladam ;)
Pozdr.

Gość

Postautor: Gość » wt 04 paź 2005, 22:11

WITAM
Dzięki za ...grosze,ale mój "przypadek" musi mieć coś wspólnego z wizją - przynajmniej w pierwszych chwilach po włączeniu tv.Czym treść obrazu jaśniejsza tym mniejszy warkot,myślę że coś z pcz. lub ARW - wykluczam raczej samoistne rozstrojenie układu.Zauważyłem ponad to że na jednym(słabszym)programie jest wszystko OK,a na kilu innych gdy nie ma rozmów-sam podkład muzyczny warkot nie występuje.Dopiero silniejszy sygnał foniczny wynikający z treści programu powoduje ten warkot. Spróbuję z jeszcze jedną fonią równoległą,ew. podstroję "na ucho"obecnie zamontowaną.
POZDRAWIAM

Gość

Postautor: Gość » śr 05 paź 2005, 12:29

WITAM
"Mój przypadek"miał jednak coś wspólnego z wizją bo przytrafił się na etapie p.cz tv a mianowicie - jednak fonii równoległej (jak sugerował "Gość PI") Po odłączeniu pinu "IN" f.r jednostajny szum (bez warkotu) potwierdził w/w sugestię,po dołączeniu go i dostrojeniu jednego z dwu filtrów było OK.Musiały zmienić się trochę parametry p.cz po wymianie układu TA 7680 ponieważ rdzeń w filtrze f.r obracał się zbyt cieżko aby sam się wykręcił.Kolejne moje pytanie dotyczy poboru prądu przez As,na "plecach" tv określono pobór mocy 60W,z pomiarów wynika że w "czuwaniu"pobór I=0.08A(~18.5W)a w czasie pracy I=0.21A(~48.5W)czy wartości te są prawidłowe ?Proszę o odpowiedz.
POZDRAWIAM

PI

Postautor: PI » śr 05 paź 2005, 13:50

Witam; co do mocy w tych dwóch stanach, trudno cos pewnego powiedziec, czy są one prawidłowe, czy nie. Pobór mocy podawany jest zazwyczaj w warunkach znamionowych - czyli pełna moc fonii i największa jasność i kontrast obrazu. Co nie znaczy, że pobór mocy znamionowy będzie się zgadzał co do grosza. Jest to na pewno najmniej miarodajny czynnik.
Co do płytek fonii - czasem rzeczywiście rozjeżdża się generator lokalny w tych płytkach i wtedy trzeba go dostroic. Ale tylko generator, pozostałych obwodów nie należy ruszac.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » śr 05 paź 2005, 18:19

A wiec wyglada na to ze udalo sie wam naprawic korespondencyjnie telewizor :D Wyrazy uznania :) By nie rzec podziwu ;)

Gość

Postautor: Gość » pt 07 paź 2005, 11:48

WITAM
Piękne dzięki za wszystkie posty dotycz.naprawy As.Zalecenia i sugestie oraz "anielska" cierpliwość - szczególnie "Gość PI" doprowadziły do finału.Naprawa sprzętu RTV nie była mi (kiedyś) obca,mimo że nie zajmowałem się nią zawodowo,jednak ~15-tu letnia przerwa i postęp techniki w tym temacie poczyniły wielkie spustoszenia i luki w mojej "wiedzy".Dzięki tej korespondencji zarówno ja jak i z pewnością inni "przysłuchujący się" mniej zaawansowani w tej dziedzinie wiele skożystali.Jescze raz WIELKIE DZIĘKI !!!
WSPANIAŁA "STRONA" - POZDRAWIAM WSZYSTKICH.

PI

Postautor: PI » pt 07 paź 2005, 14:13

Witam; no to się cieszę. Zyczę powodzenia.
PI
PS: wyrazy uznania przyjmuje z umiarkowanym entuzjazmem, poniewaz wiele lat praktyki nauczyły mnie pokory wobec zawodu i pewnego rozsądnego dystansu. Nigdy wszystkiego do końca nie wiemy i musimy uczyc sie całe zycie.

Gość

Postautor: Gość » sob 08 paź 2005, 12:52

najgorsze w "tym wszystkim" jest to że jak zwykle uczymy się za mało intensywnie bo i tak głupimi umieramy. :D

Gość

odpowieć

Postautor: Gość » wt 11 paź 2005, 15:46

[quote="Anonymous"]Witam wszystkich.
Ponawiam prośbę dotyczącą braku możliwości dostrojenia TV do innych stacji poza TVP II w Wwie.Co może być tego powodem?Moim skromnym zdaniem brak jest pasma UHF - prawdopodobnie tylko TVP II nadawana jest na VHFw Wwie.Proszę o pomoc.


Miałem do czynienia z podobnym pszypadkiem założyłem wówczas do wtyczki antenowej kondensator pszeciwzakłuceniowy 6,8pf i pomogło

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » wt 11 paź 2005, 16:51

Temat tego akurat TV jest juz chyba zakonczony - odkryciem zimnego lutu :)
Pozdr.

Gość

Postautor: Gość » pt 14 paź 2005, 23:19

PI pisze:Jeszcze jedno - harmonicznych nie da sie zobaczyc na oscyloskopie, jest to bowiem tylko pewne pojęcie fizyczne. Dodatkowe obserwowane przebiegi mogą wynikac z niewłaściwej synchronizacji oscyloskopu z obserwowanym przebiegiem, co często powoduje pojawianie sie takich dodatkowych efektów. Przebieg napięcia w przetwornicy, jeżeli jest ona sprawna, jest dość typowy i oscyloskop łatwo się z nim synchronizuje.
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 47 gości

cron