TV PROFILO 6055T TELESTAR ELECTRONICS LTD

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Amator

TV PROFILO 6055T TELESTAR ELECTRONICS LTD

Postautor: Amator » sob 15 paź 2005, 0:28

Witam wszystkich serdecznie.
W owym TV uszkodzona była przetwonica a dokładniej: H5NA90FI wyminilem na zamiennik jaki dostałem w serwisie 2SK158, 2 diody w mostku 1N4007oraz dwa rezystory w obwodzie TDA 4605-3.TV działa ale mam jewszcze jedem problem:niestabilna jasnośc obrazu.Po załaczeniu kilka minut jest OK poczym przy zmianie obrazu na jaśniejsze tło w danym programie obraz jak gdyby dodatkowo się rozjaśniał nawet do tego stopnia że na ekranie pojawiają się poziomo pod lekkim ukosem linie.Ale pokolejnej zmianie na tło ciemniejsze powraca do pierwotnej jasności.No i tak w zalezności co mamy na ekranie to albo jest stabilny albo rozjaśnia się i powraca.Proszę o pomoc ,jakąś wskazówkę ,wjakich szukać obwodach,cokolwiek.Na wszelki wypadek podaje co w tym TV siedzi:TDA1905 -dodatkowo chłodzony radiatorkiem;TDA 4662;LA7830;LM317T;ST6385.Z góry dziekuje.

PI

Postautor: PI » sob 15 paź 2005, 12:33

Witam; zawsze zaczynamy od pomiarów napięć wychodzących z przetwornicy - to jest podstawa. Dotyczy to zwłaszcza napięcia systemowego, od którego bardzo wiele zalezy. Powinno byc ono stabilne i nie zmieniac się przy zmianach tresci obrazu. Sprawdzamy tez napięcia wytwarzane przez FBT (fly back transformer, czyli trafo linii), oczywiście mierzymy napięcia wyprostowane i odfiltrowane, w tym napięcie dla wzmacniaczy wizyjnych. Z zestawu scalaków wynika, że jest to nieco starszy model OTV, zatem dobrze jest wymienic kondensatory elektrolityczne w najwazniejszych obwodach zasilania, a więc głównie w przetwornicy, ale nie tylko. MOSFET, który "poleciał" w przetwornicy, nie uszkodził sie bez powodu, to sie prawie nigdy nie zdarza bez jakiejś przyczyny. Często są to właśnie zmiany parametrów elektrolitów w obrębie układów zasilania - a więc głównie w obrębie przetwornicy. Dotyczy to także strony "gorącej", szczególnie elytów w obwodzie sterowania MOSFET'a. Ten uszkodzony tranzystor ma sporo róznych zamienników, np. z serii STP, czy IRF, ewent. BUZ. Są łatwo dostępne w wielu specjalistycznych sklepach, równiez za pośrednictwem netu.
Zatem: sprawdzamy napięcia, obserwując ich stabilność i wyciągamy wnioski. Tyle na razie.
PI

Gość

Postautor: Gość » ndz 16 paź 2005, 12:45

1. Sprawdzić lutowanie dolnego końca potencjometrów na transformatorze linii.
2. Podejrzany potencjometr screen (jw.) - na próbę można wytworzyć napięcie ok. 450V z kolektora tranz. linii przez diodę BY299 i 2,2k w szereg+10nF filtracja+dzielnik (potencjometr 10M) i puścić to na siatkę drugą. Jeśli pomoże - transformator do wymiany.
3. Bujanie napięcia w zależności od obciążenia - wymienić elektrolity w zasilaczu po stronie pierwotnej.

Amator

TV PROFILO 6055T TELESTAR ELECTRONICS LTD

Postautor: Amator » ndz 16 paź 2005, 19:22

Napięcia po stronie wtórnej zasilacza były stabilne(wg.Master M890G) ale na wszelki wypadek wymieniłem wszystkie elektrolity po pierwotnej też.Nic to nie pomogło.Ale jeszcze dopiszę co zaobserwowałem.
Przy wyłączeniu TVz sieci i ponownym włączeniu nie pamięta ustawień fonii,jasnosci, ostrości nas.kolorów;tzn:w skali 1 do 63 tofonia jest na 63,jasnosc na 63,ostrośc na 8,nasycenie kolorów na 8.Obraz powoli się rozjaśnia do ok.1 min.Następnie jest w miare stabilny 2-3 min pózniej się rozjaśnia.Podczas np.zmiany jakiegokolwiek parametru:siła głosu;jasność;ostrość;nas.kolorów;albozmiana kanału nawet na ten sam jasność obrazu jest zpowrotem zmniejszona i stabilna minimum na czas wyświetlanego na ekranie symbolu regulacji czy kanału poczym zostaje lub ponownie się rozjaśni.Zauwazyłem ,iż wahania napięć pojawiają sie począwszy od ST6305 (3 drogi)dalej po przez JC547A i na tranystorach BF869.Napięcie to wacha się równocześnie ze zmianą treści obrazu ale szczególnie w tym momencie i znaczniej gdy obraz jest rozjasniony>najbardziej o widąć na BF869.Na tranzystory te za pośrednictwem rezystorów i diody podawane jest napięcie z TR lini.Podczas zmiany treści napiecie jest stabilne ok.190V ale podczas owego rozjaśnienia rośnie do ok.215V.
Napięcie za potencjometrem screen stabilne jest w kazdym przypadku (350V)chociaż niemam pewnosci gdyż podczas pomiaru obraz znacznie się zciemnia.
Oniżając to napięcie(screen) np.do 280V efekt rozjasniania nie występuje ale wtedy obraz jest bardzo ciemny.
Na koniec - bardzo zastanawia mnie fakt że gdyby tak cały czas cokolwiek pstrykac pilotem to obraz byłby stabilny.
Niepróbowałem jeszcze z wytworzeniem napiecia z kolektora T lini ale niebardzo wem jak to zrobić z tym filtrem i dzielnikiem .Domyslam sie ale niemam pewności tzn.z kolektora BY299 i 2k2 szeregowo potem 10n do masy? i potencjometr 10 M też do masy?a nózka regulacji na siatkę?
Szkoda oczywiście że niemam schematu tego OTV -mam jakieś inne,ale nie z tymi układami.

PI

Postautor: PI » pn 17 paź 2005, 21:58

Witam; mam jakies kawałki schematu, ale cos mi sie nie zgadza obsada scalaków. Wogóle pod nazwą Profilo jest kilka róznych płyt, nie wiadomo za bardzo o jaka chodzi. Może jest na nalepce z tyłu TV jakas informacja o typie chassis?? Ewent. mogę wysłac to, co mam. Prosze zwrócić uwage na elementy obwodu ograniczania prądu kineskopu (ABL), od dolnego końca sekcji powielacza WN w FBT do procesora wizji. W wersji, która mam jest TDA8361 (TDA8362), który "załatwia" większość funkcji OTV, w tym obróbkę sygnału wizji w całosci. Takie duże zmiany napięcia dla końcówek wizji nie sa normalne (chodzi oczywiście o napięcie zasilające pochodzące z FBT).
PI

Amator

TV PROFILO 6055T TELESTAR ELECTRONICS LTD

Postautor: Amator » pn 17 paź 2005, 23:32

Z tyłu nic więcej nie pisze od tego co napisałem w temacie.
Jest tam taki scalak TDA 8361 ,tylko że był pod przykrywką to dlatego na początku niewypisałem.To podaje adres na ten schemat:wiesiek13@poczta.onet.pl Tylko co dalej?Jest szansa że to ten scalak jest przyczyną?

PI

Postautor: PI » pn 17 paź 2005, 23:53

Witam; zaraz wyślę to, co mam. Proszę zwrócic uwage na zachowanie napięć, dokładnie dwóch, wytwarzanych przez FBT - t.j. zasilanie wzm.wizji i zasilanie układu odchylania pionowego. Jeżeli będzie zgodnośc schematu z Kolegi OTV, to wracam jeszcze raz do problemu układu ABL, czyli ograniczania prądu kineskopu. Wg schematu próbka napięcia pobierana jest z pinu 9 trafopowielacza (FBT). Zdarzają się przypadki uszkodzeń w tym obwodzie, najczęściej zawinione przez uszkodzony FBT, co nie znaczy, że tak jest tutaj. Nie można tez wyciągać wniosków o uszkodzeniu TDA8361, chociaż jest to układ względnie awaryjny. Na razie skupił bym się na obserwacji napięć, o czym wyżej. Gdyby okazało się, że to napięcie dla układu V również się zmienia w trakcie tych zmian jasności, to nalezy dokładnie przebadac całą aplikację w otoczeniu układu H-def. Jeszcze raz zwracam uwage na kondensator powrotu, dla pewności mozna go wymienic. Jeżeli geometria obrazu jest bez zarzutu, to pozostałe elementy prawdopodobnie sa ok. Jednak intuicja i opis podpowiadaja mi, że problem tkwi właśnie w tym układzie (H).
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 36 gości

cron