Belinea 108080 (wersja 201P) i zbieżność kolorów

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Belinea 108080 (wersja 201P) i zbieżność kolorów

Postautor: movzx » pt 17 lis 2006, 0:04

Stalem sie szczesliwym posiadaczem uzywanego monitora takiego jak w temacie...
Wszystko niby wyglada i dziala ladnie, ale jak zwykle jest pewne "ale"..
Otoz przy dokladnym przyjrzeniu sie (popartym testem Nokia Monitor Test) zauwazylem problem ze zbieznoscia kolorow - nie jest to pionowe/poziome przesuniecie poszczegolnych skladowych wzgledem siebie (ktore mozna skorygowac w ustawieniach), ale wyglada raczej jak "obrot" czerwonego i niebieskego o jakis maly kat wzgledem zielonego (w przeciwne strony zreszta).
Wskutek tego - jak bym nie ustawil - zawsze gdzies sie "rozlazi" i obraz zwlaszcza na rogach jest lekko rozmyty.

Ciekawe jest rowniez to ze kiedy poszedlem z problemem do sprzedawcy, okazalo sie ze inny egzemplarz ma bardzo podobny problem.

Moje pytanie jest wiec nastepujace - skad wynika ten "obrot" i czy mozna w jakis sposob go skorygowac"? Irytuje mnie to dosc mocno, szczerze mowiac... Wlazlem nawet w tryb serwisowy, ale tam tez nic ciekawego nie udalo mi sie ustawic ... Niby jest "convergence: H V R" (gdzie opcji "R" nie ma w "normalnym" menu) ale "krecenie" nia nic nie daje niestety...

Sprzedawca dal mi do zrozumienia ze mam sam tam grzebac bo on tego nie robi..
Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdr.

PS. jesli bedzie trzeba, postaram sie dolaczyc zdjecie.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Belinea

Postautor: PI » pt 17 lis 2006, 21:19

Witam!!! Dokładna zbiezność na powierzchni całego ekranu jest dośc trudna do osiągnięcia i właściwie zależy od jakości i stopnia zaawansowania zespołu odchylajacego i precyzji jego ustawienia i regulacji na kineskopie. Regulacje na drodze elektrycznej wszystkiego nie załatwią, podstawą jest właśnie regulacja w zespole odchylającym i tu by sie przydała solidna serwisówka, gdzie - zdarza sie - takie regulacje są dokładnie opisane. Nie jest to sprawa łatwa, bo elementów podlegających manipulacji jest dość dużo - począwszy od całego zespołu aż po szereg drobnych magnesów trwałych na zespole i pod nim (w postaci pasków magnetycznych, wsuwanych między zespól a stożek kineskopu). Poza tym jest to jak się doczytałem superpłaski kineskop Mitsubishi Diamondtron, co pewno tylko utrudni zadanie. Ale wierzę w sukces Sz.Kolegi.
Poszukam, może cos znajdę na ten temat - nie akurat na temat tego konkretnego modelu, bo to mało prawdopodobne - ale chodzi o zasady.
Na razie pozdrawiam
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pt 17 lis 2006, 21:41

Tak sie zastanawialem, ze pewnie sprawa rozbija sie o pokrecenie odpowiednim magnesikiem, ale nie wiedzac ktorym krecic, nie zamierzam tego dotykac, bo moge zrobic kuku...

Kineskop istotnie jest Diamondtron, z tego co wyczytalem na jakims forum, w tym typie monitora takie problemy sie zdarzaja...
Aha, podobno ten kineskop ma tylko jedno dzialo, inaczej niz Trinitron.

Zdaje sobie sprawe ze zrobienie plaskiego kineskopu ktory bedzie wyswietlal idealny obraz jest niewykonalne - ale w tym wypadku rozbieznosc jest na tyle duza, ze troche meczy wzrok...

To chyba wszystko co wiem na ten temat, dziekuje za dotychczasowe zainteresowanie :)
Czy jest sens zebym rozbebeszyl monitor i np. sfotografowal co siedzi na kineskopie?
Pozdr.

kubaj
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 3
Rejestracja: pn 22 lis 2004, 4:44

Postautor: kubaj » sob 18 lis 2006, 1:08

Regulowanie konwergencji magnesami trwałymi nie należy do metod inwazyjnych (potencjalnie szkodliwych), więc można spokojnie popróbować przekręcić odchylacze -- a nuż to pomoże. Mogą być zabezpieczone klejem w fabrycznym ustawieniu.

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » sob 18 lis 2006, 1:45

Wiem, ale jak potem sie okaze ze na ekranie jest Picasso, a ja nie wiem dlaczego, to bedzie heca ;)
Wiec wole jednak poszukac dokumentacji i/lub poczekac, moze cos sie wynajdzie, sprawa nie jest na wczoraj :)
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Belinea

Postautor: PI » sob 18 lis 2006, 1:53

Witam ponownie. Ufff!!!Poczytałem na temat diamondtronu i to kiepsko wygląda. Rzeczywiście słyszałem to hasło jakis czas temu, ale nie przywiazywałem specjalnej wagi, bo zastosowania wydawały sie unikalne - i tak jest w istocie. O ile na trynitronach bazowało wiele firm, tu okazuje sie, że w pojedyńczych przypadkach NEC i Belinea. Jedna wyrzutnia komplikuje sprawę dodatkowo, bo jeżeli nie bedzie ścisłej korelacji aktualnego połozenia strumienia z emisją poszczególnych kolorów, to właśnie może wystapic taki efekt. Jest tam wbudowany w kineskop jakis układ (zespół płytek) dynamicznego formowania strumienia (byc może odpowiedzialny własnie za np.sekwencyjne "uruchamianie"kolorów ???). Wniosek jest jeden - trzebaby poczytać cos teoretycznego na temat sposobu syntezy obrazu w tym kineskopie, aby cos sensownego podpowiedzieć. Moje sugestie co do korekcji za pomocą magnesów mogą być nieuzasadnione, a problem może rzeczywiście tkwić w układach sterowania kineskopu. Tak jak sugerowałem, pewno dobrze by było miec oryginalną serwisówkę do tego monitora. A schematów w sieci ani nawet !!!
Pozdrowienia, będę obserwował ten temat, jest to jakas ciekawostka.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » sob 18 lis 2006, 14:23

Ha. Znalazlem serwisowke. Jest opisana regulacja zbieznosci, niestety magnesami... Ale i tak jest fajnie :) Niedlugo zabieram sie za robote, jak skoncze (i bede jeszcze mial monitor, i nie dotkne sie do WN), to cos napisze ;) Jakby komus majacemu pojecie o monitorach chcialo sie przeczytac ten manual i znalezc ewentualne haczyki, bylbym wdzieczny.
Pozdr.

PS.
www.pj.wroclaw.pl/ftp/PHILIPS_201B_CM25 ... manual.pdf - serwisowka
www.pj.wroclaw.pl/ftp/philips_201b_cm25 ... assis.djvu - schemat

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 19 lis 2006, 0:19

Coz... regulacje chyba zakonczone.. jest minimalnie lepiej, chociaz bez cudow - glowny problem polega na tym ze skonczyl sie zakres w potencjometrze :/
Gdyby nie to, pewnie byloby calkiem niezle...
Za to krecenie magnesami niewiele dalo, bo zrozumienie jak one dzialaja to raczej wyzsza szkola jazdy dla majacych mnostwo czasu.
Tak wiec pozostaly mi dwa potencjometry na plytce odchylania (Yh(t) i Yv(a) bodajze), i to, jak juz napisalem, odrobine poprawilo sytuacje.
Jesli nadal bedzie mnie irytowac ta rozbieznosc, to dowiem sie w serwisie Belinei (okazuje sie ze mam takowy prawie pod domem) ile by mnie skasowali za "ich" regulacje, i czy ma to sens.
Jesli beda chciec duzo to przejde sie do sklepu i wybiore sobie taki monitor ktory ma zbiezne kolory.
To chyba tyle w temacie, dziekuje za wsparcie :)
Pozdr.


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 38 gości

cron