Moduł zapłonowy

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
Voltage
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 1
Rejestracja: ndz 11 mar 2007, 12:10
Lokalizacja: Pomorskie
Kontaktowanie:

Moduł zapłonowy

Postautor: Voltage » ndz 11 mar 2007, 12:21

Cześc. Nawalił mi moduł w polonezie i chciałbym go naprawić gdyz kupiłem już trzy i każdy padł. Czy ktoś z was mógłby mi doradzić.Jestem początkującym elektronikiem hobbystą. W module jest układ scalony (być może komparator) o symbolu 12C508A co prawda dotarłem w necie do jego karty ale angielski techniczny jest dla mnie za trudny. Pozostałe elementy w module są dyskretne.Wiem że jak najbardziej możliwa jest jego naprawa tylko kwestia zlokalizowania uszkodzonego elementu. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

kobi
Raczkujący użytkownik 4
Raczkujący użytkownik 4
Posty: 23
Rejestracja: czw 05 sie 2004, 22:27

Postautor: kobi » ndz 11 mar 2007, 13:41

Witam
Scalak o symbolu 12C508A to nie komparator tylko mikroprocesor PIC12C508 firmy Microchip. Jeżeli uszkodzeniu uległ jakiś element dyskretny to naprawa jest jak najbardziej możliwa, jeżeli został uszkodzony procesor to sprawa się znacznie komplikuje - trzeba go wymienić na identyczny zaprogramowany scalak. W układach mikroprocesorowych czasami bardzo trudno znaleźć przyczynę uszkodzenie układu - procesory potrafią się uszkadzać na wiele ciekawych sposobów:)

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » ndz 11 mar 2007, 14:56

Mysle ze mozna by zaczac od zrobienia jakiegos zdjecia calego tego ukladu, zeby bylo wiadomo o czym mowimy :)
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

moduł....

Postautor: PI » pn 12 mar 2007, 1:27

Witam; temat jest o tyle ciekawy, że w normalnych warunkach seryjne uszkodzenia takiego samego modułu zdarzaja sie niezwykle rzadko. Mysle, że warto wziąć ten temat "na tapetę" - jest tu tyle "mocnych" głów. Ale z pewnością przydałby się własnie jakis obrazek tego modułu, a może i fragment schematu (aplikacji modułu) z urzadzeniami współpracujacymi z tym modułem.
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » pn 12 mar 2007, 1:56

No wlasnie, wiec raczej to nie sam modul jest wadliwy, tylko "cos" z zewnatrz go uszkadza - dopisuje sie do prosby o schemat aplikacji :)
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

moduł

Postautor: PI » pn 12 mar 2007, 2:14

Własnie wracam z forum "Elektrody" - jest tam cała ostra dyskusja na temat tych modułów. W skrócie - najgorsze sa jakieś podróby z Korei, generalnie leca tr. mocy BU931. BU941 itp. Warto tam wejśc i poczytac. Na temat innych uszkodzen ani słowa - gdzies tam jest wzmianka o OBECNOŚCI mikrokontrolera. :D . Miłej lektury - WARTO!!! :D
PI

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

moduł

Postautor: PI » pn 12 mar 2007, 13:05

Witam, pomyslałem sobie, że podam, gdzie znalazłem niezwykle "twórczą" dyskusję na interesujacy nas temat. Nawiasem mówiąc, co do dalekowschodnich podróbek, czy też tzw. zamienników mam wyrobione zdanie (i wiele innych osób tez). Dobrym przykładem sa "zamienniki" deficytowych układów STK, pr.p. produkcji chińskiej. Nie wytrzymuja one nawet połowy deklarowanych parametrów w zakresie napięcia zasilania i mocy wyjściowej. Być może, to seryjne uszkadzanie sie modułu ma podobne źródło. A oto adres u "konkurencji" :D http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=134396
W dalszym ciągu miłej lektury,
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 36 gości

cron