Piękny wzmacniacz kenwood KA801

Tematy związane z serwisem i naprawą urządzeń (TV, audio, SAT, telefony i inne..)
bruns
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: sob 17 mar 2007, 0:04
Lokalizacja: B-stok
Kontaktowanie:

Piękny wzmacniacz kenwood KA801

Postautor: bruns » sob 17 mar 2007, 0:58

Witam wszystkich ! Mam ogromny problem . Niechcący zrobiłem zwarciochę na tranzystorach w kenwoodzie KA801. W tym wzmaku od gałki przełączania głośników do przełącznika znajdującego się na tylnej ściance biegnie długi alu. pręt . Przy wymianie zaróweczek od podświetlenia wskażników on sie wysunoł z gniazda i dotykał płytki robiąc zwazcie . Nie widziałen tego ,i po włączeniu pojawiłysię iskierki i wywaliło dwa bezpieczniki . Niestety padły też tranzystory mocy . Dwa o symb. 2SC2587 i dwa o symb. 2SA1107
. Panowie ! Pomocy ! wzmacniacz jest piękny 4x120 W . Pobór mocy z sieci 710 W wskażniki wychyłowe przy 8 ohm skalowane są do 200W . Grał pięknie ! Miękko i dostojnie a jednocześnie miał moc . Pomóżcie go uratować ! Kto ma tranzystory 2SC2587 i 2SA1107 . dwie pary . Pozdrawiam ! Kupiłem sankeny 2SA1295 i 2SC3264 niestety okazały się podróbami i poszły z dymem . Ma ktoś oryginały lub gwarantowane zamienniki . jakie i gdzie je kupić . Mogą być wyluty . Czekam na porady bo ja nie jestem zawodowcem tylko amatorem . Pozdrawiam !

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Kenwood

Postautor: PI » sob 17 mar 2007, 1:50

Witam; aż się wierzyc nie chce, że ktos robi podróby Sankena, chociaz wszystko jest mozliwe. Wg znalezionych danych oryginalne tranzystory miały wcale niewyszukane parametry; na upartego moznaby zastapić je jakimiś współczesnymi "gigantami", niekoniecznie w obudowie MT200. Nalezy pamiętac, że jeżeli tylko dopuszczalne napięcie Uce jakiegos tranzystora mocy jest odpowiednie dla występujacego w układzie napięcia zasilania, to wzmacniacz powinien normalnie pracować przy rozsądnym wysterowaniu i obciążeniu. Dla tranzystorów mocy krytyczne sa wartości napięcia zasilania (vs Uce) i dopuszczalny prąd kolektora Icmax. Jeżeli zatem te tranzystory tak łatwo sie uszkodziły, to mozliwe sa inne jeszcze uszkodzenia w układzie i nalezy to sprawdzic; zawsze zresztą po takich masywnych uszkodzeniach wypada sprawdzic najbardziej narazone w aplikacji elementy, szczególnie tranzystory stopnia "pradowego". Co do 2SA1295/ 2SC3264 to potężne tranzystory i powinny wytrzymac znacznie więcej, niz oryginały. Gdyby jednak to były podróby.....????
PI

movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » sob 17 mar 2007, 2:08

Mysle ze problem nie dotyczy stopnia mocy - przy moim nader skromnym doswiadczeniu z naprawami wzmacniaczy, zdarzylo mi sie juz kilka razy trafic na przypadek ze uszkodzony stopien sterujacy zalaczal oba tranzystory mocy naraz - efekt latwy do przewidzenia.
Poza tym mysle ze warto posprawdzac rowniez elementy pasywne (zwlaszcza rezystory) i zajrzec pod plytke, czy jakas sciezka nie odparowala - przy zwarciu moga sie dziac rozne rzeczy.
Pozdr.

bruns
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: sob 17 mar 2007, 0:04
Lokalizacja: B-stok
Kontaktowanie:

Postautor: bruns » sob 17 mar 2007, 17:51

Witam ! znalazłem stronkę ze zdięciami tranzystorów ! Z zewnątrz wszystkie wyglądaja ok. ale dopiero po rozłupaniu obudowy widać dokładnie że podróbki mają o wiele mniejszą strukture . Te sankeny co kupiłem też były podróbami . Od razu jakoś za ładnie mi one wyglądały i były za tanie . Za dwie pary czyli 4 sztuki zapłaciłem 33 zeta gdzie na dobrą sprawe jeden powinien kosztować nie wiele mniej ale kobieta w sklepie powiedziała że kiedyś ktoś zamówił i nie odebrał i ona jeszcze kilka takich ma . Myślę że wiedziała że to jest szajs i dlatego były takie tanie . Poogłądajcie jakie są różnice między fabryką i podróbką . http://www.sound.westhost.com/fake/fs-open.jpg http://www.sound.westhost.com/fake/fs-open.jpg http://www.sound.westhost.com/fake/fs-rear.jpg http://www.sound.westhost.com/fake/fs-front.jpg http://www.sound.westhost.com/fake/c3855san.jpg Pozdrawiam !

bruns
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: sob 17 mar 2007, 0:04
Lokalizacja: B-stok
Kontaktowanie:

Postautor: bruns » sob 17 mar 2007, 17:53


movzx
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 642
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 23:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: movzx » sob 17 mar 2007, 18:50

Coz mozna powiedziec... Chinczycy wybieraja sie w kosmos... mam nadzieje ze zaloza sobie swoje "odpowiedniki" tranzystorow w swoim statku :>
Pozdr.

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Kenwood

Postautor: PI » sob 17 mar 2007, 22:17

Witam; no ładnie, Chińczycy robia nas w konia, a my to kupujemy. Wspominałem kiedyś o układach hybrydowych STK - oryginały zaczeły byc trudno dostepne i wtedy _ "deus ex machina"_pojawiły sie srednio trzy razy tańsze STK, które wyglądem zewnetrznym właściwie niczym sie nie różniły. Jak sie przekonałem na własnej skórze, nie wytrzymywały nawet 30% nominalnych warunków deklarowanych dla oryginalnych STK, przy czym, jak mi sie wydaje, głównie nie wytrzymywały napięcia zasilania. Właściwie jestesmy bezradni, bo jeżeli jest pozornie oryginalny napis Sanken, to jak poznać podróbę??? Być może mniejsi sprzedawcy nawet tego nie wiedzą. Pozostaje zaopatrywać sie w duzych, ale droższych firmach. Mimo wszystko moje wczesniejsze uwagi - podobnie jak "movzx'a" pozostają słuszne.
PI

bruns
Raczkujący użytkownik 1
Raczkujący użytkownik 1
Posty: 7
Rejestracja: sob 17 mar 2007, 0:04
Lokalizacja: B-stok
Kontaktowanie:

Postautor: bruns » sob 17 mar 2007, 23:44

Witam ! PI czytałem na innych forach elektronicznych wiele postów na ten temat .Jednak wielu kol. kupiło podóbki w renomowanych drogich firmach . Nie chcę wymieniać ich nazw ale ogłaszają się one na wielu stronach dla elektroników . Zadałem pytanie na kilku forach czy ktoś wie gdzie kupić pewne na 100% oryginały i co ?
Zero odpowiedzi ! Tylko wielu odpowiadało ze się nacieli i tam nie kupować bo mają np. nowe tranzystory które są od dawna nie produkowane , to skąs one są ? Wielu radziło mi szukaj oryginalnych wylutów zamiast nowych w sklepach . Co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam !

PI
Aktywny użytkownik 3
Aktywny użytkownik 3
Posty: 475
Rejestracja: ndz 29 paź 2006, 0:58
Lokalizacja: Pabianice

Kenwood....

Postautor: PI » ndz 18 mar 2007, 0:31

Witam; z wylutami jest ten problem, że powinno sie je sprawdzic osobiscie, czy nie sa uwalone. Ale proponuje sie zastanowic nad tym rozwiazaniem, o którym pisałem wczesniej - zastosowac inne tranzystory, w innej obudowie o zblizonych parametrach. W podobnych przypadkach podaje zawsze mój ulubiony zestaw: 2SA1943/2SC5200. Są to tr. Toshiby, specjalnie dla wzmacniaczy audio; ich parametry sa wystarczajaco dobre, aby mozna je tu zastosować. Poza tym, mozna jednak w kraju kupić tranzystory Sankena z bieżącej produkcji w obudowach TO3P lub TO247 o porównywalnych lub lepszych parametrach. Polecam taki adres www.aprovi.com.pl
A swoja droga, kilka dni temu wymieniałem parkę Sankena 2SA1186/2SC3855 i teraz potraktuje je młotkiem i zobaczę, co tam widać :D
PI


Wróć do „Serwis urządzeń”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 29 gości

cron